به روز شده:  15:16 گرينويچ - چهارشنبه 01 دسامبر 2010 - 10 آذر 1389

"زنان در کفن " در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه این هفته آپارات فیلم"زنان در کفن " به نمایش در می آید.

می گویند سنگ اول را باید کسی بزند که گناه نکرده باشد. ولی چه کسی است که باور داشته باشد که در زندگی اش گناه نکرده است؟ اصلا چه کسی می تواند سنگ بردارد و به انسانی که دست و پایش بسته است بزند؟

سنگسار یک حکم قضایی است که موافقان اجرایش می گویند، ریشه در قوانین اسلامی دارد، اما مخالفانش می گویند حرفی از سنگسار در کتاب دینی مسلمانان به میان نیامده و اصلا سنگسار یک مجازات اسلامی نیست. هر چه هست این نوع مجازات در قانون مجازات اسلامی ایران در بعد از انقلاب وارد شده و چند سالی هم به شدت و حدت در شهرستان های مختلف اجرا شد ،اما شدت خشونت موجود در این نوع مجازات به جای مانده از قرون گذشته، باعث شد تا علیه اجرای سنگسار اعتراضات داخلی و خارجی گسترده ای صورت بگیرد. این هفته می خواهیم نگاهی بیندازیم به بعضی تلاش ها در ایران برای جلوگیری از اجرای احکام قصاص و اعدام علیه زنان.

درباره فیلم

نمایی از فیلم زنان در کفن ساخته محمد رضا کاظمی و فرید حایری نژاد

نمایی از فیلم زنان در کفن

فیلم "زنان در کفن" روایتی است از تلاش سازمان های غیر دولتی و فعالان حقوق زنان ایران برای نجات جان زنان و دختران محکوم به اعدام و سنگسار. مدتی بود که در ایران دیگر کمتر راجع به سنگسار صحبت می شد اما اعلام حکم سنگسار برای سکینه محمدی آشتیانی و اعتراضات گسترده بعد از آن در سطح جهان، گرچه باعث شد حکومتگران ایران اعلام کنند که در ایران سنگساری در کار نیست اما این باردیگر این موضوع را به سطح اول رسانه های دنیا برگرداند.

فیلم زنان در کفن هم گرچه منحصرا درباره سنگسار نیست، اما یاد آوری است از آنچه که درساختار قضایی ایران می گذرد.

ویژگی فیلم

فیلم البته نسخه کوتاه شده ای از فیلم اولیه است که اطلاعات تازه تری به آن افزوده شده است. "زنان در کفن"، فیلم جسورانه ای است که فیلمساز آن خطر کرده و تحت شرایط دشوار در داخل ایران به سراغ موضوعاتی خطرناک رفته است. به جز این، فیلم گرچه تلاش دارد ، ساختار روایی داشته باشد و با تمرکز بر شادی صدر و فعالیت های او به عنوان هسته مرکزی فیلم انسجام پیدا کند، اما به نظر می رسد که در بعضی اوقات دچار پراکنده گویی شده و تمرکز اصلی خود را از دست داده است. شاید اگر فیلم تمرکزش را برماجرای سنگسارها ی پنهان در مشهد می گذاشت و بر این مبنا پیش می رفت تاثیر گذاری بیشتری می داشت. در عین حال فیلم گرچه بیشتر برای مخاطب غربی ساخته شده اما برای بسیاری از ایرانی ها هم تصاویر و اطلاعات تکان دهنده ای دارد.

درباره کارگردانان

فیلم زنان در کفن ساخته "محمد رضا کاظمی و فرید حایری نژاد" است. دو روزنامه نگاری که هم اکنون در پراگ و آمستردام بسر می برند.

محمدرضا کاظمی دانش آموخته رشته زبان آلمانی و تاریخ و دانشجوی دکترای اسلام شناسی است. وی به مدت سیزده سال به حرفه روزنامه نگاری در داخل و خارج از ایران مشغول بوده است و هم اکنون در رادیو فردا به این کار اشتغال دارد.

