دانشنامه هجده جلدی دانش گستر منتشر شد

Image caption این دانشنامه در طول هفت سال و نیم تدوین شده است

دانشنامه دانش گستر در هجده جلد و حدود ۱۶هزار صفحه در ایران منتشر شد.

دانشنامه‌ دانش‌گستر زیر نظر کامران فانی، محمد علی سادات و علی رامین در موسسه علمی- فرهنگی دانش گستر تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علاوه بر این‌سه تن، کسانی چون ایرج افشار، نصرالله پورجوادی، بهاء الدین خرمشاهی و عبدالحسین آذرنگ نیز با این دانشنامه همکاری داشته اند.

این دانشنامه که حاصل هفت سال و نیم کار ۳۰۰ مولف و مترجم ایرانی است، با ۶۷ هزار مدخل و ۲۰ هزار تصویر، جدول و نمودار در قطع وزیری منتشر شده است.

کامران فانی، از سرپرستاران این دانشنامه، در گفت و گو با بی بی سی فارسی، دانشنامه دانش گستر را دانشنامه ای عمومی و جهانی دانست و گفت: "در ایران جز دایره المعارف فارسی مصاحب اثر جامع دیگری نداشتیم و لازم بود دانشنامه جدیدی تدوین شود."

آقای فانی چاپ یکجای همه مجلدات، توجه ویژه به مسائل اسلام و ایران، و وجود حدود ۳۰۰۰ مدخل درباره شخصیت های زنده و معاصر را از ویژگی های این دانشنامه ذکر کرد.

به گفته کامران فانی "نیمی از این دانشنامه متکی بر ترجمه و نیمی دیگر متکی بر ترجمه و تالیف است. پیداکردن مولفانی که بتوانند مقاله دانشنامه ای بنویسند مشکل بود. مقداری از زحمات این دانشنامه بر عهده گروه تدوین قرار گرفت."

نخستین دایره المعارف عمومی به زبان فارسی در سال ۱۳۴۵ شمسی زیر نظر غلامحسین مصاحب به چاپ رسید و جلدهای دوم و سوم آن نیز در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۷۴ به بازار آمد.

تحقیق پیش از تدوین

علی رامین، یکی از سرپرستان این دانشنامه در یادداشتی که در اختیار بی بی سی قرار داده، درباره روند تحقیق خود درباره تدوین این دانش نامه می نویسد: "من درسال ۱۹۹۵ یک سفر علمی- سیاحتی به آمریکا داشتم. در این سفر علاوه بر دیگر کارهای پژوهشی ام به مطالعه درباره تولید دائرة المعارف ها پرداختم . به شیکاگو رفتم تا بتوانم از مرکز تولید دائرة المعارف بریتانیکا، معروف ترین و شاید پر سابقه ترین دائرة المعارف جهان، دیدن کنم.

"با استفاده از این فرصت، فرآیند تولید فرهنگی آنها را با دقت از نظر گذراندم و چگونگی تقسیم و چرخش کار را مد نظر قرار دادم و یادداشت هایی را با توجه به هدفی که در نظر داشتم برای خود تهیه کردم.

"در سفر دوم که بعد از چند سال به آمریکا صورت گرفت، دو روز کامل را در دانشگاه کلمبیا گذراندم که عمده آن صرف گفتگو با آقایان دکتراحسان یار شاطر و دکتر احمد اشرف در بخش تهیه دائرة المعارف ایرانیکا بود."

در دانشنامه دانش گستر ۳۰ هزار کتاب و ۲۰ هزار زندگی‌نامه از مشاهیر ایران و جهان معرفی شده‌اند.

مراسم رسمی رونمایی از دانشنامه هجده ۱۸ جلدی دانش‌گستر، روز ۱۹ دی ماه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌شود.