به روز شده:  18:44 گرينويچ - چهارشنبه 10 نوامبر 2010 - 19 آبان 1389

فیلم 'زندگی در زمان حال' در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سال گذشته همین روزها بود که "مهدی سحابی" در غربت چشمانش را بست و به خیل از دست رفته های ادبیات ایران در این سال ها پیوست.

این هفته به مناسبت اولین سال درگذشت "مهدی سحابی" مترجم، نقاش و مجسمه ساز ایرانی فیلم "زندگی در زمان حال" ساخته "علیرضا میر اسدالله" در آپارت به نمایش در می آید.

درباره فیلم

مهدی سحابی در نمایی از فیلم "زندگی در زمان حال" ساخته "علیرضا میراسداله"

مهدی سحابی در نمایی از فیلم "زندگی در زمان حال"

"زندگی در زمان حال"، فیلمی است از زندگی، ویژگی های منحصر به فرد شخصیتی و دیدگاه های "مهدی سحابی" در آخرین سال های زندگیش.

او قرار بود سینماگر شود ولی نشد. قرار شد بازیگر شود ولی نشد. بعد سراغ روزنامه نگاری رفت. ۷ –۸ سالی هم روزنامه نگاری کرد ولی هم اکنون، کسی او را به اسم روزنامه نگار نمی شناسد. مهدی سحابی سر انجام نویسنده و مترجم شد _ و چه مترجم خوبی هم شد_ مهدی سحابی یازده سال از زندگی اش را فقط به روی ترجمه یک کتاب گذاشت. کسی که حالا همه "مارسل پروست"، یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم، را در ایران با نام او می شناسند. او به جز ترجمه مجسمه می ساخت و نقاشی هم می کرد. مترجمی که با ترجمه آثار نویسندگانی مثل سلمان رشدی، ایتالو کالوینو، گوستاو فلوبر، سلین و دیگران کتابخوان ها را در ایران به ادبیات غرب نزدیک تر کرد.

در این فیلم لحظاتی از زندگی و سفرهای مهدی سحابی ، و دیدگاه های او درباره موضوعات مختلف در تهران و پاریس به تصویر کشیده شده است.

ویژگی فیلم

فیلم، حس و حال لطیفی دارد و برش هایی از زندگی و دیدگاه های مهدی سحابی را در معرض دید مخاطب قرار می دهد. مهدی سحابی از جمله کسانی بود که کمتر مقابل دوربین قرار می گرفت و فیلم اگرچه ما را درجریان جزئیات زندگی این مترجم پر کار قرار نمی دهد، اما همین هم غنیمتی است. علاوه بر همه اینها، شخصیت بارز و چند وجهی سحابی که ارزش ترجمه و نویسندگی و مجسمه سازی را به همان اندازه پخت یک آبگوشت در نظر می گیرد وجه متمایز این فیلم نیز هست.

تصویرها متنوع هستند، اما منسجم و یک دست نیستند. فیلم صدا برداری خوبی ندارد و به نظر نمی آید که کارگردانی برنامه ریزی شده ای هم داشته است. با این حال با یک تدوین مناسب حس و حال فیلم خوب از کار در آمده. طوری که بیننده از این تک نگاری خسته نمی شود.

درباره کارگردان

علیرضا میراسداله کارگردان فیلم "زندگی در زمان حال"

علیرضا میراسداله

"علیرضا میر اسدااله "متولد ۱۳۵۲ در تهران است. او به نقاشی، عروسک سازی، نویسندگی و ساخت فیلم مستند و انیمیشن می پردازد. حاصل این سالها برگزاری چندین نمایشگاه نقاشی داخل و خارج از ایران، چاپ چندین کتاب شعر و قصه و ساخت انیمیشنی به نام "زنگ انشاء" است. او در اواخر حضورش در ایران نویسنده مقالات هنری درنشریات چلچراغ، شرق و اعتماد بود. وی یکی از دوستان مهدی سحابی بود و یک کتاب مشترک هم با او منتشر کرده است.

