افت محبوبیت موسیقی راک در بریتانیا

Image caption با پخش سریال Glee، آهنگ "دست از باور بر ندار" اثر Journey دوباره محبوبیت یافت

بر اساس آمار مجله موزیک ویک، در فهرست ۱۰۰ آهنگ پرفروش بریتانیا در سال ۲۰۱۰ تنها ۳ آهنگ راک دیده می شود. از سال ۱۹۶۰، این رقم کمترین تعداد آهنگ های راک در فهرست تک آهنگ های پرفروش سال است.

در این فهرست، بیست و پنجمین تک آهنگ پرفروش، "از باور دست بر ندار" (Don't Stop Believin) کاری از Journey، ساخته ۱۹۸۱ است که با پخش سریال تلویزیونی گلی (Glee ) به محبوبیت تازه ای دست یافت.

این آهنگ پرفروش ترین آهنگ راک در فهرست صدتایی آهنگ های پرفروش سال ۲۰۱۰ است.

در سال ۲۰۰۹، ، ۱۳ آهنگ راک و در سال ۲۰۰۸، ۲۷ آهنگ راک در فهرست تک آهنگ های پرفروش به چشم می خورد.

بن کاردو از نویسندگان مجله موزیک ویک گفت که از سال ۲۰۰۶ که گروه آرکتیک مانکیز (Arctic Monkeys) از هم پاشیده شد، هیچ گروه راک شاخصی از هم نپاشیده است.

او به بی بی سی گفت که تا سال ۲۰۰۸ تعداد زیادی آهنگ راک در این فهرست پیدا می شد. "به همین دلیل، افت آهنگ های راک از ۲۷ آهنگ در سال ۲۰۰۸ به ۳ آهنگ در سال ۲۰۱۰ تصادفی نیست."

آهنگ دیگر راک در فهرست ۱۰۰ آهنگ پرفروش سال ۲۰۱۰، آهنگ Hey Soul Sister کار ترن، گروه آمریکایی، است که در رتبه ۸۴ ام قرار دارد.

"روزهای سگی تمام شد" (Dog Days areOver) کار گروه فلورنس و ماشین نیز در رتبه ۹۳ ام جدول پرفروش ترین تک آهنگ ها در سال ۲۰۱۰ است.

در این فهرست، نام گروه فلورنس و ماشین با آهنگ You've Got The Love در رتبه ۵۹ ام هم دیده می شود ولی این آهنگ بیشتر در دسته آهنگ های رقص قرار می گیرد.

از ۱۰۰ آلبوم پرفروش سال ۲۰۱۰ - که مثل فهرست تک آهنگ ها توسط کمپانی آفیشال چارت تدوین می شود- ۲۷ آلبوم در گروه راک طبقه بندی شده اند.

گای گاروی، خواننده گروه البو (Elbow ) که آهنگ هایش از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۶ بار در فهرست پرفروش ترین تک آهنگ ها قرار گرفته، به بخش خبر بی بی سی گفت که موسیقی راک "همیشه خواهد ماند."

او گفت: " کسانی که عاشق این موسیقی هستند، آلبوم ها را خواهند خرید و همزمان بیش از یک آهنگ در دسترسشان خواهد بود."

آقای گاروی گفت: " فکر نمی کنم فهرست تک آهنگ ها به درستی نشان بدهد موسیقی گیتاری چقدر محبوبیت دارد."

جیمی پیچ، گیتاریست گروه لد زپلین نیز در مراسم جوایز "موجو" در تابستان امسال گفت که باور ندارد که "راک در حال مرگ است."

جیمی پیج گفت: "به نظر من گروه های گیتاری فراوانی دور و بر ما وجود دارد. مساله این است که خیلی از آنها امکان اجرا در سالن های مناسب را ندارند."

بر اساس آمار مجله موزیک ویک، هیپ هاپ و آر اند بی مجموعا ۴۷ درصد از جدول ۱۰۰ آهنگ پرفروش ۲۰۱۰ را به خود اختصاص داده اند.

از هر ۵ آهنگ پرفروش، ۲ آهنگ در دسته بندی پاپ قرار دارد که مجموعا ۴۰ درصد آهنگ های این لیست را تشکیل می دهد.

در این فهرست، از هر ۱۰ آهنگ، یک آهنگ در دسته رقص قرار دارد.