برنامه تفریحی تاجیکی، 14 ژانویه

دورووووود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی، از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

محتوای برنامه این هفته از این قرار است.

شکرین اقساقال اف، دانشجوی تاجیک در ایران.

درگذشت موجیگل شاعره جوان در بدخشان.

انور احمداف می‌گوید «شهرت قیوم اف - استاد من است»

صحبت با دانشجویی که از ایران برنگشت

اخیراً در باره دانشجویان تاجیک که در مدارس مذهبی در کشورهای اسلامی تحصیل می‌کردند و اجباراً به تاجیکستان برگردانیده شدند، گزارشهای زیادی پخش شده است.

اما ما تصمیم گرفتیم با نفری که تحصیل خود را در ایران ادامه‌می‌دهد، صحبت تلفنی انجام بدهیم. شکرین در رشته هندسه متالورژی در یکی از دانشگاههای تهران تحصیل می‌کند.

روند بازگردانی طالب‌علمان تاجیک از مدرسه‌های خارجی از پایان ماه اوت، در پی یک سخنرانی رئیس جمهور امامعلی رحمان شروع شد که او از والدین تقاضا کرد، فرزندانشان را از این مدرسه‌ها برگردانند.

گفته می‌شود بیشتر آن دانشجویان که در مدارس مذهبی در شهرهای مختلف ایران تحصیل می‌کردند، بدون هیچ گونه اجازتنامه از جانب مقامات تاجیکستان و یا ایران به تحصیل فرا گرفته شدند.

اما شکرین از جمله دانشجویانی بوده است که به طور قانونی در این کشور تحصیل می‌کند. وی می‌گوید، نام دانشجویانی که قانونی در این کشور تحصیل می‌کنند، در فهرست سفارت تاجیکستان در ایران ثبت می‌شوند. باقی از قلمرو ایران اخراج شده به وطن بازگردانیده می‌شوند.

همراه شکرین 18 جوانان دیگر تاجیک به طور قانونی در رشته‌های مختلف در دانشکد تهران تحصیل می‌کنند. خود شکرین سال قبل به دانشکده پلی تکنیک شهر دوشنبه شامل شده و سپس طبق قرارداد وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان و وزارت آموزش و پرورش ایران برای تحصیل به تهران رفته است.

شکرین در باره شرایط تحصیل در ایران گفت "البته در مقایسه‌با دانشکده و دانشگاههای تاجیکستان، تحصیل در ایران یک کمی دشوارتر است. زیرا زمینه دانش فارغ‌التحصیلین مدارس تاجیکستان در سطح پایین است. برای همین بعد از پذیرفته شدنم در دانشگاه تهران، من اینجا در دوره "پیش دانشگاهی" تحصیل می‌کنم و تنها بعد از آن همچون دانشجوی سال اول پذیرفته می‌شوم ."

شکرین می‌گوید، مشکل اصلی جوانان تاجیک که در رشته مهندسی در تهران تحصیل می‌کنند، ندانستن خط فارسی و سطح پایین دانش آنها از فیزیک، شیمی و ریاضی بوده است. زیرا به گفته او تعلیمی که در مکتبهای تاجیکستان برای شاگردان از این فنها می‌دهند، در سطح خیلی پایین قرار داشته است. شکرین طول یک سال تحصیل "قبل از دانشگاهی" خواندن و نوشتن خط فارسی را نیز تمرین می‌کند.

درگذشت موجیگل، شاعره جوان

روز سه‌شنبه‌11 ژانویه در بدخشان، موجیگل، شاعره با استعداد تاجیک را به خاک سپردند.

موجیگل 48 سال داشت. او در عین کمالات ایجادی بود. بعد از ختم مکتب عالی در سال 1983 موجیگل مدتی با چندین نشریه‌ها در جمهوری همکاری می‌کرد.

از سال 1992 در کمیته رادیو و تلویزیون ولایت مختار بدخشان به کار آمده بود. سال 2004 موجیگل را به عضویت اتحاد نویسندگان تاجیکستان پذیرفتند.

در باره جایگاه خاص موجیگل در رشد شعر تاجیک به خصوص در منطقه بدخشان با لعل چوبه میرزاحسن عالم ادبیات‌شناس، شاعر و استاد دانشگاه دولتی شهر خاروغ صحبتی داریم.

وی می‌گوید: "درگذشت موجیگل زردادخاناوا تلفات بزرگی برای اتحادیه نویسندگان بدخشان و تاجیکستان است، زیرا جوانی بود باهنر و با تلاش و با نشاط. به ‌اندیشه من شناخت بهترین موجیگل توسط شعرهای خود است که می‌گوید:

”مه را از شعر من جویید، دریابید از شعرم،

به نرمی شعرم و پاکیزه‌دل چون چشمه صافم."

"در تاجیکستان کارگردانهای حرفه ای نیستند"

انور احمداف، آوازخوان جوان در ولایت سغد، بیشتر در پیروی به آوازخوانان ازبکستان سرودخوانی می‌کند. وی شهرت قیوم اف، آوازخوان مشهور ازبکستان را استاد خود می‌داند. انور اکثر سرود و ویدیوهای خود را در ازبکستان ضبط می‌کند و به گفته او، در تاجیکستان به خصوص در مناطق بیرون از پایتخت کارگردانها حرفه‌ای نیستند و طبع دل او آهنگ و ویدیوهایش را ضبط و تهیه کند.

انور کالج هنری و آوازخوانی به نام صادرخان حافظ را در شهر خجند در رشته آوازخوان مردمی را ختم کرده است. وی چند سال بدین سو در صحنه هنری سغد آوازخوانی می‌نماید.

به سؤال آن که چرا وی بیشتر آهنگهای آوازخوانان کشور همسایه ازبکستان را با برگردانیدن به تاجیکی می‌سراید، وی گفت، از خردی مهر و محبت به آهنگهای شهرت قیوم اف را داشته است و با اجازه وی سرودهای او را می‌خوانده است.

با وجود آن که انور احمداف اکثراً در ژانر استراد آوازخوانی می‌کند، اما به سراییدن "شش مقام" و آهنگهای ملی نیز رغبتی نشان داده است. در پاسخ به این که چرا اکثر جوانان تاجیک از شنیدن "شش مقام" پرهیز می‌کنند، گفت: "درست است، ولی امروز جوانانی نیز پیدا شده‌اند که به آهنگهای سنّتی توجه بیشتر ظاهر می‌نمایند و گوش کرده ایستاده‌اند."

انور احمداف می‌گوید، برگزاری کنسرتها در خجند برای آوازخوان درآمد ندارد و او کنسرتهایش را نه باختیر درآمد یافتن، بلکه به خاطر طرفدارانش برگزار می‌کند.

انور کالج هنری و آوازخوانی به نام صادرخان حافظ شهر خجند را در رشته آوازخوانی مردمی ختم کرده و چندین سال است که در صحنه هنر سغد فعالیت می‌کند.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدریس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

تا هفته بعدی پدروووووووود!

مطالب مرتبط