اندام تازه برای دو مجسمه ایتالیایی

مارس و ونوس
Image caption این دو مجسمه برهنه متعلق به دوران روم باستان در ورودی کاخ نخست وزیری ایتالیا قرار دارند

وزیر فرهنگ ایتالیا روز جمعه (۱۹ نوامبر) از آخرین اقدام "فرهنگی" سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر این کشور دفاع کرد.

به دستور نخست وزیر ایتالیا دو مجسمه مرمری قدیمی "مرمت" شده و اندام‌های تازه برای آنها ساخته شده است. تعمیرکاران برای مجسمه ونوس (الهه عشق) بازویی تازه و برای مجسمه مارس (خدای جنگ) یک آلت تناسلی تازه ساخته‌اند.

ساندرو بوندی، وزیر فرهنگ ایتالیا که از دوستان نزدیک آقای برلوسکونی است، در برابر انتقاد هنرشناسان و رسانه‌های جمعی، اقدام نخست وزیر را "قابل جبران" دانسته است.

دو مجسمه برهنه از زمان روم باستان که در ورودی کاخ نخست وزیری ایتالیا قرار دارند، از دیرباز "ناقص" بوده‌اند: ونوس بازوی راست خود و مارس آلت خود را از دست داده بود.

این دو مجسمه زیبا حدود صد سال پیش طی حفاری یافت شدند و قبلا در موزه باستان‌شناسی رم قرار داشتند.

منتقدان نخست وزیر ایتالیا را به ارتکاب دو خطای بزرگ متهم می‌کنند: به نظر آنها مرمت مجسمه‌های باستانی با تکنیک‌ها و افزارهای امروزی هم با ذوق سلیم ناسازگار است و هم با نص قانون مغایرت دارد.

هنرشناسان عقیده دارند که "مرمت" آثار هنری باستانی به این آثار چیزی اضافه نمی‌کند، بلکه از اصالت و زیبایی آنها می‌کاهد.

به نوشته رسانه‌های ایتالیایی برای افزودن اندام‌های تازه برای دو مجسمه مبلغ ۷۳ هزار یورو (حدود ۱۰۰ هزار دلار) هزینه شده است.

این در شرایطی است که دولت ایتالیا در بحران مالی عمیقی فرو رفته و بودجه امور فرهنگی را در سال آینده به میزان ۴۶ درصد کاهش داده است، چیزی که در تاریخ این کشور بی‌سابقه است.

منتقدان طعنه می‌زنند که انگیزه اصلی نخست وزیر ایتالیا علاقه خاص او به نمایش "اندام‌های ویژه" است.

آقای برلوسکونی شخصا به تعمیر دو مجسمه دستور داده است.