به روز شده:  16:10 گرينويچ - سه شنبه 23 نوامبر 2010 - 02 آذر 1389

هنر ایران

پایان فستیوال تئاتر ایرانی در کلن

در این فستیوال حدود ده اثر به روی صحنه رفت

مراسم سالانه فستیوال تئاتر ایرانی از ۱۷ تا ۲۱ نوامبر در شهر کلن آلمان برگزار شد.

برنامه های این دوره از فستیوال نسبت به دوره های قبل، فشرده‌تر بود و در عین حال متنوع‌تر. در پنج روز جشنواره، حدود ده اثر در قالب تئاتر و رقص به روی صحنه رفت.

رقص تئاتری "فصل سبز" به کارگردانی بهروز قنبرحسینی، فرم‌های رنگین و ریتم‌های شاداب و حرکات نمادین را برای ارائه پیامی اجتماعی به خدمت می‌گرفت. نمایش از تکنیک‌های رنگارنگ بصری و تصویری و موزیکال برای خلق فضایی پرجنبش و پویا بهره گرفته بود.

نمایش "فصل سبز" رشته‌ای از حرکات موزون و رنگ‌های درخشان است که درونمایه ای پیکارجویانه دارد و آینده ای امیدبخش را ترسیم می کند.

"ابلیس و به آسمان رفتن کاووس" کاری نقالی است با اقتباس از داستان‌های شاهنامه فردوسی در قالبی نو. این کار توسط فرهنگ کسرایی در جشنواره ارائه شد.

"تاریخ نانبشته سه زن" مونولوگ یا تک‌گفتاری یکپارچه است که از تلفیق سرگذشت سه زن شکل می گیرد: یک داستان امروزی و دو متن باستانی. سرگذشت زنی سرخ‌پوش که در سال‌های پیش از انقلاب، در تهران مجاور دایمی میدان فردوسی بود، با دو اسطوره غربی و شرقی: سرنوشت ژوکاست، مادر اودیپ شهریار، و سرگذشت شهرزاد، قصه‌گوی نامی داستان‌های هزار و یک شب.

نمایش با بازی و اجرای آزاده داربویی به روی صحنه رفت.

"خروس زری پیرهن پری" نمایشی پرتحرک و شاد است که به کارگردانی سیما سید ارائه یافت. این کار با استقبال زیادی روبرو شد، به ویژه از سوی تماشاگران خردسال. نمایش خانم سید بر پایه متنی آهنگین از احمد شاملو تهیه شده است.

"با کاروان سوخته" اثر علیرضا کوشک جلالی کاری شناخته شده و موفق است که تاکنون بارها در آلمان و سويس و اتریش به روی صحنه رفته است. نمایش با طنزی تلخ و گزنده، گرایش‌های بیگانه‌ستیزی را در جامعه آلمان افشا می‌کند.

تئاتر "کمدی مهمانی" بگومگوی زن و شوهری جوان را روایت می‌کند که در خانه خود در پاریس میز شامی تدارک دیده اند و در انتظار مهمانند. نقش زن و مرد را فرشته نصر و منوچهر انور آزاد ایفا می‌کردند.

شب موسیقی در تئاتر

فستیوال تئاتر ایرانی، امسال شبی را به موسیقی ایرانی با محور آثار و زندگی محمود خوشنام، کارشناس و منتقد موسیقی، اختصاص داده بود.

در این مراسم نخست فیلم ریشه‌ها ساخته احمد نیک آذر به نمایش در آمد که در آن به زندگی و کار محمود خوشنام پرداخته است.

در ادامه "شب پیانو" برگزار شد که به شناخت جایگاه پیانو، سازی غربی، در موسیقی ایرانی می پرداخت.

آقای خوشنام، تاریخچه‌ای از ورود این ساز به ایران و نفوذ آن در موسیقی ایرانی عرضه کرد، با ارائه نمونه‌هایی از آزمون‌ها و هنرورزی‌های آهنگسازان ایرانی با این ساز "بیگانه".

سخنرانی آقای خوشنام با پیانونوازی پویان آزاده و پژمان اکبرزاده، دو هنرمند از آخرین نسل پیانونوازان ایرانی، دنبال شد. آنها قطعاتی متنوع از هنرمندانی مانند جواد معروفی، مرتضی محجوبی و همایون خرم اجرا کردند.

سپس بهرخ بابایی و مریم آخوندی، دو خواننده سرشناس مقیم آلمان، چند قطعه آوازی را با همراهی پیانو ارائه کردند.

هفدهمین دوره " فستیوال تئاتر ایرانی" در کلن شامگاه یکشنبه ۲۱ نوامبر به پایان رسید.

  • صحنه ای از نمایش "کمدی مهمانی"
  • آزاده داربویی در نمایش "تاریخ نانبشته سه زن"
  • محمود خوشنام و پویان آزاده در برنامه "شب پیانو" در جشنواره کلن
  • نمایی از نمایش رقص "فصل سبز" به کارگردانی بهروز قنبرحسینی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.