انتقاد کوبا از بازی ویدیویی درباره ترور فیدل کاسترو

مقام های کوبایی به یک بازی ویدیویی که در آن بازیگران در نقش کماندوهای آمریکایی برای قتل فیدل کاسترو، رهبر سابق این کشور، تلاش می کنند، انتقاد کرده اند.

در بازی ویدیویی "کال آو دیوتی، بلک آپز" که یک بازی جنگیست، بازیکنان باید در عملیاتی سری در خارج از آمریکا در اوج جنگ سرد شرکت کنند.

شرکت آمریکایی تریارچ این هفته این بازی را به بازار عرضه کرد.

در بخشی از آن، بازیکنان با اسلحه در خیابان های هاوانا، پایتخت کوبا، به راه می افتند و ماموریت دارند که فیدل کاستروی جوان، رهبر سابق کوبا را ترور کنند.

وب سایت کوبا دیبیت، که به دولت کوبا تعلق دارد مقاله ای تند در انتقاد از این بازی نوشته است.

نویسنده مقاله گفته است که این بازی نه فقط با اعطای نقشی خشن به بازیگران، ترور را توجیه می کند، بلکه کودکان آمریکایی را به اختلال روانی و اجتماعی دچار خواهد کرد.

در این مقاله آمده است که آمریکا از آنجایی که نتوانست پس از پنج دهه فیدل کاسترو را به قتل برساند، حالا می خواهد که این کار را در دنیای مجازی انجام دهد.

کوبایی ها می گویند که ایالات متحده در دوران جنگ سرد با شوروی سابق، حدود ۶۰۰ مرتبه به جان فیدل کاسترو که حامی شوروی بود، سوء قصد کرده بود و از راه هایی مانند بمبی که شبیه سیگار برگ بوده یا خودنویسی که جوهر سمی داشت، تلاش کرده بود که وی را به قتل برساند.

اما در نهایت این کهولت سن بود که فیدل کاسترو را مجبور کرد تا از ریاست جمهوری کوبا کناره گیری و قدرت را به رائول کاسترو، برادرش واگذار کند.

با این حال کاستروی ۸۴ ساله، هنوز رهبر حزب حاکم کمونیست کشورش است.

بازی ویدیویی "کال آو دیوتی، بلک آپز" تنها بازی جنجال برانگیز در آمریکا نیست.

در ماه اکتبر بازی "مدال آو آنر" که به بازیگران اجازه می دهد در نقش شورشیان طالبان با نیروهای آمریکایی در افغانستان بجنگند، توسط ارتش ایالات متحده ممنوع اعلام شد.

شرکت سازنده هم اکنون این بخش از بازی را حذف کرده است.