پاسخ مشایی به سوال درباره حکم جعفر پناهی و نمایش هدا گابلر

Image caption اسفندیار رحیم مشایی

اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی نژاد، گفت که حکم جعفر پناهی نظر دولت و رئیس جمهوری نیست.

آقای رحیم مشایی در حاشیه هفتمین مجمع بین‌المللی استادان زبان و ادبیات فارسی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری کار ایران (ایلنا) درباره وضعیت جعفر پناهی گفت: "من قبلاً هم اعلام کردم که حکم وی را دستگاه قضایی صادر کرده است و نظر دولت و رئیس‌جمهور این نیست."

بر اساس رای دادگاه بدوی، جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد، به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه نویسی، سفر به خارج از ایران و گفتگو با رسانه های داخل و خارج ایران محکوم شده است.

اسفندیار رحیم مشایی گفت: "ما نمی پسندیم که جعفر پناهی بر اساس این حکم مدت زیادی نتواند کار کند و معتقدیم نباید در این زمینه‌ها ورود کرد."

پیش از این، روز ۱۲ دی، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد گفته بود: "نگاه ما نگاهی حمایتی است و وظیفه داریم از کل جامعه هنری و مطبوعات حمایت کنیم. اما این معنایش آن نیست که اگر کسی مجرم هم بود بخواهیم برای او بی حساب و کتاب کاری کنیم."

بی اطلاعی از حاشیه های یک نمایش

به گزارش خبرگزاری فارس اسفندیار رحیم‌مشایی از حاشیه های پیش آمده درباره هدا گابلر اظهار بی اطلاعی کرد.

او روز سه شنبه 28 دی، در پاسخ به سوالی درباره حاشیه های تئاتر هدا گابلر گفت: "در جریان این اتفاق نیستم و به من کسی چیزی نگفته است."

اجرای این نمایش به کارگردانی وحید رهبانی که از ۱۵ دی‌ماه جاری در سالن چهار سو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفته بود، سه‌شنبه شب ( ۲۱ دی) در حالی که تماشاگران آن، بلیت خریده و منتظر ورود به سالن بودند، لغو شد.

Image caption محمد حسینی درباره نمایش گابلر گفته است: "ما پیگیری کردیم؛ آن طور که گفتند نیست. در این مسئله اغراق شده است."

خبرگزاری فارس در گزارشی که روز سه شنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) منتشر کرد، این نمایش را "ترویج اباحه‌گری، ابتذال و عادی‌سازی چند شوهری، اختلاط زن و مرد و استفاده از نمادهای یک فرقه انحرافی موسوم به «بردگی جنسی و فراماسونری» و دیگر اقدامات ضدارزشی" دانست.

روز چهارشنبه ۲۲ دی عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفت که کارگردان و سایر عوامل دست‌اندرکار نمایش هدا گابلر، نوشته هنریک ایبسن "برای اخذ توضیح به شعبه رسیدگی کننده احضار شده‌اند."

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز ۲۲ دی، در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران، درباره این نمایش گفته بود: "ما پیگیری کردیم؛ آن طور که گفتند نیست. بلکه در این مسئله اغراق شده است."

این در حالی است که علی حسینی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران، امروز 28 دی امروز در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) اعلام کرد که موضوع تئاتر «هدا گابلر» و مسایل مربوط به آن در این کمیسیون به بحث ‌گذاشته می‌شود.

مطالب مرتبط