برنامه تفریحی تاجیکی: 26 نوامبر

دوووووووورووووووووود به همه مهمانان صفحه برنامه تفریحی تاجیکی این هفته!

برنامه را من، زرینه، و آرزو آماده کرده‌ایم.

ببینید که این هفته چه مطالبی را پیشکش شما خواهیم کرد:

نخست، از گلدوزی و هنرمندان بااستعداد آن اطلاع می‌دهیم و می‌رویم به ناحیه قُمسنگیر ولایت ختلان.

سپس، می‌رویم به ولایت سغد، تا ببینیم که دوران علیمت اف، هنرمند آوازه‌دار تئاتر کمال خجندی شهر خجند، امروزها چه فعالیتهایی دارد.

و بازمی گردیم به شهر دوشنبه، تا ببینیم که استاد هنر، پرفسور نظام نورجان، چه طور تاریخ بیش از هفتادساله هنر اپرا و باله تاجیک را در یک کتاب گنجانده است.

همچنین، از ‌بازی تیم فوتبال افغانستان و تاجیکستان به شما اطلاع می‌دهیم.

و بخش بیشتر برنامه ما را صحبت با مطلوبه یاواندوخت، آوازخوان روشن‌ضمیر گروه هنری "فلک" کمیته رادیو و تلویزیون دولت تاجیکستان، فرا می‌گیرد...

گل دوزم و گل دوزم...

بیایید، به ولایت ختلان برویم. آرزوجان در باره محبوبیت هنر گلدوزی در میان دختران و زنان هنرمند این استان می‌گوید:

گلدوزی، هنری والا و سرشار از زیبایی پرستی است. این نمود هنر دستی با سوزن و چنگکهای مخصوص در روی متاعها و با ریسمانهای رنگارنگ آفریده می‌شود. موافق معلومات تاریخی، سرآغاز هنر گلدوزی به قرنهای 7-8 میلادی و قبلتر از آن برمی‌گردد.

زیاده عشوراوا، راهبر محفل دوزندگی و طراح، به همکارم آرزو گفته است که دهها زن خانه‌شین در یک گروه در ولایت ختلان فرا گرفته شده‌اند و درآمد خوبی را برای زندگییشان پیدا می‌کنند.

به گفته وی، آنها گلدوزی را با شیوه‌های گوناگون تهیه کرده و به خریداران خارجی پیشنهاد می‌کنند.

زیادبانو می‌گوید که گروه دوزندگان تصمیم دارند که پیراهنهای گولدوزیشده را با شیوه‌های گوناگون آماده کنند. در میان این پیراهن و لباسها حتی پیراهنها گولدوزیشده برای مردان نیز هست.

موجوده ساکن ناحیه قُمسنگیر است که بعد بیکاری زیاد به گروه دوزندگان گلدوزی شامل شده و زندگی خود و کودکانش را بهتر ساخته است. موجوده می‌گوید گلدوزیهایش را می‌‌فروشد و برای کودکان سن مکتبی خود لباس و وسایل لازم برای تحصیل خریداری می‌کند.

دوران علیمت اف؛ عندلیب سغد

دوران علیمت اف یکی از هنرمندان ممتاز تاجیکستان است که به جز از هنرمند تئاتر و سینما بودنش آوازخوان سرشناس هم است که بیش از چهل سال است در راه هنر گام می‌نهد.

رشته فعالیت هنری دوران علیمت اف که دست‌پرور دانشگاه هنر تئاتر شهر مسکو است، از نقش‌آفرینی در سینما آغاز شده است.

به گفته آقای علیمت اف، وی بیش 35 سال می‌شود که در تئاتر موسیقی و مضحکه به نام کمال خجندی در ولایت سغد فعالیت می‌کند. وی برای فعالیتهای خود به عنوان هنرمند تئاتر و آوازخوان عنوان "هنرمند مردمی تاجیکستان" را به دست آورده است.

دوران علیمت اف نقشهای قهرمانانی چون آذر در نمایشنامه "سرود ناتمام" عبدالسلام عطابایف، تمریز در "فاجعه انسان"، زال در اثر "زال و رودابه" شمسی قیام اف و نقش رامیا را در اثر ناتالیا گوسیوا با مهارت خاصی اجرا کرده است.

دوستاداران موسیقی در تاجیکستان دوران علیمت اف را همچون اجراکننده ترانه‌های کلاسیکی "ششمقام" نیز می‌شناسند.

کتابی تازه در باره اپرا و باله

در تاجیکستان کتاب جدید پروفسور نظام نورجان زیر عنوان “تاریخ اپرا و باله تاجیکستان” منتشر شد. این کتاب از دو قسم عبارت بوده و در قسم اولش تاریخ اپرا، یعنی از سالهای اول پیدایش آن تا سالهای اواخر 1990 و وضعیت امروزی آن و همین طور، تاریخ هنر باله در تاجیکستان هم منعکس شده است.

پروفسور نظام نورجان می‌گوید که مطالب این کتاب را از سالهای 1930، یعنی از روزهای اول پیدایش هنر اپرا و باله در تاجیکستان، جمع‌آوری کرده است.

این کتاب از 424 صحفه عبارت بوده و در آن عکسها از هنرمندان و نمایشنامه‌ها خیلی زیاد هستند.

به گفته استاد نورجان، با توجه به آن که در بایگانی تئاتر اپرا و باله به نام صدرالدین عینی عکسهایی از نمایشنامه‌های این تئاتر و افراد مسئول آن نبود، وی این عکسها را از روسیه و دیگر کشورها جمع‌آوری کرده است.

کتاب “تاریخ اپرا و باله” از استاد نظام نورجان با تیراژ 500 عدد چاپ شده و با کمک مالی آژانس همکاریهای سویس در ترکیه منتشر شده است.

گل...!

‌بازی فوتبال را همه دوست دارند. همکارمان مردان محمد که مسابقه فوتبال‌بازان تاجیکستان و افغانستان در دوشنبه را تماشا کرده است، می‌گوید که این مسابقه دیدنی بود.

اما وی معتقد است که تیمهای فوتبال تاجیکستان و افغانستان تا حال به آن سطحی که توانند در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند، نرسیده‌اند.

هفته گذشته تیم منتخب فوتبال افغانستان در یک مسابقه دوستانه با تیم تاجیکستان با حساب یک بر صفر غالب شد.

این مسابقه در شهر تورسون‌زاده، در 60 کیلومتری غرب دوشنبه، برگزار شد.

هفته‌ای قبل از این مسابقه، تیم فوتبال تاجیکستان با حساب مشابه تیم فوتبال افغانستان را مغلوب کرده بود.

آوازخوان روشن‌ضمیر گروه “فلک”

مطلوبه یاواندخت، اگر چه با اجرای ترانه‌های "فلک" روی صحنه آمد و یکی از آوازخوانان روشن‌ضمیران فلک‌سرا شناخته شد، ولی در صدد است که فهرست ترانه‌های استرادی خود را نیز بیشتر کند.

مطلوبه از روز اول آوازخوانی به گوروه “فلک” کمیته تلویزیون و رادیوی تاجیکستان پیوست. وی می‌گوید که اگر چه به چشمانش عالم روشن را نمی‌بیند، ولی زیبایی آن را با قلب خود احساس می‌کند و این زیبایی را در ترانه‌هایش تجسم می‌کند.

مطلوبه که مهمان برنامه تفریحی بود، افزود که وی در ژانر استراد خودش را سنجیده است و حتی بداهه‌ای را نیز برای مخلصانش پیشنهاد کرده است.

مطلوبه بانو می‌گوید که در مدرسه ویژه نابینایان برخی از شاگردان نیز آوازخوانی می‌کردند. و امیدجان یکی از آنهاست و آنها یک ترانه دونفری را اجرا کرده‌اند.

به گفته وی، برخی از مخلصانش بعد از شنیدن این ترانه گمان می‌کنند که آنها، یعنی وی و امید، عاشق همدیگرند. هرچند مطلوبه افزود که آنها تنها دوست و حتی خویشاوند هستند.

مطلوبه افزود که بیشتر وقتش با آفریدن ترانه‌های جدید می‌گذرد. مطلوبه یاواندوخت می‌گوید که از رئیس جمهور تاجیکستان و از استادش دولتمند خال که برای صاحب منزل شدن و پذیرفته شدنش به گروه “فلک” کمک کرده‌اند، سپاسگذار است.

ما هم به همه شما که برنامه تفریحی این هفته را ورق زدید، سپاس فراوان می‌گوییم.

لطفاً، نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدریس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

تا برنامه‌های بعدی از من، زرینه و آرزو، پدروووووووووود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

مطالب مرتبط