نگاه کارگردان:

فیلم "زندگی در زمان حال" تصویرگر لحظاتی از آخرین سالهای زندگی "مهدی سحابی"، نویسنده، مترجم، نقاش و مجسمه ساز است. سحابی متعلق به نسلی است که دوره های مختلفی را در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران تجربه کرده است و خواسته یا ناخواسته بازتاب این وقایع در کارهایش نمود دارد.

سحابی با اشراف به چندین زبان زنده دنیا از جمله فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی و انگلیسی، آثار متعددی را از نوشته های سرشناسترین نویسندگان معاصر جهان به فارسی برگردانده که مهمترین آنها بدون شک ترجمه "در جستجوی زمان از دست رفته" اثر عظیم "مارسل پروست" است.

یک روز با آقای سحابی حرف می زدیم، گفتم این همه بازیگر و آدم معروف توی دنیا هست که علاوه بر اینکه رو صحنه هستند و مردم می بینندشان و از حال آنها باخبرند با این حال باز از زندگی خصوصی آنها فیلم می سازند. چرا نباید از زندگی خصوصی نویسنده ها و مترجم هایی که عمری را در این کار بوده اند فیلم ساخت؟ و گفتم که من این کار را می کنم و از شما فیلم می سازم. آقای سحابی حرف مرا به شوخی گرفت ولی من در هر موقعیتی که پیش می آمد و به دیدارشان می رفتم دوربینی با خود می بردم و گاه دوست دیگری نیز برای کمک می آمد. ایشان در مقابل این عمل من بی تفاوت بود. گاه که وی را برای یک صحنه مجبور به آمدن و رفتن به این سو و آن سو می کردم زیر لب می گفت: "آخرش می خواد چی از ما در بیاره؟"
و این در آمد که می بینید. تولید این فیلم قرار بود پنج سال به طول بکشد که سر سال اول ایشان رفت. الآن ایشان، چهار سال به من بدهکار است.

مروری بر فیلم های هفته گذشته:

درباره فیلم "شرقی خاموش "

خاطره پروانه در نمایی از فیلم "شرقی خاموش" ساخته" فریده کاکاوند"

خاطره پروانه در نمایی از فیلم "شرقی خاموش" ساخته" فریده کاکاوند"

فیلم "شرقی خاموش _ خاطره پروانه"، واگویی زندگانی "خاطره پروانه" خواننده پیشکسوت و ردیف دان ایرانی است از زبان خودش در فیلمی از" فریده کاکاوند".

"خاطره پروانه"، برای نسلی از ایرانیان یک صدای خاطره انگیز است. او که گفته می شود مادرش "پروانه" از خوانندگان به نام دوره قاجار بود، با تشویق و هدایت "ابوالحسن صبا" به خوانندگی روی آورد و تصنیف های به یاد ماندنی را در طول ایام با آهنگسازان مختلف، اجرا کرد. او تا پیش از پیروزی انقلاب در ارکسترهای فرهنگ و هنر و موسیقی ملی فعال بود اما بعد از انقلاب، بازداشت شد، به جرم خواننده بودن تحت بازجویی قرار گرفت و تعهد داد که دیگر آواز نخواند. این اتفاق تا سالها آزار روحی او را به دنبال داشت و سرانجام در دوره ای که فضا بازتر شد توانست برای زنان بخواند و شاگردانی را آموزش دهد.

درباره فیلم "روناک"

"روناک" حکایت زندگی یک روستایی گمنام نابینا است. محی الدین ضبط ساز، چشمانش را در اثر بیماری آبله از دست داده، ولی برای گذران زندگی خود و مادر بیمارش، حرفه دور از انتظار تعمیر ضبط صوت های خانگی را پیشه خود کرده است. محی الدین ساکن روستایی در کردستان ایران است. "روناک" کلمه ای کردی است به معنی زلال و روشن.

نظرات بیندگان در مورد فیلم های" شرقی خاموش" و "روناک"

میثم از برازجان

این فیلم توانایی های یک نابینا در زندگی روزمره و البته رابطه عاطفی و اجتماعی شگفت انگیزی را که با مادر و هم روستایی هایش داشت را به صورت خلاصه و بسیار ساده به نمایش در می آورد و این نیز به دلیل محیط کوچک و کم جمعیت روستایی بود که پیر مرد نابینا در آن می زیست.

