به روز شده:  20:00 گرينويچ - چهارشنبه 08 دسامبر 2010 - 17 آذر 1389

فیلم "دسیسه در کابل" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فیلم "دسیسه در کابل" در برنامه آپارات این هفته به نمایش در می آید.

برنامه این هفته در ارتباط با دو همسایه و روابط خیلی پیچیده آنهاست این دو از آخرین بازماندگان یهودیان دردوره طالبان در افغانستان هستند.

درباره فیلم دسیسه در کابل:

نمایی از فیلم دسیسه در کابل ساخته دن آلکس

نمایی از فیلم دسیسه در کابل

یهودیان در کشورهایی مثل ایران و افغانستان به داشتن پیشه های متفاوت و خاص مشهور بودند. این فیلم داستان دو یهودی پیری است که در کابل زندگی می کنند.

یهودیان دیگر افغانستان را ترک کرده اند. این دو در یک کنیسه قدیمی، جایی که در گذشته محل پرستشگاه یهودیان در کابل بوده به عنوان همسایه زندگی می کنند. اسحاق لوی، همسایه بزرگتر در طبقه هم کف زندگی می کند و زندگی اش را از طریق دعا نویسی برای همسایه های مسلمانش می گذراند. زبولان یهودی میان سالی است که در طبقه بالا زندگی می کند و از طریق تولید و فروش مشروبات به افغان ها گذران زندگی می کند.
این دو همسایه رابطه اصلا خوبی با همدیگر ندارند و همدیگر را به خیانت و نیرنگ علیه همدیگر متهم می کنند.

دسیسه در کابل برنده جوایز متعددی از جشنواره های معتبر فیلم مستند در دنیا شده است از جمله جشنواره ایدفا در سال ۲۰۰۷ که برنده جایزه بهترین فیلم مستند است.

درباره کارگردان:

دن آلکس کارگردان فیلم در سال ۱۹۶۱ در رومانی متولد شده است. او فعالیت هنری خود را از سال۱۹۹۰ در زمینه صدا برداری در بخش جهانی بی بی سی آغاز کرد. فیلم دسیسه در کابل که در سال ۲۰۰۶ ساخته شده، به عنوان دومین تجربه کارگردانی دن آلکس است.

ویژگی فیلم:

دن آلکس کارگردان فیلم دسیسه در کابل

دن آلکس

در این فیلم دن آلکس کارگردان فیلم سعی کرده به این دو نفر یهودی تنها مانده کابل که ۱۰ سال هست با هم حرف نمی زنند نزدیک بشود و تصویری از یک موقعیت انسانی ارایه بدهد.

فیلم دسیسه در کابل روایتی منحصر بفرد و صادقانه از روابط و زندگی دو همسایه یهودی در کابل است.

کارگردان با دوربین مشاهده گرش، بی قضاوت به تماشای این وضعیت نشسته و کارگردان با توجه به تجربه اش در صدابرداری، ترکیب خوبی از صداهای طبیعی را به کار گرفته که این مستند را دیدنی تر کرده است.

مروری بر فیلم هفته گذشته:


درباره فیلم "زنان در کفن":

فیلم"زنان در کفن" روایتی است از تلاش سازمان های غیر دولتی و فعالان حقوق زنان ایران برای نجات جان زنان و دختران محکوم به اعدام و سنگسار. مدتی بود که در ایران دیگر کمتر راجع به سنگسار صحبت می شد اما اعلام حکم سنگسار برای سکینه محمدی آشتیانی و اعتراضات گسترده بعد از آن در سطح جهان، گرچه باعث شد حکومتگران ایران اعلام کنند که در ایران سنگساری در کار نیست اما این باردیگر این موضوع را به سطح اول رسانه های دنیا برگرداند.
فیلم زنان در کفن هم گرچه منحصرا درباره سنگسار نیست، اما یاد آوری است از آنچه که درساختار قضایی ایران می گذرد.

نظرات بینندگان درباره فیلم "زنان در کفن"

بهجت از ایران


با وجودی که فیلم های کم اهمیتی دیگر را چندین بار تکرار می کنید ولی فیلم زنان در کفن را که امروزه موضوع آن درایران اهمیت زیادی دارد پخش مجدد نمی کنید و حتی جدول زمان بندی خودتان رارعایت نمی کنید.
علتش را نمی دانم ولی به هرحال بی احترامی به مخاطبانی است که موفق نشده اند فیلم راببینند و علاقمند هستند.

