نویسنده بریتانیایی در سنگاپور زندانی می شود

Image caption آقای شدریک دادگاه دیگری هم به اتهام افترا در پیش دارد

آلن شدریک، نویسنده بریتانیایی، به اتهام "توهین به نظام قضایی سنگاپور" به تحمل شش هفته زندان در این کشور محکوم شد.

دادگاهی در سنگاپور آلن شدریک، نویسنده بریتانیایی را به جرم توهین به نظام قضایی این کشور در کتابی که درباره مجازات اعدام نوشته است، به تحمل شش هفته زندان محکوم کرد.

این نویسنده 76 ساله به اتهام افترا با دادگاه دیگری رو به رو است.

او همچنین به پرداخت جریمه نقدی 20 هزار دلار سنگاپور (15 هزار و چهارصد دلار آمریکا) محکوم شده است.

آقای شدریک در کتاب خود با عنوان "کسی که زمانی جلاد خوشحالی بود؛ عدالت سنگاپور در جایگاه متهم"، به انتقاد از مجازات اعدام به دلیل فقدان بی طرفی می پردازد.

وکلای شاکی در دادگاه به دنبال صدور حکم حبس 12 هفته ای برای آقای شدریک بودند.

شدریک در دادگاه حاضر به عذرخواهی هم شد، ولی کونتین لوه، قاضی دادگاه عالی سنگاپور، این عذرخواهی را "چیزی در حد یک اقدام تاکتیکی در دادگاه برای تخفیف در مجازات متهم" دانست.

ام راوی، وکیل شدریک، گفت که احتمال موفقیت در دادگاه تجدید نظر زیاد نیست.

او گفت موکلش وضع جسمی خوبی ندارد و متاسف است که از سوی جامعه بریتانیا هیچ گونه حمایتی نشده است.

آقای راوی گفت شدریک پولی ندارد و پرداخت جریمه نقدی برایش ممکن نیست.

شدریک که در مالزی زندگی می کند، در ماه ژوئیه در طول سفرش به سنگاپور به مناسبت انتشار کتابش دستگیر شد.

این کتاب شامل گفت و گوهایی با چند فعال حقوق بشر، وکیل و مامور سابق پلیس است. آقای شدریک در این کتاب به بررسی شخصیت و عملکرد درشان سینگ، مامور ارشد سابق اجرای اعدام در زندان چانگی سنگاپور پرداخته است.

نویسنده در این کتاب مدعی است که درشان سینگ از سال 1959 تا زمان بازنشستگی اش در سال 2006 حدود 1000 زن و مرگ را اعدام کرده است.

شدریک بعد از صدور حکمش به رسانه ها گفت: " به نظرم مراحل دادرسی به طرز منصفانه ای پیش رفته است."

سازمان دیده بان حقوق بشر که در آمریکا مستقر است و سایر گروه های حقوق بشری از سنگاپور خواسته اند این نویسنده را تبرئه کند.

پلیس سنگاپور هم طی مراحل جداگانه، در حال رسیدگی به پرونده آلن شدریک به اتهام افترا است و گذرنامه او را توقیف کرده است.

موضوع گسترده آزادی بیان

Image caption سیلان پالای، جوان سنگاپوری: "باید به زندان عادت کنم."

راشل هاروی، خبرنگار بی بی سی در بخش جنوب شرقی آسیا بر این باور است که پرونده آقای شدریک جز موضوع مجازات اعدام در سنگاپور، موضوع گسترده تر آزادی بیان را در کشوری که ابراز مخالفت در آن چیز کمیابی است برجسته می کند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند مقامات سنگاپوری برای ساکت کردن منتقدان خود، بیش از حد به دادگاه ها متوسل می شوند.

آلن شدریک هنگام ورود به دادگاهی که در ماه اوت امسال برگزار شد، دستش را به نشانه پیروزی بالا برده بود و فریاد زده بود "آزادی و دموکراسی."

سنگاپور به این گونه مخالفت و اعتراض آزادانه عادت ندارد. این کشور کوچک به خود می بالد که یکی از باثبات ترین و مرفه ترین ملت ها را در آسیاست.

ساختمان های مرتفع تجاری و اداری در کنار بناهای قدیمی مستعمراتی سر به آسمان برداشته اند.

شکی نیست که در مقایسه با بسیاری از همسایه های خود در منطقه، سنگاپور از استاندارد بالای زندگی برخوردار است.

اما منتقدان می گویند که این رفاه، هزینه دارد. از مردم انتظار می رود که مخالفت نکنند.

به نظر می رسد قراردادی ناگفته اما کاملا روشنی بین شهروندان و دولت وجود دارد؛ نظام از شما مراقبت خواهد کرد، اما تا وقتی که شما آن را زیر سوال نبرید.

این "نظام" عمدتا توسط لو کوان یو، بنیان گذاشته شده و حزب اقدام مردمی که از هنگام استقلال این کشور در سال 1965 بر سر قدرت بوده، آن را اداره می کند.

کوان لی یو قدرت را به طور رسمی به پسرش لی هسین لونگ واگذار کرده اما همچنان در مقام مشاور دولت مشغول به کار است.

مقامات دولت سنگاپور می گویند اظهار نظرهایی که به حیثیت رهبران این کشور صدمه بزند، قدرت آنها را برای مدیریت موثر کم می کند و به روند شکوفایی اقتصادی سنگاپور صدمه می زند.

راشل هاروی پس از برگزاری یکی از جلسات دادگاه شدریک در ماه اوت از امتناع دولت سنگاپور از پذدیرفتن درخواست بی بی سی برای گفت و گو خبر داد اما نوشت ابنر کوه، که عضو شاخه جوانان حزب اقدام مردمی است، به گفت و گو تمایل داشته است. به گفته راشل هاروی، ابنر در رستورانی در ساحل رود، در حال صرف چای چینی، درباره رهبری قدرتمند در سنگاپور و مقررات روشن در این کشور سخن گفت.

او در گفت و گو با بی بی سی گفت: "باید در ذهن داشته باشیم که سنگاپور جامعه ای چندقومی و چندمذهبی است. شکل های مشخصی از محدودیت قطعا برای اطمینان یافتن از زندگی هماهنگ در میان جوامع متفاوت در سنگاپور ضروری است."

اما جوانان دیگری در سنگاپور، وضع موجود را زیر سوال می برند.

سیلان پالای، بلاگر، فیلمساز و فعال سیاسی است که همزمان با اولین دادگاه آلن شدریک، به جرم برگزاری تجمع غیرقانونی دوازده روز به زندان رفت. اما او پیش از اینکه به زندان برود، به راشل هاروی، خبرنگار بی بی سی گفت که پشیمان نیست.

او گفت: "من فکر می کنم زندگی در سنگاپور خیلی بهتر می شد اگر مردم می توانستند آزادانه اظهار نظر کنند و از چیزهایی که به آنها باور دارند دفاع کنند."

این جوان سنگاپوری در پاسخ به این سوال که "آیا فکر زندان تو را نمی ترساند؟" بی معطلی جواب داد: "نه. نمی ترساند. خیلی افراد دیگر پیش از من به خاطر چیزی که به آن باور داشتند به زندان رفته اند. بعضی از آنها بدون محاکمه، 20، 30 سال در بازداشتند."

"من فقط 12 روز به زندان می روم. 10 پرونده باز دیگر هم دارم که ممکن است برای آنها هم به زندان بروم. برای همین باید به آن عادت کنم."

آقای پالای از حامیان سرسخت آلن شدریک بود و تا آنجا پیش رفته بود که حاضر شده بود برای آزادی آلن شدریک وثیقه بپردازد.

محاکمه آلن شدریک شاید تنها به پرونده خودش محدود نشود. به نظر می رسد آلن شدریک نماینده درگیری هایی درون سنگاپور نیز باشد.