یادی از غلامحسین ساعدی؛ ۲۵ سال پس از مرگش

غلامحسین ساعدی، داستان نویس و نمایشنامه نویس شهیر ایرانی، روز دوم آذر 1364 در پاریس درگذشت.

همزمان با بیست و پنجمین سالروز درگذشت او، جمعی از نویسندگان ایرانی از شخصیت غلامحسین ساعدی، قلمش و خاطراتی که با او داشته اند، نوشته اند.

در حکمت ساعدی بودن گوهر مراد؛ از رضا براهنی

به گمانم بار اول نام غلامحسین ساعدی را در نامه ای خواندم که خانم مهرانگیز سمندری، که قصه نویس بود و شاید همسن و سال خود من و ساعدی، برایم از تبریز به استانبول فرستاده بود. با او در واقع از طریق دوستی مربوط شده بودم به نام اسفندیار رضوانی، که عشق موسیقی کلاسیک داشت و من بار اول از طریق او بود که با موسیقی کلاسیک آشنا شده بودم.

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

ساعدی، آل احمد، و فداییان خلق تبریز؛ از فرج سرکوهی

سال 1346.

من که این روایت می کنم دانشجوی سال اول جامعه شناسی دانشگاه تبریز هستم و شاید تنها فارس زبان محفل صمد. تبریز آن سال ها به مثلث صمد (بهرنگی)، بهروز (دهقانی) و کاظم (سعادتی) زنده است و به هنگامی که علی رضا (نابدل) از تهران به تبریز بازمی گردد، هوایی تازه در محفل می وزد.

برای خواندن مطلب کلیک کنید

داستان انقلاب به روایت ساعدی؛ از حسین نوش آذر

آخرین داستان منتشرشده‌ای که از غلامحسین ساعدی به یادگار مانده، داستان ناتمامی است به نام «سنگ روی سنگ» که نخستین بار در اولین شماره‌ نامه کانون نویسندگان ایران منتشر شد. این داستان بیش از آنکه یک داستان کامل باشد، چرک‌نویس‌های نویسنده‌ای است که با شتاب رویدادهای زندگی‌اش در تهران انقلابی را در شش فصل نوشته است.

برای خواندن مطلب کلیک کنید.

پهلوانی که گریستن می توانست؛ از مسعود بهنود

مردی که در سکوت هیبت آدم بزرگ های خشن را داشت با آن سبیلش، وقتی درماندگی می دید مانند بچه ها گریه می کرد. زار می زد، نه فقط شانه که تمام وجودش می لرزید. اول بار این را وقتی دیدم که برای اول بار با او تنها می ماندم. فرج الله صبا استادم که ساعدی را از طریق او شناختم نبود. و من دستپاچه بودم از تنها ماندن با گوهر مراد.

برای خواندن مطلب کلیک کنید

نگاهی به زندگی و آثار غلامحسین ساعدی؛ از نیلوفر بیضایی

زندگی و آثار غلامحسین ساعدی، حکایت خلاقیت، نبوغ و آفرینش هنری است در بستر یک جامعه استبدادزده. ساعدی متولد 24 دیماه سال 1314 در تبریز است. نوجوانی او مصادف بود با نهضت ملی شدن نفت و سپس کودتای بیست و هشت مرداد 32. دورانی که در آن همچون انقلاب 57 بسیاری از جوانان و نوجوانان ایرانی به سوی فعالیت سیاسی کشیده شدند.

برای خواندن مطلب کلیک کنید

ساعدی و سینما؛ از پرویز جاهد

حق نشر عکس BBC World Service

غلامحسین ساعدی دراماتیست خلاق و دیالوگ نویس چیره دستی بود. سه فیلم اقتباسی درخشانی که در تاریخ سینمای ایران از آثار غلامحسین ساعدی ساخته شده اند یعنی گاو، آرامش در حضور دیگران و دایره مینا، که هر سه بیانگر ظرفیت های دراماتیک و سینمایی آثار داستانی و نمایشی ساعدی است.

برای خواندن مطلب کلیک کنید

زندگی غلامحسین ساعدی به روایت تصویر

آلبومی از عکس های کودکی، نوجوانی و بزرگسالی غلامحسین ساعدی. تصاویری از خانه پدری اش، دوران تحصیلش در رشته پزشکی و عکس هایی در کنار اعضای خانواده اش. غلامحسین ساعدی در پاریس درگذشت. این مجموعه را علی اکبر ساعدی، برادر غلامحسین ساعدی در اختیار بخش فارسی بی بی سی گذاشته است.

برای دیدن آلبوم کلیک کنید

آلبوم عکس: ساعدی و دوستان

آلبومی از عکس های غلامحسین ساعدی با دوستانش- عکس های او با جلال آل احمد، رضا براهنی، جواد مجابی، ناصر تقوایی، عزت الله انتظامی، رضا سیدحسینی، و ... عکس های این مجموعه را برادر غلامحسین ساعدی در اختیار بی بی سی گذاشته است.

برای دیدن آلبوم اینجا را کلیک کنید

آلبوم عکس: صحنه هایی از آثار غلامحسین ساعدی

آلبوم عکس هایی از آثار غلامحسین ساعدی. بر اساس داستان ها و نمایشنامه های او فیلم ها و تئاترهایی در سال های گذشته ساخته شد. گاو، آی باکلاه، آی بی کلاه و وای بر مغلوب از جمله این آثار است. عکس های این مجموعه را برادر غلامحسین ساعدی در اختیار بی بی سی گذاشته است.

برای دیدن آلبوم اینجا را کلیک کنید

مطالب مرتبط