شاهرخ از دانمارک

روناک یکی از بهترین فیلم هایی بود که در طول زندگیم دیدم. باید به آقای میرزایی تبریک گفت. با آرزوی بهبودی برای خودم و امثال من تا شاید مثل محی الدین ببینم و زندگی کنم.

حمیدرضا علینقی از تهران

محی الدین در نمایی از فیلم "روناک"

محی الدین در نمایی از فیلم "روناک" ساخته "هوشنگ میرزایی"

برنامه شرقی خاموش فوق العاده بود و علاوه بر خودم که همیشه برنامه شما را می بینم، امروز مادرم هم تمام برنامه شما را دید و خاطرات گذشته برایش زنده شد. همچنین توضیحات مجری برنامه بعد از پخش فیلم بسیار جالب بود.

رحمت از آلمان

فیلم روناک را دیدم و صحنه های روبرو شدن قهرمان داستان با مادرش برایم درد ناک بود. کمبودها و مشکلات زندگی مردم در اون منطقه کاملا گویا بود.

فیلمساز با این کار کمبودها و نابسامانی ها را به تصویر کشیده و ناچاری یک فرد نابینا که نه تنها باید گلیم خودش را از آب بیرون بکشد بلکه از مادر مریضش هم مواظبت کند. چون از طرف هیچ نهاد و یا موسسه ای حمایت نمی شود.

به هر حال از برنامه خوبتون ممنونم و بنده یکی از بیننده های همیشگی آپارات هستم.

مریم:

فیلم خاطره کار خوبی‌ بود، هرچند به قول آقای صلح جو فیلم از حد مصاحبه و آرشیو فراتر نرفت اما تا پایان مخاطب را روی پا نگاه می داشت، من خیلی دوستش داشتم و در من حس خوبی‌ ایجاد کرد.

هاشم:

هر دو فیلم به نظرم خوب بود. خاطره که معلومه چرا ماها دوسش داریم. خوبی اش این است که نسل جدید هم با این هنرمند آشنایی پیدا می‌کند. محی‌ الدین هم خیلی‌ شبیه فیلم دیگر همین کارگردان بود، می شد هر دو فیلم را تمیز تر و ظریف تر کار کرد.

محمد کریم فتاح بیگی

فیلم روناک را دیدم و بر انسانیت فردی نابینا حسرت خوردم که علیرغم نابینا بودن، زیبایی انسانیت به رخ می کشد که ای کاش ما همه روناک باشیم.

هیژامه

در روناک جدا از بحث تکنیکی در تم داستان به نظر من بحث از ملت کرد که سالیان سال است به وسیله جمهوری اسلامی ایران مورد ظلم واقع شده است و محی الدین جدا از نمایندگی افراد روشندل که حقوقشان پایمال می شود، نماینده تمام ملت کرد است که به آنان ظلم شده است؛ نماینده مردمی است که کودکانشان هزینه رفتن به مدرسه را ندارند. در کل یکی از استادهای ما می گفت هر فیلمی را که دیدید و در کف زدن شک داشتید فیلم موفقی است همین.

نصرت

فیلم هوشنگ میرزایی از نظر من زیبا بود و به انسان می آموزد که باید در هر حالت از زندگی امید را از دست ندهد.

احسان

فیلم روناک واقعا عجیب بود. ای کاش می شد این فیلم را همه ببینند. همه ناشکرها، همه ناامیدها.

علی

فیلم روناک واقعا امید به زندگی داد.

محسن:

خاطره پروانه چونان گلی اسیر سیم های خاردار پژمرده شد. یادش گرامی باد.

ساحره:

حیف از این همه ستاره محبوس در دیوارهای خانه ها، و دردا از زندگی بی ستاره ما.

سینا:

دست مریزاد که یادی کردید از خاطره پروانه. امشب بی بی سی غوغا کرد. اول مجله تماشا که از حسین دهلوی مستند پخش کرد بعد هم شما.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار سه شنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.