(توضیح: براساس قوانین بی بی سی، این فیلم به علت آن که درباره موضوعات مرتبط با خشونت است، امکان نمایش در ساعات روز و قبل از ۹ شب را نداشت و به همین دلیل در برخی تکرارهای برنامه در طول روز پخش نشد. از این بابت پوزش می طلبیم. )

سمیه از بوشهر

اسحاق در نمایی از فیلم "زنان در کفن" ساخته محمد رضا کاظمی و فرید حایری نژاد

اسحاق در نمایی از فیلم "زنان در کفن" ساخته محمد رضا کاظمی و فرید حایری نژاد

فیلم بسیار تکاندهنده و دردناکی بود.

به هر حال فیلم تلنگری بود برای ما تا بیدار بشیم . می دونم ساختن اینجور فیلمها دست تو سوراخ زنبور کردنه و خیلی باید خطر کرد ولی ای کاش حالا که فیلمساز داره خطر میکنه به یک موضوع تمام و کمال می پرداخت و اینجور سرسری از کنار پرونده ها رد نمی شد ولی شجاعت فیلمساز رو ستایش می کنم.

مهناز

با روندی که در فیلم هایی چون زنان در کفن در پیس گرفته می شه زیاد موافق نیستم! آدم های مطرح شده در این فیلم بیشتر سعی داشتند خودشان را معرفی کنند. از طرفی کاش می شد در فیلم دیدگاه کسانی را که مخالف آزادی چنین زنانی هستند و با آنها برخوردی متفاوت ازاعضای کمپین های زنان را دارند هم صحبتی به میان می آمد تا مخاطب بتواند از میان دیدگاه های متفاوت، خود به قضاوت بنشیند!

رضا از ایلام

زنان در کفن برایم دردناک بود. با خود فکر می کردم که این عادلانه نیست که حکم کسی که صد نفر را به طرز فجیعی کشته، اعدام با طناب دار است و حکم یک زنای محصنه به این شکل وحشتناک سنگسار است. آنها که به اسلام و مرجعیت تشیع اعتقاد دارند باید ازمراجع بخواهند که این قوانین را تغییر دهند.

مگر همه احکام اسلام اکنون به همان شکل ابتدای اسلام اجرا می شود که سنگسار هنوز ادامه دارد.به نظرم این مستند بینندگان زیادی را به خودش جلب کرده است چون از درد جامعه زنان سخن می گوید.

جواد از کازرون

برای آشنایی مخاطب ایرانی با زندگی و فعالیت فعالان زنان از نزدیک فیلم زن در کفن بسیار بسیار فیلم تاثیرگذاری بود.

السی

با تشکر از برنامه عالی شما خصوصا برنامه ای که درباره سنگسار بود.

چرا شما این جنایت غیر انسانی و وحشیانه رژیم ایران را به زبان انگلیسی پخش نمی کنید؟! ما ایرانیان قبلا هم درباره سنگسار و عملکرد حکومت در این باره می دانستیم اما امیدوار هستیم که مردم دنیا هم از این موضوع مطلع شوند.

فرامرز

به نظر من فیلم زنان در کفن یکی‌ از بهترین فیلمهای بود که نمایش دادید.

دلارام:

دیدن چنین واقعیت دردناکی به سختی قلبم را آزرد.

میثم از ملایر

بعد اینکه از برنامه خوبتون متشکرم و اینکه پیشنهاد می کنم که فیلمهایی رو که با این هم محدودیت و سانسور شدید تبلیغاتی تو ایران ساخته می شود را آنقدر سطحی نشون ندید. مثلا تو بعضی فیلمها مشاهده می شود که شما حتی نیمی ازفیلم رو هم نمایش نمیدید.

(توضیح : این فیلم با تدوین مجدد تدوین گر فیلم و در محدوده زمانی برنامه آپارت پخش شد و ما تنها صحنه های بسیار خشن و آزار دهنده پرتاب سنگ به سنگسار شدگان را حذف کردیم.)


قلیچ

فکر نکنم مخاطبش بیشتر برای خارجیها بود، برای ایرانیان هم تاثیر زیادی داشت.

سپیده

این فیلم گوشه خیلی کوچکی از زن ستیزی در ایران بود. ممنونم بابت نشون دادنش.

شاهین:

متاسفانه، من نتوانستم طاقت بیاورم و فیلم را تا آخر ببینم.

الهام:

این فیلم هم زن ستیزی و اجحاف به حقوق زنان در ایران رو به خوبی به تصویر کشیده بود و هم در کنارش تلاشهای زنان آگاه و فعالی مثل خانم صدر و همکارانش رو به مردم نشان داد. واقعا عالی بود.

راضیه

آیا کسی جز زنان ایران می تواند زنان ایران را از این همه بد بختی بزرگ نجات دهد؟ من که فکر می کنم بیش از هر چیز دیگر باید به یاد زنها بیاوریم که چه چیز هایی را خود خواسته می بازند.

سارا:

واقعا فیلم فوق العاده ای بود! زنان محکومان همیشه تاریخ هستند!


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۲۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.