برنامه تفریحی تاجیکی، 3 دسامبر

دووووووووورووووووووووود به همگان. زرینه‌ام و برنامه و صفحه تفریحی این هفته را برایتان آماده کرده‌ام!

مطالب این هفته برنامه.

روز بین‌المللی مبارزه با ویروس اچ-آی-وی و بیماری ایدز . عقیده جوانان ولایت ختلان در باره بیماری ایدز و آگاهی آنان را در باره این بیماری و ویروس می‌فهمیم.

کنسرت نخستین خصوصی نازیه کرامت‌الله. از این کنسرت عکسهای خوبی هم داریم.

مشکلات نقاشان در تاجیکستان، مصاحبه با یوک نقاش از شهر قرغان تپه.

نازیه برنامه کنسرتی خود را در روز مولود پدرش، کرامت‌الله قربان آوازخوان فقید و ممتاز تاجیک، برگزار کرد. اما ما به مناسبت این روز با آرتق قادر، هنرمند تاجیک که از افراد نزدیک به کرامت‌الله بوده است، صحبتی انجام دادیم.

از ابدز باید بیشتر آگاه باشی !

در مراسمی که روز چهارشنبه به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با ویروس اچ-آی-وی و بیماری ایدز در شهر قرغان‌تپه دایر شد، اعلام شد که شمار مبتلایان به ویروس کمبود مصونیت بدن نسبت به همین دوره سال گذشته 143 نفر بیشتر شده است.

همکارم آرزوی کریم در این همایش حضور داشت و مطلبی را تهیه کرد که فشرده‌اش در این جا درج شده. مسئولان این همایش در قرغان‌تپه هشدار دادند که تعداد گرفتاران به این بیمار رو به افزایش است.

دوران قنغرات اف، رئیس مرکز مبارزه با ویروس اچ-آی-وی و بیماری ایدز گفت، تعداد مبتلایان به این بیماری در ولایت ختلان 519 نفر بوده و در میان این افراد زنان و کودکان نیز هستند. آرزو با چند جوان ساکن این ولایت در باره اطلاع و آگاهی آنها در باره اچ-آی-وی و ایدز سصحبت کرد.

سهراب رستم، یکی از این جوانان گفت، او در باره این بیماری تا اندازه‌ای اطلاع داشته، ولی وی با اظهار تاسف گفت که در تاجیکستان بسیاری از جوانان در این باره معلومات کافی ندارند.

اما جامی، یک جوان دیگر می‌گوید، از خطرات ناشی از بیماری ایدز به خوبی آگاه بوده و می‌داند کدام تدابیر را باید برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری و ویروس اچ آی وی انجام دهد. وضع علیشیر، یک دانشجویای هم‌صحبت آرزو خیلی بد است...وی می‌گوید که در باره این بیماری چیزی نمی‌داند !

پدر بزرگوارم و هنر والای وی همیشه راهنمایی من خواهد بود

هفته‌ای که گذشت در کاخ باربد شهر دوشنبه، از بزرگترین تالارهای نمایش کنسرت، نخستین برنامه کنسرتی نازیه کرامت‌الله، دختر کرامت‌الله قربان آوازخوان فقید دایر شد. نازییجان می‌گوید: “برنامه من به یادبود پدر بزرگوارم بخشیده شده است.”

من هم در این کنسرت حضور داشتم و برای شما، دوستداران عزیز صفحه تفریحی تاجیکی بی بی سی از حال و فضای آن خواهم گفت.

نازیه نخست با پیراهن سفید، روی صحنه آمد و نازیه که این کنسرت خود را در روز تولد پدرش و برای یادبود وی اجرا کرد یکی از ترانهایش را به یاد پدرش بخشید.

نازیه کرامت‌الله که طی دو سال اخیر در یکی از مکتبهای هنری هند آموزش رقص و آوازخوانی را دیده است، بخشی از برنامه هنری خود را به اجرای ترانه‌ها و رقص هندی بخشید و همچنین مهمانان هندی را که در تالار نشسته بودند به زبان هندی درود گفت.