محمد رضا کاظمی و فرید حایری نژاد کارگردانان فیلم زنان بی کفن

محمد رضا کاظمی و فرید حایری نژاد

فرید حائری نژاد کارگردان دیگر این کار نیز پانزده سال است که در زمینه ساخت گزارش‌های تلویزیونی فعالیت می کند. فعالیت او با ساخت فیلم‌های مستند "سریال زیردریایی‌" برای کانال‌های دیسکاوری و هیستوری آغاز شد. وی مدتی کارمند شبکه سی بی سی کانادا بوده است. تعدادی از کارهای او در این سالها عبارتند از "جنگ‌بلاگرها"، "سفر به ایران" و "آشکار در ایران" هستند. وی نامزد دریافت جایزه آکادمی فیلم و تلویزیون کانادا در سال ۲۰۰۹ و مدال نقره جشنواره‌ فیلم و تلویزیون نیویورک و لوحه برنز جشنواره فیلم اوهایو (کریستوفر کلومبوس)است.

این دو کارگردان برنده جایزه عدالت سینما برای صلح در سال ۲۰۱۰ برای فیلم "زنان بدون کفن" هستند.

نگاه کارگردان

این فیلم برای تهیه کنندگانش شاید بیش از تماشاگران هیجان داشته، چرا که ما علاوه بر اینکه تمام مدت از چیزهایی که درباره سنگسار می شنیدیم شوکه می شدیم، بلکه مدام باید از پلیس و ماموران امنیتی می ترسیدیم. چرا که اگر کسی از ما سراغ مجوز می گرفت، چیزی برای ارائه نداشتیم و تمام فیلم ها و تجهیزات مان نه تنها ضبط می شد بلکه خودمان هم راهی زندان می شدیم.

جزئیاتی که درباره سنگسار می شنیدیم، ماجرای محبوبه، داستان زندگی فرزندانش و ماجرای زندگی پریسا به قدری دردناک و وحشتناک بودند که درتمام مدت ضبط فیلم انگار درحال تماشای یک فیلم ترسناک بودیم. مثلا وقتی پریسا ماجرای زندگی اش را تعریف می کرد، این قدر همه دست اندرکاران فیلم تحت تاثیر قرار گرفته بودند که گاهی بلافاصله بعد از ضبط، یا گاهی وسط کار، همکاران به دلداری دادن پریسا می پرداختند.

مروری بر فیلم هفته گذشته:

درباره فیلم "تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر"

اکبر فضلی در نمایی از فیلم"تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر" ساخته ابراهیم اصغری

اکبر فضلی در نمایی از فیلم"تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر" ساخته ابراهیم اصغری

در تهران،بالا تر از موزه هنرهای معاصر، گاهی اتفاقهایی می افتد و ما ساده از کنار چیزهایی رد می شویم که دیدن دارند. گاهی از کنار زندگی هایی رد می شویم که قصه هاشان شنیدن دارند. اما "ابراهیم اصغری" مستند ساز، در فیلم "تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر" از کنار یک نفر ساده رد نشده است. کسی که یک انبردست دارد و با این انبردست خرج زندگیش را درمی آورد. از طرفی، شخصیت قصه، مثل خیلی از آدم های این روزگار دوره ای از زندگیش را گرفتار بوده است. در فیلم شرح گرفتاری را از زبان وی می شنویم.

فیلم "تهران – بالاتر از موزه هنرهای معاصر" قصه یک آدم کنار پیاده رو به نام "اکبر فضلی پناه " است که خودش را زمانی گم کرده و دوباره باز یافته است .قصه کسی که بدون آنکه تحصیلات یا آموزش هنری داشته باشد به کار ساخت حجمهای مفتولی دست ساز مشغول است.

نظرات بینندگان درباره فیلم"تهران،بالاتر از موزه هنرهای معاصر"

سجاد

من گاهی پیش عمو اکبر می رفتم اما قصه شو نمی دونستم. اما آقای صلح جو کار به این خوبی‌ بازم آخرش ایردت را گرفتی‌. یک بار هم بگو خیلی‌ خوب بود من حرفی‌ ندارم. به خدا اینطوری هم می‌شه.

ایمان

سوژه جای کار بیشتری داشت. فیلمساز با سطحی نگری، عنصر جذابیت و زیبایی را نادیده گرفت.

نیکان

به نظر من تدوین فیلم کمک کرد فیلم جذاب بشود.

فواد

فیلم آرامی‌ بود و خوب توانست حس و حال هنرمند داستان را منتقل کند.

کمال:

برنامه این هفته عالی بود. خیلی قشنگ بود. مخصوصا اون صحنه ای که اکبر آقای فیلم می گفت دستشو می بوسم(خطاب به زنش).

