جشنواره بین المللی ادبی و هنری رومی در اسلو

Image caption جشنواره رومی از سوی وزارت خارجه و نهادهای فرهنگی نروژ حمایت می شود .صحنه ای از نمایش شیخ صنعان

چهارمین دوره "جشنواره رومی" با عنوان تاثیر آثار مولوی بر ادبیات و هنر معاصر بین روزهای 19 تا 21 نوامبر در سالن ریک سنن Riksscenen اسلو پایتخت نروژ برگزار شد.

ادبیات، موسیقی، تئاتر و قصه گویی بطور سنتی بخشهای کلی این جشنواره را تشکیل می دهد که امسال هنرمندانی از کشورهای مختلف به ویژه تاجیکستان، ایران و نروژ در آن شرکت داشتند.

جشنواره رومی که از سوی وزارت خارجه و نهادهای فرهنگی نروژ حمایت می شود، نگاه ویژه ای به تاجیکستان و هنرمندان این کشور دارد و ایجاد ارتباط بین فرهنگی در هنرمندان نروژی و کشورهای فارسی زبان از جمله اهداف آن است.

در کلیه آثار هنری عرضه شده در جشنواره اسلو هنرمندانی از فرهنگهای مختلف کنار هم قرار می گرفتند تا با بهره گیری از زبان مشترک هنری خویش، همگرایی فرهنگی را در چارچوب اندیشه های مولوی ارائه کنند.

جشنواره امسال علاوه بر موسیقی سنتی به موسیقی فولکلوریک و موسیقی مدرن مرتبط با آثار مولوی توجهی خاص داشت.

امیر میرزایی، مدیر جشنواره در این باره می گوید که هدف فستیوال رومی آن است که علاوه بر هنرمندان فرهنگهای مختلف، سبک های گوناگون موسیقی که تحت تاثیر آثار مولانا شکل گرفته نیزمعرفی شود.

Image caption دولتمند خال: کنار هم قرار گرفتن هنرمندان فرهنگهای گوناگون در قالب های مختلف نمونه آشکاری از روح آثار و دیدگاههای مولانا است

در بخش موسیقی مدرن اود ایوار پدرسن اجرایی جذاب داشت که با شعر خوانی دو شاعر نروژی نیز همراه بود. این شاعران سروده هایی را در سالهای اخیر تحت تاثیر آثار مولانا داشته اند که گزیده آن را در این برنامه عرضه کردند.

ماتس نوردهیم، آهنگساز و نوازنده شناخته شده نروژی نیز با استفاده از گروه و سازهای الکترونیک خود، کنسرتی را تحت عنوان موسیقی "ایرانی – صوفی" اجرا کرد. این کنسرت با صدای دو خواننده ایرانی محمد میرزا زاده و مریم زهدی همراه بود.

اساس ساخته های ماتس نوردهیم را موسیقی آرام و ویژه مراقبه تشکیل می دهد و تلاش دارد تا فضای عرفانی را در اجراهای خود ایجاد کند.

با اینحال آنچه به عنوان موسیقی عرفانی در جشنواره اسلو بیش از همه مطرح بود اجرای گروه "فلک" با آثار دولتمند خال، آهنگساز و خواننده سرشناس تاجیک بود.

آقای دولتمند در اسلو تکیه ویژه ای بر عرضه آهنگهای مشهور خود همانند "حیلت رها کن عاشقا" داشت. بهره گیری از هنر رولف اریک نیسروم، نوازنده برجسته ساکسیفون نروژ از جمله ویژگیهای کنسرت گروه "فلک" در اسلو بود.

Image caption جاوید افسری راد سه سال پیش گروه رومی را بنیان نهاد

آقای دولتمند در این باره گفت که استفاده درست از سازهای غیربومی می تواند به غنای ساخته های وی بیافزاید. به گفته وی کنار هم قرار گرفتن هنرمندان فرهنگهای گوناگون در قالب های مختلف نمونه آشکاری از روح آثار ودیدگاههای مولانا است.

با آنکه دولتمند خال مورد توجه خاص رسانه ها و حاضران در جشنواره اسلو بود، آنچه بیش از همه علاقمندان به هنر شرقی را به سالن ریک سنن کشاند، کنسرت گروه بین المللی رومی به سرپرستی جاوید افسری راد و با صدای علیرضا قربانی خواننده سرشناس موسیقی سنتی ایرانی بود. در این گروه علاوه بر هنرمندان ایرانی، نوازندگانی از آلمان، نروژ، هند، سوئد و آمریکا حضور دارند.

جاوید افسری راد (آهنگساز و سنتور)، بهنام سامانی (کوزه، تنبک)، شهرام غلامی (عود) ، داوود ورزیده (نی) و رضا سامانی (دف و تنبک) هنرمندان ایرانی این گروه هستند و مینا آلن (ویولن)، هارپریت بانسال (ویولن)، میریام اشمیت (ویولا) ، یانوش هاینز (ویولنسل) و چارلز د راموس ( کنترباس ) آنان را با سازهای غربی خود همراهی می کنند.

آقای افسری راد که از سه سال پیش این گروه را بنیان نهاده، ساخته هایی را در مایه های ماهور، اصفهان و شور برای این کنسرت تهیه کرده بود که با تکنوازی و بداهه خوانی همراه می شد.

Image caption مینا آلن، نوازنده ویولن در گروه رومی

کنسرت این گروه را دو بخش سازی و با کلام تشکیل می داد که در بخش سازی قطعه بهار در دستگاه ماهور جلوه ویژه ای داشت و در بخش با کلام نیز علیرضا قربانی تصنیف های «دلدار من» و «مبارک باد» را اجرا کرد.

کنسرت گروه بین المللی رومی بارها با تشویق حاضران در سالن همراه شد.

به گفته دولتمند خال، آهنگساز تاجیک، در گروه بین المللی رومی بدرستی از توانایی های سازهای ایرانی و غربی استفاده شده و این امر ارزش موسیقیایی آن را دو چندان کرده است.

وی گفت که خلق این گونه آثار بسادگی امکان پذیر نیست و نشان می دهد که آهنگساز گروه رومی به خوبی بر موسیقی ایرانی و غربی و ویژگی های آنها تسلط دارد. آقای دولتمند تاکید کرد که علاقمند است تا در آینده نزدیک آثاری را به همراه گروه بین المللی رومی اجرا کند.

این گروه پیش از اسلو نیز در استاوانگر از دیگر شهرهای نروژ و مادرید پایتخت اسپانیا کنسرت هایی را اجرا کرده بود.

کنسرت این گروه در تئاتر معروف "اینفانتا ایزابل" Infanta Isabel مادرید با استقبال صدها نفر و همچنین رسانه های ارتباط جمعی محلی همراه بود.

مطالب مرتبط