در این برنامه محمدرافع کرامت‌الله، برادر او، نیز ترانه‌ای اجرا کرد و در صحبت با من اظهار کرد که برای کمک به نازیه آمده است.

محمدرافع پشت صحنه قرار داشت و هر بار که نازیه ترانه‌ای را اجرا کرده و به پشت صحنه می‌رفت، برادرش به او مشورتی می‌داد و تشویقش می‌کرد.

ترانه آخرین برنامه کنسرتی را نازیه همراه با محمدرافیع و صدرالدین نجم‌الدین، یکی از پیروان سبک آوازخوانی کرامت‌الله قربان اجرا کرد.

کرامت‌الله خیلی خاکسار و حلیم بود!

اما 29 ماه نوامبر دوستان کرامت‌الله قربان، آوازخوان فقید از 49 سالگی روز مولود این هنرمند بااستعداد تجلیل کردند.

آرتق قادر، هنرمند تئاتر و سینما از جمله یکی از دوستان کرامت‌الله بود که در محافل زیادی با کرامت‌الله با هم بوده‌اند. و آرتقجان این هفته مهمان برنامه ما بود.

وی می‌گوید که با کرامت‌الله از زمانی که وی هنوز دانشجوی بود آشنایی داشت. آن زمان کرامت‌الله جدیداً به گروه “سغدیان” یکی از گروههای مشهور وقت در میان جوانان، پیوسته بود.

آقای قادر از کرامت‌الله به عنوان یک فرد خاکسار و حلیم یاد می‌کند. وی می‌گوید: “کرامت‌الله با وجود آن که در میان مردم شهرتیار بود، ولی خودش به هنگامی که کسی از وی تعریف می‌کرد خجالت می‌کشید.”

وی افزود: “ولی حالا برخی از هنرمندان یک ترانه که اجرا می‌کنند و ستاره را از آسمان می‌کنند.”

کرامت‌الله قربان، پدر نازیه و آوازخوان معروف دهه 1980 که سبک آوازخوانی‌اش بیشتر از ‌آمیزه موسیقی هندی و تاجیکی عبارت بود، 18 اکتبر سال 1992 به هنگام یکی از سفرهای هنری‌اش به ناحیه یاوان، در جنوب تاجیکستان، به طور فجیع از سوی افراد مسلح کشته شد.

هنر نقاشی و امکان دریافت سود این نقاشی

همکارم آرزو در باره توسعه هنر نقاشی در ولایت ختلان برایمان گفت. هرچند که در شهر قرغان‌تپه، مرکز ولایت ختلان نقاشان زیادی به سر می‌برند، ولی آنها از سوی ریاست فرهنگ ولایت چندان حمایت مالی نمی‌بینند.

نقاشان این ولایت سالیان زیادست که آرزو دارند، یک نمایشگاه نقاشی برگزار کنند، تا آثار آفریده خود را به نمایش گذارند و تماشاگران از آن بهره برند.

علینظر مولان نظراف، در صحبت با آرزو گفته است که در ولایت ختلان هنر نقاشی قدردانی نمی‌شود. به گفته او “اصلا خود ساکنان شهر قرغان‌تتپه نسبت نقاشی توجه کمتری ظاهر می‌کنند.”

علینظر زیاده از 40 سال نقاشی می‌کند و می‌گوید که از نقاشی سود مالی دریافت نمی‌کند. در نقاشیهای علینظر بیشتر طبیعت تاجیکستان منعکس شده است، هرچند خود او بیشتر این موضعها را هنوز ندیده است.

علینظر در یکی از نقاشیهایش کول سریز، واقع در بلندکوههای بدخشان تاجیکستان را تصویر کرده است. علینظر مولان نظراف گفت که قصد دارد تا نمایشگاه نقاشیی را برای مردم شهر قرغان‌تتپه دایر کند و در جریان آن برخی از آثار آفریده خود را به فروش گذارد. سپاس بی‌پایان به هم آنهایی که به صحفه برنامه ما سر زدند. تا هفته بعدی پدرووووووود!!!!!!