حامد

تحلیل بعد ازفیلم خیلی‌ خوب بود، من خوشحالم که بی‌بی‌سی برای ما که تو این رشته هستیم، همیشه آموزنده بوده. ممنون از برنامه قشنگتون.

کامران:

خیلی از این فیلم خوشم اومد.

پروانه:

فیلم "تهران -بالاتر از موزه معاصر" فوق‌العاد بود...آقای اکبری فوق العاده هستند ولی‌ فیلمساز هم به زیبایی زنگی او را به تصویر کشیدند و تعریف ساده ای از هنر ارایه دادند.

معین:

فیلم "تهران -بالاتر از موزه معاصر" خیلی خوب بود. حتی از مستند شاملویی که خیلی دوستش دارم تاثیرش بیش تر بود.

هیوا:

فیلم این هفته درباره اکبر آقا عالی‌ بود. واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم. واقعا متاسفم برای هنرمندانی از این قبیل که هیچ نامی‌ ازشون نیست.

ایرانپور:

اول تبریک می گویم برای انتخاب فیلمها. دوم این فیلم اگرچه می توانست از نظر سینمایی بسیار قوی تر باشد اما به نظر من چند معضل مهم فرهنگی و اجتماعی ایران امروز را به خوبی نشان داده بود.

شکیبا:

من اکبر آقا رو ۲ سال پیش توی تاکسی دیده بودم و از ساخته شدن چنین فیلمی درباره ایشون خیلی خوشحال شدم. ممنون از پخشش.

مهرداد:

واقعا فیلم تاثیر گذاری بود. امیدوارم اکبر آقا هم پیشرفتی بیشتری تو زندگیش بکند،همراه با موفقیت.

بهار:

خیلی خوشحال شدم که این هنرمند ساده و بی ریا به بسیاری که نمی شناختنش معرفی شد.

ریحانه:

عالی بود! ممنون از این برنامه بسیار مفید. کاش ویدئوهای برنامه رو میشد در این صفحه هم دید.

شهریار:

از دیدن همچین هنرمندهای بی ریایی لذت بردم.

سالار:

خیلی ممنون از این مستند جالب.
من خیلی زیاد برنامه رو دنبال نمی کنم ولی از دو تا فیلم (( رودخانه هنوز ماهی دارد )) و فیلم این هفته خیلی خوشم اومد. کلا از دیدن این جور فیلم هایی که به یک موضوع هنری اشاره دارن یا به معرفی یه هنر یا یه هنرمند می پردازند بیشتر علاقه مندم.

مهدی:

تصویر برداری و تدوین فیلم بسیار برایم تازگی داشت.

میترا:

فیلم بسیار خوبی بود در مورد هنرمندی گمنام. در کل برنامه‌ی آپارات را تا جایی که بتونم نگاه می‌کنم و از اجرای خوب و فیلم های خوبی که نمایش می دهید سپاسگزارم.

محمدرضا کریمی:

فیلم خوبی بود. باعث شد که نگاهم به این جور فروشنده‌ها عوض بشود و احترام بیشتری براشون قائل باشم. تلنگری بود که توهم پیدا کردن هنر فقط توی فستیوال‌ها و موزه‌ها را از بین برد. مطمئنا بعد از این دقیق‌تر به کارهای این جور افراد نگاه خواهم کرد.

میثم:

در ابتدای فیلم کارگردان با نشاندن شخصیت فیلم در هاله ای از نور در اتاقی تاریک و همچنین در طول فیلم با به کار بردن تصاویر و جلوهای خاص سعی در نشان دادن و انعکاس شخصیت خاص او و اندیشه های دگرگون و متمایزش از سایر هنرورزان و هنرمندان را داشت.

رضا:

من یک پزشک هستم و با دیدن مستند تهران- بالاتر از موزه هنرهای معاصر احساس سنگینی پیدا کردم که یک فرد با صرف ساعاتی روی یک اثر که به نظرم خیلی هم جالب بود آن را هزار تومان می فروخت و در زندگی خود هم ناراضی بود و هم امیدوار. من اهل نقد فیلم نیستم اما همین که این فیلم باعث شد احساسات و فکر من را به چالش بکشاند می گویم فیلمساز کار خود را به درستی انجام داده. با تشکر از برنامه جالب و جذاب شما.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.