'احساساتی ها' برنده جایزه ادبی گیلر 2010 شد

جوانا اسکیبسرد
Image caption جوانا اسکیبسرد هنگام دریافت جایزه ادبی گیلر به شدت گریه کرد

رمان 'احساساتی ها'، نخستین رمان جوانا اسکیبسرد، نویسنده کانادایی، برنده جایزه ادبی گیلر 2010 شد.

این کتاب که داستان جست و جوی دختری درباره زندگی پدر محتضرش را روایت می کند، معتبرترین جایزه ادبی کانادا را از آن خود کرد.

جوانا اسکیبسرد در مراسمی که سه شنبه شب (9 نوامبر) در تورنتو برگزار شد، جایزه خود را که 50 هزار دلار کانادا است، دریافت کرد.

او از پدر فقیدش که سرباز جنگ ویتنام بود و ماجراهای زندگی اش را الهام بخش خود در نوشتن احساساتی ها می دانست، تشکر کرد.

جوانا اسکیبسرد هنگام دریافت جایزه گفت: "جایزه را تقدیم می کنم به پدرم، الاف، به خاطر اینکه داستان های زندگی اش را با من قسمت کرد... به خاطر تمام محبت ها و حمایت هایش و به خاطر اینکه امشب اینجاست؛ چون می دانم که هست."

اسکیبسرد گریه کنان گفت: "پدرم در تمام عمرم مرا نویسنده می دانست. از وقتی کوچک بودم همیشه به دوستانش می گفت 'فقط صبر کنید رمان پرفروشش در بیاید.' "

احساساتی ها داستان رابطه راوی با پدرش را، که نامش ناپلئون است، روایت می کند. دختران ناپلئون، پدرشان را به کنار دریاچه ای در اونتاریو می برند تا روزهای آخر عمر خود را در آنجا سپری کند، و خاطرات دوران جنگ ویتنام، در لب دریاچه، پدر را رها نمی کند.

داوران گیلر در بیانیه خود رمان احساساتی ها را روایتگر جستجوی دردناک دختری وظیفه شناس توصیف کردند که به واقعیت چندلایه ای در زندگی اخلاقی پدر خود پی می برد.

کمبود احساساتی ها

از احساساتی ها تا پیش از اعلام برنده جایزه گیلر، تنها چند صد نسخه به فروش رفته بود.

برخی از کتابفروشی ها در کانادا در تهیه و عرضه این کتاب ناکام مانده اند چرا که ناشر این کتاب، گاسپرو، یک ناشر کوچک کانادایی است که کتاب ها را به صورت دستی چاپ می کند. این ناشر تنها می تواند هفته ای هزار نسخه چاپ کند و حاضر نیست برای تامین حجم تقاضای بازار کتاب، چاپ آن را با چند ناشر دیگر تقسیم کند.

علی اسمیت، نویسنده بریتانیایی، کلیر مسود، نویسنده آمریکایی و مایکل انرایت، گوینده سی بی سی داوران جایزه گیلر 2010 بودند.

از میان پنج نامزد نهایی، چهار نفر تا پیش از این نامزد هیچ جایزه بزرگی نشده بودند و دو نامزد هم با مجموعه داستان های کوتاه نامزد گیلر شدند.

دیوید برگن با مشکل موریس، کاترین وینتر با رمان آنابل، الکساندر مکلیود با مجموعه داستان برداشتن وزنه سبک، و سارا سلکی با کیک برای مهمانی است رقیبان جوانا اسکیبسرد برای جایزه گیلر بودند.

اسکیبسرد که سی سال دارد، از سال 1999 تاکنون، نخستین کسی است که با اولین اثر خود برنده جایزه گیلر شد.

در میان برندگان دوره های قبل، نام مارگارت اتوود، مایکل اونداتیه و آلیس مونرو به چشم می خورد.

جایزه گیلر در سال 1994 توسط جک رابینویچ به یادبود همسر فقیدش، دوریس گیلر، روزنامه نگار و منتقد ادبی، بنیان گذاشته شد. این جایزه هر سال به بهترین آثار داستانی در قالب رمان یا داستان کوتاه به قلم نویسندگان کانادایی اهدا می شود.

آثار برنده یا نامزد جایزه گیلر هر سال با فروش خوبی در بازار کتاب روبه رو می شود. طی ده سال گذشته، بیش از 2 و نیم میلیون جلد از آثار نامزد جایزه گیلر به فروش رفته است.

کتاب احساساتی ها بهار آینده در بریتانیا منتشر خواهد شد.