به روز شده:  18:23 گرينويچ - چهارشنبه 05 ژانويه 2011 - 15 دی 1389

فیلم "دماغ به سبک ایرانی " در برنامه آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه آپارات این هفته فیلم "دماغ به سبک ایرانی" ساخته مهرداد اسکویی به نمایش در می آید.

عمل جراحی دماغ در دهه گذشته در ایران رواج چشمگیری داشته است. این که چگونه شد که ناگهان به خصوص بعضی از دخترها و زنان و پسران ایرانی متوجه دماغ هایشان شدند، مسئله ایست که در فیلم مورد توجه قرار گرفته است.

در این فیلم افراد و گروه‌های مختلف درگیر پدیده جراحی بینی در این فیلم حضوردارند، از موافقان چنین عملی مانند دختران و پسران جوان عمل‌ کرده و یا در انتظار عمل حتی مخالفان این عمل و تعدادی از متخصصان گوش و حلق و بینی در مقابل دوربین کارگردان دلایل شان را می گویند.

درباره فیلم

نمایی از فیلم دماغ به سبک ایرانی ساخته مهرداد اسکویی

نمایی از فیلم دماغ به سبک ایرانی

فیلم "دماغ به سبک ایرانی" ساخته مهرداد اسکویی، از جمله مستند های بحث انگیز ایران است. فیلم به پدیده ای اجتماعی می پردازد که از حدود یک دهه پیش در ایران بسیار رایج شد. تب جراحی بینی هنوز فروکش نکرده است.

در این فیلم افراد و گروه‌های مختلف درگیر پدیده جراحی بینی در این فیلم حضور دارند و از دلایل خود برای موافقت و یا مخالفت با جراحی دماغ می پردازند. در این سالها جراحی بینی، از یک عمل جراحی پزشکی، برای بسیاری تبدیل به یک نیاز برای ظاهرا زیباتر به نظر رسیدن و برای برخی هم تبدیل به سودایی برای درآمد بیشتر شده است.

درباره کارگردان

مهرداد اسکویی؛ متولد ۱۳۴۸. دانش آموخته رشته کارگردانی سینما از دانشکده سینما-تئاتر دانشگاه هنراست. فعالیت هنری را از سال ۱۳۶۰ با بازیگری تئاتر آغاز کرد.

این مستند ساز و عکاس، آثار مطرحی را در سینمای مستند ساخته است که از جمله آنها می توان به "خانه مادری ام مرداب"، "روژگیران"، "بیوه مرد"، "رو به جایی دور"، "مریم جزیره هنگام"، "از پس برقع"، "ایران من" و"روزهای بی تقویم" اشاره کرد .

این فیلم ساز با فیلم هایش بیش از سی صد جشنواره ی معتبر ملی و بین المللی حضور داشته و موفق به دریافت بیش از هشتاد جایزه شده است.

ویژگی فیلم

مهرداد سکویی کارگردان فیلم دماغ به سبک ایرانی

مهرداد اسکویی

مهرداد اسکویی سعی کرده در این فیلم از همه جوانب ماجرا به این پدیده بپردازه و فیلمی جذاب و دیدنی بسازد. فیلمی که موضوع آن در تمام جامعه و بین خانواده ها بارها مطرح شده و در مجموع موضوع ملموسی است که بینده ایرانی با آن غریبه نیست. اما به نظر می آید که فیلمساز درمقام مقایسه ارزش های حاکم بر دو دوره تاریخی و یا شیوه های متفاوت زندگی، خواسته یا ناخواسته به یک سمت متمایل می شود و این بر نگاه بی طرف او به عنوان یک فیلمساز مستقل تاثیر می گذارد. با این همه فیلم فیلم اثری دیدنی و ماندگار از شرایط اجتماعی یک دوره تاریخی ایران هست.

