موزه بریتانیا قبول کرد منشور کوروش۳ ماه دیگر در ایران بماند

منشور حقوق بشر کوروش
Image caption منشور حقوق بشر کوروش تا پس از نوروز 1390 شمسی در ایران باقی خواهد ماند

با موافقت موزه بریتانیا، منشور کورش تا سه ماه دیگر در ایران خواهد ماند.

مسئول دفتر امور رسانه های موزه بریتانیا در گفت و گو با بی بی سی فارسی، ضمن اعلام این خبر گفت که بنا بر توافق قبلی، قرار بود منشور کورش روز ۱۶ ژانویه به بریتانیا بازگردانده شود اما بر اساس تصمیم تازه موزه، این منشور تا ۱۵ آوریل و بعد از نوروز سال ۱۳۹۰ در ایران خواهد ماند.

منشور حقوق بشر کوروش، که به شکل یک استوانه از جنس سفال است، برای آخرین بار ۳۷ سال پیش و به مناسبت مراسم بزرگداشت دو هزار و پانصدمین سالگرد تاسیس شاهنشاهی هخامنشی به طور امانت در اختیار ایران قرار گرفت و به گفته مقامات سازمان میراث فرهنگی، تنها به مدت ده روز در ایران بود.

پیش از این، رییس موزه ملی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرده بود: "اقدامات اولیه و پی‌گیری‌ها برای درخواست‌ تمدید مدت حضور منشور کوروش در ایران انجام شده است و این کار باید مراحل اداری خود را طی کند."

موزه بریتانیا در بیانیه تازه ای اعلام کرده است که تمدید مدت حضور منشور کورش در ایران که به دلیل استقبال خوب بازدیدکنندگان صورت گرفته است، سبب می شود مردم استان های مختلف ایران و گروه های دانش آموزی فرصت داشته باشند که این منشور را از نزدیک مشاهده کنند.

پس از ۳۷ سال

مذاکرات برای امانت گرفتن منشور حقوق بشر کوروش از حدود پنج سال پیش از آن آغاز شده و سرانجام حدود دو سال پیش، موزه بریتانیا با نمایش موقت آن در ایران موافقت کرده بود. قرار بود این منشور در سال گذشته برای بار دوم در ایران به نمایش گذاشته شود، اما مسوولان موزه بریتانیا درباره زمان امانت دادن این اثر باستانی دچار تردید شدند.

Image caption به گفته مقامات ایرانی سفال نوشته کوروش با تمهیدات ویژه امنیتی وارد تهران شد

پائیز سال گذشته، رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران اظهار داشت که حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری باعث شده است تا موزه بریتانیا ایران را مکان مناسبی برای فرستادن منشور کوروش نداند و امانت آن را به فرصتی دیگر موکول کند.

در آن زمان، گزارش هایی نیز به نقل از مقامات موزه بریتانیا انتشار یافته بود حاکی از اینکه یافتن تکه هایی با حکاکی های مشابه منشور در انبارهای موزه، بررسی های بیشتری را ضروری ساخته و به همین دلیل، ارسال این شیئ به ایران به تعویق افتاده است.

سرانجام به نقل از سازمان میراث فرهنگی ایران، این منشور بامداد روز جمعه، ۱۹ شهریور (۱۰ ستپامبر) وارد فرودگاه تهران شد و از آنجا به خزانه موزه ملی ایران انتقال یافت.

منشور حقوق بشر کوروش، که استوانه کوروش کبیر هم نامیده شده، یک شیئ سفالین و تقریبا استوانه ای شکل به طول ۲۳ سانتی متر و عرض ۱۱ سانتی متر است که بر سطح آن، متنی به زبان بابلی و خط میخی حک شده است.

این شیئ حدود یکصد و سی سال پیش و در جریان کاوش های باستانشناسی در جنوب عراق، که زمانی مرکز تمدن بابلی بود، کشف شد و بررسی های بعدی و خواندن محتوای این لوح نشان داد که شامل فرمان کوروش دوم، پادشاه هخامنشی است که در نوشته های تاریخی از او با عنوان کوروش کبیر نیز یاد شده است.

از آنجا که بخشی از این سفال نوشته حاوی نظرات کوروش در مورد زمامداری و روابط حکومت و مردم و دستور او برای آزادی دینی، رهایی بردگان، آزاد کردن اسیران، منع بیگاری و همچنین، ممنوعیت دست اندازی سپاهیان ایرانی به جان و مال مردم حتی ملت های شکست خورده است، برخی از مورخان از آن به عنوان نخستین سند احترام به حقوق بشر در تاریخ جهان یاد کرده اند.

زمان حکاکی این سند به سال ۵۳۹ قبل از میلاد باز می گردد که کورش پارسی با شکست پادشاه بابل، وارد این سرزمین شد و از جمله نخستین اقدامات او، صدور دستور آزادی مردمانی بود که بابلیان، پس از اشغال سرزمینشان، به عنوان اسیر به بابل انتقال داده بودند.

کتاب مقدس یهودیان نیز ماجرای فتح بابل به دست کوروش، پادشاه پارس، و آزادی اسیران یهودی به فرمان او را ذکر کرده و کوروش را به عنوان برگزیده خداوند، مورد ستایش قرار داده است.

مطالب مرتبط