انصراف شون پن از شرکت در جشنواره فیلم دوبی

Image caption شون پن در ژانویه سال جاری، موسسه خیریه ای را برای کمک به مردم هائیتی تاسیس کرد

شون پن بازیگر و کارگردان سرشناس آمریکایی، با ارسال نامه ای به مدیر جشنواره فیلم دوبی، اعلام کرد که به دلیل سفر غیر مترقبه اش به هائیتی، از حضور در این جشنواره و دریافت جایزه یک عمر دستاورد سینمایی معذور است.

هفتمین جشنواره فیلم دوبی که از روز 12 دسامبر با نمایش فیلم سخنرانی پادشاه ساخته تام هوپر آغاز به کار کرده، تصمیم داشت طی مراسم ویژه ای، با اهدا جایزه یک عمر دستاورد سینمایی، از شون پن و فعالیت های بازیگری و کارگردانی اش، تجلیل به عمل آورد.

شون پن در نامه اش نوشته است: "من از دریافت جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره فیلم دوبی بسیار مفتخرم و تصمیم داشتم در این جشنواره شرکت کرده و شخصا این جایزه را دریافت کنم اما متاسفانه شرایط سیاسی در هائیتی بدتر شده و برای من حائز اهمیت است که برای اطمینان از امنیت جان کارمندان خود در آنجا باشم."

شون پن در پایان نامه خود ابراز امیدواری کرد که بتواند در جشنواره بعدی فیلم دوبی شرکت کند.

شون پن در ژانویه سال جاری، موسسه خیریه ای را برای کمک به مردم هائیتی تاسیس کرد.

نامه شون پن در لحظه ای به جشنواره فیلم دوبی رسید که روز گذشته (13 دسامبر)، قرار بود وی در یک برنامه رودرو با تماشاگران جشنواره شرکت کرده و با آنها درباره کارهای سینمایی و فعالیت های بشردوستانه اش توضیح دهد. جشنواره فیلم دوبی، در آخرین لحظات با ارسال ای میلی به نمایندگان رسانه های خبری و منتقدان، از انصراف شون پن از حضور در این برنامه خبر داد و اعلام کرد که پول بلیط، متقاضیان را پس خواهد داد.

از شون پن، فیلم شیرین و متواضع در مقام بازیگر و به درون وحش در مقام کارگردان، در جشنواره امسال فیلم دوبی، به نمایش درخواهد آمد.

Image caption شون پن تا کنون دو بار برنده جایزه اسکار شده است

شون پن که اکنون 50 سال دارد، در 45 فیلم سینمایی بازی کرده و تا کنون دو بار، یک بار در سال 2003 برای فیلم رودخانه مرموز ساخته کلینت ایستوود و بار دیگر در سال 2008 برای فیلم میلک، برنده جایزه اسکار شده است.

عبدالحمید جمعه، مدیر جشنواره فیلم دوبی، شون پن را بازیگری برجسته، کارگردانی درخشان و تهیه کننده ای کاردان و یکی از لایق ترین استعدادهای نسل خود، معرفی کرد.

شون پن، علاوه بر فعالیت های سینمایی، بازیگر متعهدی است و به خاطر دیدگاه های سیاسی و فعالیت های صلح طلبانه و بشر دوستانه اش، مشهور است. وی در سال 2002 از عراق دیدن کرد و آشکارا به مخالفت با سیاست های جورج بوش در عراق پرداخت.

او در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1384 به تهران سفر کرد و مشاهداتش را در قالب چند مطلب گزارشی در روزنامه سانفرانسيسکو کرانيکل منتشر کرد.

راه رفتن مرد مرده، شیرین و متواضع، همه مردان شاه، ما فرشته نیستیم، 21 گرم و رودخانه مرموز، از مهم ترین فیلم های شون پن به عنوان بازیگر در سینماست. به درون وحش و قول با بازی جک نیکلسون نیز، از جمله فیلم هایی است که شون پن آنها را کارگردانی کرده است.