مروری برفیلم هفته گذشته

درباره فیلم "آواهای بم"

بعد از زلزله شهر بم در پنجم دی ماه 1382، به جز ویرانی و آوار چیزی به چشم نمی خورد. دیوارها و خانه های قدیمی بر سر مردم شهر فرو ریخت و بسیاری از آنان آواره و بی خانمان شدند. هر کدام از این بازماندگان قصه و روایتی دارند و حرف های بسیار برای گفتن. فیلمساز چند نفر از این بازمانده ها را انتخاب کرده و به قصه های درونی آنها گوش داده است. ایده اصلی فیلم بر اساس فیلم بهشت بر فراز برلین، ساخته ویم مندرس طراحی شده و بر این اساس دوربین مثل یک روح در ویرانه های شهر می چرخد و به صداهای آدم ها گوش می دهد.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "آواهای بم"

رضا از ایلام:

نمایی از فیلم آواهای بم ساخته "آلیونا فاندرهورست "و "ماشا اوومس"

نمایی از فیلم آواهای بم ساخته "آلیونا فاندرهورست "و "ماشا اوومس"

فیلم در ابتدا با تصاویری از زلزله بم شروع می شود که با کیفیتی قدیمی همچون فیلم های دوران جنگ نمایش داده می شود تا بر وسعت خرابی ها تاکید کند. در ادامه داستان آدم هایی است که با وجود گذشت هفت سال از زلزله نتوانسته اند یاد عزیزان خود را فراموش کنند و با عشق به آنها زندگی می کنند. در ادامه قصه ازدواج مجدد آن زن و تمرین تکواندو زنان در آن فضای کوچک همه و همه نشان دهنده این است که با وجود مشکلات فراوان زندگی همچنان ادامه دارد حتی در بم.

بهار از رشت:

فیلم خیلی به جا و همان طور که مجری برنامه گفت فیلم شاعرانه ای بود از اون فاجعه انسانی .

اوستا:

ظاهرا بم می خواهد دلیل نامگذاری خود را حفظ نماید و آوهای بم آن همواره شنیده شود.

همایون:

آوای بم یک فیلمی بی روح بود اما دو فیلمی با نظم و روح، مخصوصا دوربین حرکتی بسیار صمیمی داشت.

امیر علی:

روز بعد از زلزله من و دانشجویان دانشگاه باهنر به بم رفته بودیم به همین دلیل این فیلم خاطره ها را زنده کرد اما هنوز هم بچه های بم مشکلات عاطفی شدیدی دارند که به این زودیها رفع نمی شود افسردگی و مشکلات روانی همچنان پابرجاست و متاسفانه مردم بم خیلی زود فراموش شدند با تشکر از شما که این فیلم رو پخش کردید

ناصر:

نمایش دو قسمتی بم به کارگردانی مستند ساز هلندی را دیدم، این فیلم سکانسهای طولانی و داستان وار داشت، حتی قابلیت نمایش در یک قسمت ۴۵ دقیقه ای را داشت، حتی بیننده عادی هم سکانسهای قابل حذف را میتوانست حدس بزند .به هر، حال با تشکر از برنامه شما که امکان دیدن مستندهای زیباتری را برای مخاطب فراهم کرده اید.

ایرانپور

باز هم مثل همیشمه متشکر از انتخاب اتان. فیلم بسیار تاثیر گذار و تامل برانگیز بود.

ایمان

جای کار بیشتری داشت.ساده و سطحی بود.

شاهین:

در قسمت آخر آواهای بم، جایی که در قبرستان هر کسی با مردگان خودش نجوا می کرد.پیرمردی کمی دور تر از دوربین نشسته بود ،به قبر نگاه کرد و آهی کشید و گفت...یادت به خیر بابا...یادت به خیر...این جمله آتیشم زد.

آرش:

من مسلمانم اما لازم بود روز عید این را نشان بدین؟ فیلم خوبی بود اما می‌خواست بگه خدا گناه کاره؟ تقصیر خداست ؟؟
من هم زلزله زده ام. وقتی زلزله میاد اینکه فقط بیادت باشند یک دنیا می ارزه. اینکه نگرانت بشن.

مینا:

واقعا فیلم تاثیر گذاری بود بعد این فیلم با خودم فکر کردم یعنی‌ خدا هم میتونه ظالم باشه؟

نسرین:

خوشم نیامد. آواهای بم فیلم نبود. تصاویری بی آغاز و انجام و (دارای) گفتگوهایی محو و سطحی بود. آن روزها این زندگی ها و رویاهای این مردم بود که خاک و خاکستر شد نه عکسها و آلبومها و حتی خانه هایشان .

محمد:

واقعا تکان دهنده بود.

ماندانا:

چه غم انگیز بود ولی جذاب.

ژاله:

برنا مه بسیار جالبی است بعضی از فیلم ها خیلی اثر گذارند. آوا های بم مرا متاثر کرد. موفق باشید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۴۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.