به روز شده:  18:43 گرينويچ - سه شنبه 09 نوامبر 2010 - 18 آبان 1389

هنرهای تجسمی

نگاهی به نمایشگاه "هنر منحط" در برلین

نمایشگاه "هنر منحط" در موزه نوئس برلین برگزار می شود

مجموعه ای از مجسمه هایی که در دوران سلطه هیتلر "نامناسب" تشخیص داده شده بود، در موزه نوئس برلین به نمایش در آمده است.

از اواخر سال گذشته تا ژانویه 2010، دوازده مجسمه که تاریخ ساختشان به اوایل قرن بیستم برمی گردد، هنگام خاکبرداری زمینی برای ساخت یک خط زیرزمینی مترو، روبه روی شهرداری برلین کشف شد.

این مجسمه ها که برنزی یا سفالی اند، در زمان حکومت نازی ها به دلیل داشتن "عناصر منحرف جنسی" و "مضمون ضدناسیونالیستی" مورد انتقاد قرار گرفتند و از گالری ها و نمایشگاه های هنری ضبط شدند.

تا چندین دهه باور عموم این بود که این قطعه ها توسط نازی ها از بین رفته اند.

کارشناسان هنری این مجموعه را "گنجینه ای از آثار مدرنیسم کلاسیک" دانسته اند. بیشتر مجسمه ها هیکل زنانه دارند، از جمله زنی باردار و مجسمه یک زن هنرپیشه اهل ویمار.

هنر منحط

آثاری از ادوین شارف، اوتو باوم، ناوم اسلوتزکی، کارل ناپ، مارگ مال، گوستاو هاینریش ولف، اوتو فرودلیش و امی رودر در میان 1500 اثری بوده است که در سال های 1930 توسط رژیم نازی جمع آوری شد و "منحط" یا "منحرف" لقب گرفت.

رژیم نازی به هر اثر هنری که آن را با ایده آل های نازیسم از جمله ملی گرایی و برتری نژاد آریایی در تضاد می دید، برچسب "منحط" می زد.

آثار "منحط" در سال 1937 در نمایشگاهی با عنوان "هنر منحط" در مونیخ و پس از آن در چند شهر دیگر در آلمان به نمایش در آمد و پس از آن نابود یا فروخته شد.

مجسمه های کشف شده در برلین 12 عدد هستند اما دو مجسمه، بیش از حد از بین رفته اند و امکان عرضه آنها در نمایشگاه وجود نداشته است.

مورخان در حال بررسی این فرضیه اند که مجسمه ها را ارهارد اوردیک، دلال سهام، نجات داده است که در سال 1941 در طبقه چهارم ساختمانی مقابل شهرداری آپارتمانی را اجاره کرده بود.

اوردیک و همسرش شارلوت به شهروندان یهودی کمک می کردند که در طول جنگ از کشور فرار کنند. ساختمان آنها در اثر بمباران هوایی فروریخت.

با وجودی که این مجسمه ها در زیر زمین پیدا شده، احتمال می رود هنگام تخریب ساختمان، از طبقات بالاتر فروریخته باشد.

به گفته مدیر موزه نوئس "کشف این مجسمه ها بر اهمیت تحقیقات کاوشگرانه در مرکز شهر برلین تاکید می کند."

از زمان فروپاشی دیوار برلین بیش از 200 حفاری صورت گرفته است و به گفته مدیر موزه، این ارزشمندترین کشف در این حفاری ها بوده است.

نمایشگاه حاضر با عنوان "هنر منحط" در معرض دید عموم قرار گرفته است.

کلوس ووریت، شهردار برلین، گفت که کشف این مجسمه ها "معجزه ای کوچک" بوده که "از دوران تاریک شهر چیزهای بسیاری نشان می دهد."

شهردار برلین این نمایشگاه را نشانه ای از "جنون نازی ها" دانست.

  • مجسمه ای اثر مارگ مال، هنرمند آلمانی، با عنوان "زن رقاص"
  • مجسمه ای اثر ادوین شارف، هنرمند آلمانی که تاریخ ساختش 1922 است
  • " هیکل فردی ایستاده با روبدوشامبر (1925) اثر گوستاو ولف هنرمند آلمانی، نیم تنه زنانه، اثر نوام اسلوتزکی، هنرمند متولد اوکراین (1931)، فردی ایستاده با انگور که سازنده اش گمنام است
  • مجسمه زنی با انگور که نام سازنده اش مشخص نیست
  • مجسمه ای اثر امی رودر با عنوان زن باردار ساخت 1918
  • مجسمه ها هنگام گودبرداری زمینی برای ساخت یک خط مترو در مرکز شهر برلین کشف شد
  • مجسمه ها هنگام گودبرداری زمینی برای ساخت یک خط مترو در مرکز شهر برلین کشف شد

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.