دعوت از جعفر پناهی برای داوری جشنواره فیلم برلین

Image caption جعفر پناهی برای فیلم "آفساید" از جشنواره سینمایی برلین جایزه "خرس نقره‌ای"دریافت کرد

مدیریت جشنواره سینمایی برلین اعلام کرد که جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی، برای عضویت در هیئت داوران دوره آینده جشنواره انتخاب شده است.

دیتر کوسلیک، مدیر جشنواره برلین، شامگاه دوشنبه ششم دسامبر، در برابر خبرنگاران گفت: "بسیار امیدوار هستیم که جعفر پناهی بتواند در هیئت داوران شصت و یکمین دوره جشنواره برلین حضور پیدا کند."

آقای کوسلیک توضیح داد که فیلمساز ایرانی در آخرین دوره فستیوال برلین در فوریه ۲۰۱۰ مهمان افتخاری جشنواره بود، اما از طرف مقامات جمهوری اسلامی به او اجازه سفر به آلمان داده نشد.

پناهی پیش از این به چند مراسم سینمایی از جمله به جشنواره‌های سینمایی کن و ونیز دعوت شده بود، اما موفق به شرکت در آنها نشد.

این فیلمساز قرار بود به مناسبت نمايش فيلم کوتاه "آکاردئون" در جشنواره سینمایی ونیز حضور داشته باشد، اما نتوانست از ایران خارج شود.

جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ از جشنواره سینمایی کن جایزه "دوربین طلایی" را به خاطر فیلم "بادکنک سفید" برنده شد.

فیلم دایره به کارگردانی پناهی در چندین جشنواره مورد تحسین قرار گرفت، از جمله به جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز دست یافت.

آقای پناهی در سال ۲۰۰۶ به خاطر فیلم "آفساید" از جشنواره سینمایی برلین جایزه "خرس نقره‌ای" را برای بهترین کارگردانی دریافت کرد.

پناهی، سینماگر زندانی

Image caption در جریان برگزاری جشنواره سینمایی کن، ژولیت بینوش، ستاره فرانسوی، خواهان آزادی آقای پناهی شد

جعفر پناهی در اسفندماه سال ۱۳۸۸ بازداشت شد و خرداد امسال با پرداخت وثیقه موقتا آزاد شد.

بسیاری از محافل هنری و سینمایی جهان به بازداشت جعفر پناهی اعتراض کردند.

دست‌اندرکاران سینمای ایران نیز در نامه‌ای جمعی خواهان آزادی پناهی شدند.

جمعی از فیلمسازان و هنرپیشه‌های معروف هالیوود دستگیری جعفر پناهی کارگردان ایرانی را محکوم کردند و از مقامهای ایرانی خواهان آزادی فوری او شدند. مارتین اسکورسیزی، رابرت ردفورد، رابرت دنیرو و استیون اسپیلبرگ در شمار امضا کنندگان این نامه بودند.

آقای پناهی در جریان زندان خود دست به اعتصاب غذا زد.

جعفر پناهی روز يکشنبه ۱۶ آبان‌ماه در برابر دادگاه قرار گرفت و خود را فیلمسازی غیرسیاسی خواند. او گفت: "به جرم ساختن فیلمی محاکمه می‌شوم که هنگام دستگیری، حتی سی درصد آن هم فیلمبرداری نشده بود."

در جریان برگزاری جشنواره سینمایی کن، ژولیت بینوش، ستاره فرانسوی، خواهان آزادی آقای پناهی شد.

ژولیت بینوش به خاطر بازی در فیلم "رونوشت برابر با اصل"، ساخته عباس کیارستمی، از فستیوال کن جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود ساخت.

شصت و یکمین دوره جشنواره برلین از ۱۰ تا ۲۰ فوریه ۲۰۱۱ در پایتخت آلمان برگزار می‌شود.

ایزابلا روسلینی، هنرمند ایتالیایی - آمریکایی، دختر اینگرید برگمن و روبرتو روسلینی، ریاست هیئت داوران جشنواره برلین را در دور بعدی این فستیوال به عهده خواهد داشت.

مطالب مرتبط