نخستین اجرای ارکستر ملی فلسطینی در اسرائیل و کرانه باختری

Image caption فلسطینی‌ها از زمان تشکیل حکومت اسرائیل در سال ۱۹۴۸ ارکستر موسیقی نداشتند

به مناسبت فرا رسیدن سال نوی مسیحی، ارکستر ملی فلسطینی نخستین اجرای خود را در شهرهای رام‌الله، بیت‌المقدس و حیفا ارائه داد.

رهبری نخستین اجراهای ارکستر ملی فلسطینی را بالدور برونیمان، رهبر ارکستر سرشناس سویسی به عهده داشت.

تمام اعضای ارکستر نوازندگان حرفه‌ای و فلسطینی تبار هستند. بیشتر آنها هنوز در ارکسترهای معتبری در سراسر جهان فعال هستند.

ارکستر ملی فلسطینی طی سه برنامه علاوه بر موسیقی کلاسیک غربی مانند آثار موتسارت و بتهوون، آثاری از موسیقی سنتی فلسطینی را نیز به اجرا گذاشت.

در رپراتوار ارکستر همچنین اثری از گیورگی لیگتی، آهنگساز یهودی مجار عرضه شد. پدر این آهنگساز در اردوگاه برگن‌بلزن به قتل رسید و برادرش در اردوگاه موتهاوزن. مادر لیگتی از اردوگاه آشویتس جان سالم به در برد.

فلسطینی‌ها از زمان تشکیل حکومت اسرائیل در سال ۱۹۴۸ ارکستر موسیقی نداشتند. ارکستر تازه با کمک چندین ارگان فرهنگی بین‌المللی از قبیل اتحادیه اروپا و سازمان یونسکو شکل گرفته است.

ادامه تلاش‌های سعید – بارن‌بویم

Image caption بارن‌بویم از منتقدان جدی سیاست کنونی اسرائیل است

ارکستر ملی فلسطینی توسط کنسرواتوار رام‌الله تشکیل شده است، که به نام اندیشمند فلسطینی‌تبار آمریکایی ادوارد سعید (۱۹۳۵ – ۲۰۰۳) شهرت دارد.

کنسرواتوار موسیقی رام‌الله تا حد زیادی مدیون زحمات ادوارد سعید است و با یاری "بنیاد هنری بارن‌بویم" شکل گرفته است.

ادوارد سعید در اوایل دهه ۱۹۹۰ با دانیل بارن‌بویم، رهبر ارکستر سرشناس آرژانتینی - اسرائیلی ملاقات کرد. آن دو همکاری‌هایی را در زمینه ترویج موسیقی در سرزمین‌های اشغالی شروع کردند.

دو چهره سرشناس یهودی و فلسطینی چند آموزشگاه موسیقی در سرزمین‌های اشغالی پایه‌گذاری کردند، با این اعتقاد که موسیقی می‌تواند نقش مهمی در آشتی ملت‌های فلسطین و اسرائیل ایفا کند.

امروزه در آموزشگاه موسیقی رام‌الله در کرانه باختری، بیش از ۲۵۰ جوان فلسطینی به آموزش موسیقی و نوازندگی مشغول هستند.

بارن‌بویم که از مهمترین رهبران ارکستر جهان به شمار می‌رود، در سال ۱۹۹۹ با همکاری ادوارد سعید ارکستر "دیوان غربی – شرقی" را در زالسبورگ بنیاد گذاشت، که در آن نوازندگانی از اسرائیل و همسایگان عرب آن عضو هستند.

این ارکستر با پیام صلح و دوستی میان اعراب و اسرائیلی‌ها فعالیت می‌کند، و تا کنون اجراهای متعددی در سرزمین‌های اشغالی و کشورهای عربی عرضه کرده است.

بارن‌بویم از منتقدان جدی سیاست کنونی اسرائیل است و مقامات رسمی این کشور بارها از او انتقاد کرده و حتی او را "ضدیهودی" خوانده‌اند.

بارن‌بویم اولین شهروند اسرائیلی بود که در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۸ به صورت افتخاری تابعیت فلسطین را قبول کرد.