یک میلیون کتاب رایگان در بریتانیا و ایرلند توزیع می شود

به مناسبت نخستین شب جهانی کتاب، یک میلیون کتاب رایگان در بریتانیا و ایرلند توزیع می شود.

داوطلبانی که کتاب مورد علاقه خود را در وبسایت شب جهانی کتاب انتخاب کنند، روز پنجم مارس ۲۰۱۱، نفری ۴۸ نسخه کتاب هدیه می گیرند تا به هر که بخواهند هدیه بدهند.

داوطلبان، از میان ۲۵ عنوان که اعضای هیئت داوران شب جهانی کتاب انتخاب کرده اند، عنوان مورد علاقه خود را سفارش می دهند. از هر عنوان کتاب، ۴۰ هزار نسخه چاپ خواهد شد.

در این فهرست ۲۵ تایی، کتاب هایی از جان لو کاره، تونی موریسون و گزیده اشعار شیموس هینی دیده می شود.

عشق سال های وبا نوشته گابریل گارسیا مارکز، قاتل کور نوشته مارگارت اتوود، یک زندگی شبیه زندگی بقیه آدم ها نوشته آلن بنت، حادثه عجیب سگ در شب نوشته مارک هدن، و زندگی پی نوشته یان مارتل از جمله کتاب های این فهرست اند.

داوطلبان تا روز چهارم ژانویه فرصت دارند که کتاب مورد نظر خود را در سایت سفارش بدهند.

از آنها دعوت خواهند شد تا در مهمانی ها و جشن های شب جهانی کتاب شرکت کنند.

انتشارات پنگوئن، فابر، اسکولاستیک، بلومزبری و پیکادور از جمله ناشران حامی این برنامه اند.

در میان افرادی که از برنامه اهدای یک میلیون جلد کتاب حمایت کرده اند، نام دیمون البارن (خواننده و ترانه سرا)، دمین هرست (هنرمند و کلکسیونر)، تریسی شوالیه (نویسنده)، نیک کیو (خواننده و نویسنده) و جی کی رولینگ (نویسنده مجموعه هری پاتر) دیده می شود.

داوطلب ها چگونه انتخاب می شوند؟

از هر داوطلب خواسته می شود در ۱۰۰ کلمه دلیل علاقمندی به کتاب مورد نظرش را بنویسد.

اگر یک عنوان با استقبال بیش از حدی روبه رو شود، از درخواست کنندگان بعدی خواسته می شود کتاب دیگری را انتخاب کنند.

این درخواست ها برای ناشران مربوطه فرستاده می شود. ناشران از میان ۲۰ هزار داوطلب، ۸۰۰ نفر را انتخاب می کنند، و معیار انتخابشان بیشتر "توزیع عادلانه جغرافیایی" خواهد بود.

به این ۸۰۰ نفر ، ۴۸ نسخه هدیه می شود که با احتساب ۲۵ عنوان، مجموعا ۹۶۰هزار نسخه خواهد شد.

برگزارکنندگان شب جهانی کتاب، ۴۰ هزار نسخه باقیمانده را به کسانی خواهند بخشید که دسترسی آنان را به ادبیات، محدود می بینند.

از داوطلبان خواسته می شود بعد از دریافت ۴۸ جلد کتاب خود، از کسانی که کتاب ها را به آنها هدیه می دهند بخواهند که پس از مطالعه، آنها را به کسان دیگری ببخشند.

ویل گمپرتز، ادیتور هنری بی بی سی، در وبلاگش نوشته است که با این حال، این ابتکار مورد استقبال همه قرار نگرفته است.

او نوشته است: "برخی از کتابفروشان وحشت کرده اند؛ آنها می گویند ناشران بزرگ می خواهند دقیقا همان کتاب هایی را رایگان بدهند که آنها به زحمت می خواهند بفروشند."

"انتخاب کتاب ها معیار چندان روشنی ندارد. از اعضای هیئت داوران که شامل ناشران، کارگزاران، کتابفروشان، نویسندگان و گویندگان رادیو و تلویزیون است، خواسته شده است که بیشتر آثار منتخب باید از نویسندگان زنده بریتانیا و ایرلند باشد."

ویل گمپرتز می نویسد: "انگیزه این برنامه صرفا نوعدوستی نیست؛ تبلیغاتی هم هست. هدف از این برنامه بزرگ تر کردن بازار خریداران و خوانندگان کتاب است. این برنامه را می شد با آثار توماس هاردی و چارلز دیکنز هم برگزار کرد ولی هیچ ناشری کپی رایت آثار آنها را در اختیار ندارد. در صورت علاقمند شدن خوانندگان به نویسنده های فاقد کپی رایت، سودی عاید ناشران نمی شود.

"اما اگر نویسنده هنوز کپی رایت داشته باشد - که ترجیحا بهتر است زنده و فعال باشد- ناشران امیدوارند با این برنامه، طرفداران نویسنده بیشتر شود و برای خرید آثار بعدی او بیشتر شود. به همین دلیل است که برگزارکنندگان نمی خواهند تشویق بازار، فقط به یک نفر محدود شود، و از دریافت کنندگان خواسته می شود که پس از مطالعه، آن را به کسی دیگر توصیه کند و ببخشد."

بی بی سی هم از حامیان این برنامه است و برنامه های متفاوتی را به مناسبت شب جهانی کتاب تولید و پخش خواهد کرد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست