فیلم های مهم جشنواره سینمایی برلین

فیلم شهامت - عکس از وبسایت برلیناله
Image caption جشنواره با فیلم "شهامت" با بازیگری جف بریجز افتتاح خواهد شد

دفتر جشنواره بین‌المللی فیلم برلین (برلیناله) بخش عمده برنامه دور شصت و یکم این فستیوال را اعلام کرد.

در بخش اصلی یا مسابقه جشنواره حدود بیست فیلم بلند شرکت خواهند داشت که برخی از آنها انتخاب شده‌اند.

دیتر کوسلیک، مدیر جشنواره روز چهارشنبه (۱۵ دسامبر) برخی از فیلم‌های بخش مسابقه را معرفی کرد.

ریف فاینس، بازیگر بریتانیایی تئاتر و سینما، با اولین ساخته سینمایی خود در جشنواره برلین شرکت می‌کند به نام "کوریولانوس" که بر پایه تراژدی معروفی از ویلیام شکسپیر، شاعر و درام‌نویس شهیر انگلیسی، ساخته شده است.

در فیلم کوریولانوس علاوه فاینس در نقش اصلی، بازیگرانی مشهور شرکت دارند مانند ونسا ردگریو، جرارد باتلر، براین کاکس و جیمز نسبیت.

از آلمان دو فیلم برای برنامه اصلی در نظر گرفته شده است: "چه کسانی غیر از ما؟" به کارگردانی آندرآس فایل.

آندرآس فایل که در سینمای مستند آلمان معروف است، در اولین فیلم سینمایی خود به جریان تروریستی "فراکسیون ارتش سرخ" می‌پردازد، که در دهه ۱۹۷۰ جامعه آلمان را در دلهره فرو برد.

ویم وندرس، سینماگر نامی آلمان، با فیلم مستند سه بعدی "پینا" به جشنواره برلین می‌آید. فیلمی در ستایش پینا باوش، هنرمند نامی باله مدرن که سال گذشته درگذشت. فیلم ویم وندرس در بخش اصلی فستیوال، اما به صورت "خارج از مسابقه" شرکت دارد.

از ویم وندرس پیش از این مستند معروف "بوئنا ویستا سوشال کلاب" درباره موسیقی بومی کوبا موفقیت زیادی کسب کرد.

در بخش مسابقه فیلم "آینده" شرکت دارد با بازی و کارگردانی میراندا جولی. این فیلم محصول مشترک آلمان و آمریکا و داستان زوجی است که با ورود یک گربه به منزل آنها، زندگی مشترک آنها از بنیاد عوض می‌شود.

ویکتوریا ماهونی، هنرپیشه زن آمریکایی اولین ساخته خود به نام "فریاد به آسمان" را به فستیوال برلین می‌آورد. در کار اول خانم ماهونی دو هنرپیشه معروف شرکت دارند: زو کراویتس، دختر لنی کراویتس، و همچنین گابوری سیدیبی، بازیگر سیاه ‌پوست فیلم "پرشس".

فیلم "فریاد به آسمان" داستان دختری هفده ساله است که پس از جدایی پدر و مادرش ناچار می‌شود راه دشوار خود را در زندگی پیدا کند.

از ترکیه فیلم "بیزیم بویوک چارسیزلیگیمز" (نومیدی بزرگ ما) شرکت می‌کند به کارگردانی سیفی تئومان. فیلم روایتگر سرگذشت دو مرد جوان است که به خاطر رقابت بر سر یک زن، دوستی دیرین آنها به هم می‌خورد.

از اسرائیل جاناتان ساگال شرکت می‌کند با فیلم "لیپستیکا". این فیلم سرگذشت دو زن جوان است که از گذشته‌های خود در شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) یاد می‌کنند.

دیتر کوسلیک، مدیر جشنواره برلین، اعلام کرد که این جشنواره با فستیوال ساندنس، که تریبون اصلی سینمای مستقل آمریکاست، همکاری نزدیک دارد.

افتتاح جشنواره با یک وسترن

جشنواره بین‌المللی برلین دهم فوریه ۲۰۱۱ با فیلم آمریکایی "شهامت" به کارگردانی برادران کوئن افتتاح می‌شود.

آخرین فیلم برادران کوئن بر پایه رمانی معروف از چارلز پورتیس است، که قبلا از روی آن فیلمی موفق ساخته شده بود.

اولین نسخه فیلم "شهامت" در سال ۱۹۶۹ به کارگردانی هنری هاتاوی ساخته شد که جان وین به خاطر ایفای نقش اصلی آن جایزه اسکار گرفت.

"شهامت" داستان دختری ۱۴ ساله است که به کمک یک مارشال ایالات متحده، که ششلول بندی جسور و یک‌چشمی است، قاتلان پدر خود را تعقیب می‌کند.

در فیلم برادران کوئن نقش مارشال را جف بریجز ایفا می‌کند و بازیگران دیگر آن مت دیمن و جاش برولین هستند.

جشنواره سینمایی برلین روز بیستم فوریه ۲۰۱۱ با اعلام برندگان جوایز خرس‌های طلایی و نقره‌ای به پایان می‌رسد.

مدیریت جشنواره برلین به طور رسمی از جعفر پناهی، سینماگر ایرانی، برای عضویت در هیئت داوران جشنواره دعوت کرده است.

مطالب مرتبط