رابرت دنیرو، رئیس هیئت داوران جشنواره کن

رابرت دنیرو
Image caption رابرت دنیرو با فیلم‌های خود هشت بار در جشنواره کن حضور داشته است

دفتر جشنواره بین‌المللی فیلم کن اعلام کرد که رابرت دنیرو را به عنوان رئیس هیئت داوران در دور آینده جشنواره انتخاب کرده است.

هنرپیشه ۶۷ ساله هالیوود در واکنش به این خبر گفت برای او افتخاری است که ریاست هیئت داوران را در "یکی از قدیمی‌ترین و بهترین جشنواره‌های سینمایی جهان" به عهده داشته باشد.

دنیرو همچنین در قدردانی از جشنواره‌های سینمایی گفت که جشنواره‌های سینمایی از نظر فرهنگی اهمیت زیادی دارند، زیرا به بالا بردن کیفیت بیان سینمایی در سراسر جهان کمک می‌کنند.

رابرت دنیرو تا کنون دو بار جایزه اسکار را برنده شده است: در سال ۱۹۷۵ برای قسمت دوم فیلم "پدر خوانده" به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا و در سال ۱۹۸۱ برای بازی در فیلم "گاو وحشی" به کارگردانی مارتین اسکورسیزی.

رابرت دنیرو با فیلم‌های خود تا کنون هشت بار در جشنواره سینمایی کن حضور داشته است.

تا کنون دو فیلم با نقش‌آفرینی دنیرو در جشنواره کن، جایزه بزرگ جشنواره را از آن خود ساخته‌اند: فیلم "راننده تاکسی" به کارگردانی اسکورسیزی در سال ۱۹۷۶ و فیلم "میسیون" به کارگردانی رولاند جوفه در سال ۱۹۸۶ نخل طلایی را از آن خود ساختند.

فیلم "میسیون" اثری جسورانه در نقد استعمار غرب در آمریکای جنوبی و مرکزی بود که با ستایش فراوان منتقدان روبرو شد، اما در بازار موفقیت زیادی نداشت.

فیلم سینمایی "فاکرهای کوچک" آخرین فیلم از مجموعه کمدی "والدین را ملاقات کن" هماکنون با موفقیت در سینماهای اروپا و آمریکا روی پرده است.

در فیلم "فاکرهای کوچک" در کنار رابرت دنیرو، بن استیلر بازی دارد.

۶۴ مین دوره جشنواره سینمایی کن از ۱۱ تا ۲۲ مه ۲۰۱۱ در کرانۀ مدیترانه‌ای کوت دآزور (ساحل لاجوردی) در جنواب فرانسه برگزار می‌شود.

رابرت دنیرو در رأس هیئت داوران که نه عضو دارد، برندگان جوایز نخل طلایی را انتخاب خواهد کرد.

در دوره پیشین جشنواره کن، ریاست هیئت داوران را تیم برتون، کارگردان آمریکایی، برعهده داشت.