فیلم "آواهای بم" در برنامه آپارات

در برنامه این هفته آپارات، همزمان با سالگرد زلزله بم، فیلم آواهای بم به نمایش در می آید .

هفت سال پیش در شهر صدهزار نفری بم زلزله ای اتفاق افتاد و بیش از چهل هزار نفر کشته شدند و دهها هزاران نفر را بی خانمان کرد. بعد از زلزله بازمانده ها ماندند با خاطره هایشان و یادگار هایی که از رفتگان به جا مانده بود.

بعد از ماجرا، خیلی ها برای ثبت فاجعه بم و داستان بازمانده هاش به این شهر سفر کردند و از زاویه های مختلف به این موضوع پرداختند. امسال از نگاه دوربین مشاهده گر دو فیلمساز هلندی به بم و بازماندگانش می پردازیم. دوربینی که همچون یک روح در شهر می چرخد و وقایع روزمره، زندگی مردم و گفتگوی پنهانی و زمزمه های درونی آنان را با از دست رفتگان شان، را به تصویر می کشد.

این هفته و هفته آینده در برنامه آپارات این فیلم را در دو بخش به نمایش می گذاریم.

درباره فیلم:

بعد از زلزله شهر بم در پنجم دی ماه هزار و سیصد و هشتاد و دو، به جز ویرانی و آوار چیزی به چشم نمی خورد. دیوارها و خانه های قدیمی بر سر مردم شهر فرو ریخت و بسیاری از آنان آواره و بی خانمان شدند. هر کدام از این بازماندگان قصه و روایتی دارند و حرف های بسیار برای گفتن.

فیلمساز چند نفر از این بازمانده ها را انتخاب کرده و به قصه های درونی آنها گوش داده . ایده اصلی فیلم بر اساس فیلم بهشت بر فراز برلین، ساخته ویم وندرس طراحی شده و بر این اساس دوربین مثل یک روح در ویرانه های شهر می چرخد و به صدا های آدم ها گوش می دهد .

ویژگی فیلم:

فیلم آواهای بم تصویری شاعرانه از یک وضعیت انسانی تلخ ارایه می دهد، روایتی شاعرانه از خواب ها و رویاها و زمزمه های آدم هایی که ممکن است در ظاهر هیچی نگویند، اما درونشان غوغایی هست. ترکیب صداها و زمزمه های آدم ها با یکدیگر خیلی خوب از کار در آمده و فیلم از تصویر برداری خوبی هم برخوردار هست.

فیلم به صورت سوپر ۱۶ میلیمتری ساخته شده و در آن حرکت دوربین اصلی ترین نقش را در پیگیری روایت این چند بازمانده دارد. عکس های از دست رفته ها با این که خاموش اند، اما بار معنایی زیادی را در طول فیلم با خودشان حمل می کنند. با این حال فیلم ریتمی کند دارد و ممکن است برای برخی بینندگان تلویزیون در بخش هایی کند به نظر برسد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۲:۱۰ ۲۲:۴۰ ۱۷:۴۰
تکرار جمعه ۱۱:۱۰ ۱۲:۱۰ ۱۲:۴۰ ۰۷:۴۰
تکرار شنبه ۱۳:۱۰ ۱۴:۱۰ ۱۴:۴۰ ۹:۴۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۱۰ ۰۱:۴۰ ۲۰:۴۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۲:۴۰