هنرمند آمریکایی با 'سه چشم'

Image caption وفا بلال متعهد شده که در مدت یک سالی که دوربین تصویر ارسال می کند به زندگی معمول خود بپردازد

یک سوال از شما دارم. آیا تا به حال شده که آرزو کنید پشت سرتان چشم داشته باشید؟

یقینا معلمان زیادی هستند که به این سوال پاسخ مثبت می دهند اما داشتن چشم در پس سر، چیزی نیست که همه آن را یک نعمت بدانند.

تا ما بخواهیم در این باره تصمیم گیری کنیم یک هنرمند مقیم نیویورک اعلام کرد که با تن دادن به یک عمل جراحی دردناک، در پشت سرش یک دوربین کوچک کار گذاشته است و با استفاده از آن عکس های هنری خود را به موزه ای هزاران کیلومتر آن طرفتر در قطر ارسال می کند.

این همه زحمت و درد در راه هنر.

پرفسور وفا بلال در محافل هنری آمریکا به خاطر خلق آثار بحث برانگیز، شهرت یافته دارد اما تازه ترین کار او مفهوم مشارکت هنری هنرمند در روند خلق آثارش را ابعاد تازه ای بخشیده است.

هرچند که دوربینی که زیر پوست سر این هنرمند عراقی الاصل کار گذاشته شده، کوچک است - اندازه ناخن انگشت شست - اما درد جراحی آن زیاد بوده است.

دوربین برای یک سال تمام و 24 ساعت روز روشن می ماند و در تمام این مدت و از هر دقیقه زندگی وفا بلال - چه در انظار عمومی و چه در خفا - تصویربرداری می کند.

تصاویر دیجیتالی تهیه شده از نیویورک به خاورمیانه ارسال شده و در موزه جدید التاسیس هنرهای معاصر عربی در قطر (متحف)؛ به نمایش گذاشته می شود.

این موزه، که روز پنجشنبه (31 دسامبر)، درهای خود را به روی بازدیدکنندگان در دوحه گشود، طرح هنری آقای بلال را سفارش داده و عنوان آن را "چشم سوم" (The 3rd I)، گذاشته است.

پرفسور وفا بلال می گوید طرح جدید او سوالات مهم اجتماعی، سیاسی و هنری را مطرح می کند و متعهد شده که در مدت یک سالی که دوربین تصویر ارسال می کند به زندگی معمول خود بپردازد.

اما او اذعان دارد که برخی موضوعات، مانند خوابیدن، تصویربرداری را کمی سخت کرده است.

او در حال حاضر به طور نشسته می خوابد و نمی تواند از بالش استفاده کند.

البته موضوع حریم خصوصی هم مطرح است.

وفا بلال می گوید از وقتی دوربین را کار گذاشته کمتر به خانه آشنایانش مهمان می شود و با این که دوست دخترش از طرح هنری او فعلا حمایت می کند، ممکن است بعد از پخش تصاویرش در موزه ای هزاران کیلومتر دور از نیویورک نظرش عوض شود.

مطالب مرتبط