بزرگ ترین مجسمه مسیح جهان در لهستان

در لهستان مجسمه ‌ای از حضرت عیسی بر پا شده که بلندترین پیکره پیشوای مسیحیت در جهان است. بلندی این مجسمه بدون پایه ۳۶ متر و با پایه ۵۸ متر است.

قسمت بالاتنه مجسمه ۲۵ تن وزن دارد. دست های آن به طول ۲۴ متر از هم گشوده شده است.

این مجسمه از بزرگ ترین مجسمه‌های حضرت مسیح که در آمریکای لاتین هستند، بلندتر است.

دو مجسمه بزرگ مسیح یکی در ریودوژانیرو، از شهرهای بزرگ برزیل قرار دارد به بلندی ۳۸ متر، و دیگری در کونکوردیا (بولیوی) به بلندی ۴۰ و نیم متر.

سر تندیسی که آخر هفته در لهستان نصب شد، برخلاف دو مجسمه دیگر برهنه نیست، بلکه تاجی طلایی به طول سه متر روی سر آن قرار دارد.

این مجسمه رفیع به ابتکار سیلوستر ساوادسکی، کشیش کاتولیک لهستانی، طراحی و اجرا شده است که می‌گوید ساخت آن از طرف پروردگار به او الهام شده است.

نصب این مجسمه غول‌آسا با دشواری‌هایی همراه بود و چند سال طول کشید.

ساخت مجسمه دو تکه‌ای بیش از ده سال پیش شروع شد و در سال ۲۰۰۸ مدتی به خاطر مخالفت مقامات رسمی متوقف شد، زیرا عقیده داشتند که از مقدار تعیین شده بلندتر شده است.

مجسمه مسیح قرار بود دو هفته پیش نصب شود، اما عملیات نصب به نتیجه نرسید. مشکل اصلی یافتن جرثقیلی بلند و قوی بود که بتواند بالاتنه بتونی مجسمه را روی بدنه قرار دهد.

روز جمعه (پنجم نوامبر) جرثقیل بزرگتری برای بالا بردن مجسمه به محل رسید.

شامگاه شنبه عملیات نصب مجسمه پایان یافت و مردمی که به دور مجسمه گرد آمده بودند، نخست کف زدند و سپس به دعاخوانی پرداختند.

مجسمه در دشتی وسیع در بیرون شهر کوچک ژوبودزین در غرب لهستان نصب شده است که تنها ۲۲ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر در ۵۰ کیلومتری مرز آلمان است و در نزدیکی اتوبان برلین به ورشو واقع شده است.

بسیاری از مردم لهستان با نصب مجسمه رفیع مسیح مخالف هستند و عقیده دارند که هزینه آن می‌توانست برای مصارف بهتری به کار رود، مانند تأسیس کودکستان یا تأمین مخارج پرورشگاه‌های دولتی.

اما داریوش بکیش، شهردار ژوبودزین ، به رسانه‌های لهستانی گفته است که مجسمه به اقتصاد منطقه رونق خواهد داد، زیرا عده زیادی از توریست‌ها را، یا از روی اعتقاد دینی و یا از روی کنجکاوی، به سوی خود خواهد کشید.

درباره هزینه ساخت این مجسمه خبری منتشر نشده، اما به گفته کلیسای کاتولیک لهستان هزینه مجسمه از محل اعانه‌هایی در داخل و خارج فراهم آمده است.