به روز شده:  19:05 گرينويچ - چهارشنبه 19 ژانويه 2011 - 29 دی 1389

آرامش با دیازپام ۱۰ در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


این هفته درادامه پخش بهترین های آپارات فیلم "آرامش با دیازپام ۱۰" ساخته سامان سالور به نمایش درمی آید.

جوان هایی که اهل موسیقی متفاوت هستند بیشتر با محسن نامجو آشنا هستند و ترانه هاش طرفداران زیادی دارد. اما بسیاری هنوز ممکن است با اندیشه های این ترانه سرا و خواننده "مرز شکن" آشنا نباشند.

فیلم آرامش با دیازپام ۱۰ درباره محسن نامجو و کارهای اوست.

درباره فیلم

محسن نامجو در نمایی از فیلم آرامش با دیازپام ۱۰ساخته سامان سالور

محسن نامجو در ننمایی از فیلم آرامش با دیازپام ۱۰

فیلم، تلاشی است برای معرفی محسن نامجو، خواننده و آهنگساز. فیلم ساز از طریق گفت و گو با دوستان و موافقان و مخالفان شیوه کار او، کو شیده است مستندی جذاب و غیر متعارف را در معرض دید مخاطب قرار دهد.

محسن نامجو در سال ۱۳۵۵در تربت جام به دنیا آمد. آموزش موسیقی را در نوجوانی از کلاسهای آواز و نت خوانی شروع کرده؛ دستگاهها و ردیف های موسیقی سنتی ایرانی را ابتدا با استاد شاکری و بعد پیش یکی از بهترین ردیف دان ها، نصرالله خان ناصح پور، یاد گرفته است. آقای نامجو در سال ۷۳ وارد دانشکده تئاتر شد و تنها یک ترم در دانشکده تئاتر تحصیل کرد و سال بعد در دانشگاه هنرهای زیبا در رشته موسقیی به تحصیل پرداخت.

محسن نامجو و دیدگاههای متفاوتش درباره موسیقی، باعث بحث های زیادی در جامعه موسیقی ایران شده است.

خود او درباره کارهایش می گوید: "چون در کارهایم آواز سنتی با سبک هایی مثل راک و بلوز تلفیق شده و کلیشه های رایج آواز ایرانی را شکسته، مسلماً حساسیت برانگیز است. تا به حال چنین موزیکی نبوده و همه علیه اش جبهه می گیرند"

محسن نامجو همچنین برای چندین تئاتر و فیلم موسیقی متن ساخته است.

ویژگی فیلم

نگاه متفاوت و جسورانه، تدوین غیر متعارف و حتی قاب بندی های تصویری متفاوت، از جمله ویژگی های فیلم آرامش با دیازپام ۱۰ است.

درفیلم آرامش با دیازپام ۱۰ فیلمساز ساختار فیلم اش را متناسب با شخصیتی که فیلم درباره اش ساخته می شود، خلق می کند.

درباره کارگردان

سامان سالور کارگردان فیلم آرامش با دیازپام ۱۰

سامان سالور

سامان سالور متولد سال ۱۳۵۵ در بروجرد و فارغ التحصیل کارگردانی فیلم از دانشکده سینمایی سوره در تهران است.

سامان سالور در عرصه فیلم های مستند و بلند و سینمای غیرتجاری ایران، فیلمساز شناخته شده ایست. اما تا حالا برای نمایش فیلم هاش در ایران توفیق چندانی نداشته، گرچه با یکی از فیلم هاش به اسم "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" توانسته برنده جایزه یوزپلنگ طلایی و جایزه ۳۰ هزار فرانکی جشنواره معتبر لوکارنو بشه و فیلم هاش در جشنواره هایی مثل کن به نمایش دربیاد. سالور در اغلب فیلم هایش نگاهی جسورانه و خیلی متفاوت دارد.

مروری بر فیلم هایی هفته گذشته

درباره فیلم "عشق تنهاست..."

فیلم "عشق تنهاست و از پنجره ای کوتاه به بیابانهای بی مجنون می نگرد" ساخته مشترک "کیوان علی محمدی" و "امید بنکدار" فیلمی اپیزودیک است از روایت سه "زن و مرد" جدا از یکدیگر، نشسته بر سر میز یک رستوران که هر یک حکایتی خاص دارد. داستانها و زوج ها به ترتیب در پی هم می آیند و نقش زن در هر سه داستان یکی است.

داستان اول حکایت، مردی قلدر و زورمدار است که سعی دارد با فریب و تطمیع، نظر همسر مطیع و رام خود را نسبت به خود برگرداند. بر میز دیگری از این رستوران خواهر و برادری نشسته اند که برادر با نیرنگی قصد فریب خواهر و تصاحب میراث پدری شان را دارد. میز سوم نیز میزبان زنی ظلم دیده و مردی بی رحم است. زن حکایت پریشانی و آوارگی خود را به مرد باز می گوید ولی مرد به جای همدردی هم چنان در پی سوء استفاده از اوست.

درباره فیلم "هیچکس با هیچکس سخن نمی گوید"

فیلم" هیچکس با هیچکس سخن نمی گوید" فیلم دیگری از این دو فیلمساز است که همانند سایر فیلمهای دیگر این دو فیلمساز مضمونی به روز و اجتماعی و ساختاری فرمالیستی، ضد قصه و تجربی دارد. این فیلم علیرغم وجود ابهام درروایت مدرنیستی خود درباره زنی است که از روی فقر و اجبار دست به کاری می زند که به آن راضی نیست. این موجب می شود که همیشه در پی گمشده ای باشد که نمی یابدش.

نظرات بینندگان در مورد فیلم های 'عشق تنهاست' و 'هیچ کس با هیچ کس سخن نمی گوید'

میترا:

از دیدن فیلم اول «عشق تنهاست» بسیار لذت بردم.

پوریا:

فیلم هیچ کس با هیچ کس سخن نمی گوید واقعا عالی بود.

محمد:

بعد از چند سال دوباره این فیلم‌ها را می‌دیدم. گرچه جاهایی‌ اش هنوز برایم قدری متظاهرانه بود اما روی هم رفته در قیاس با آن چه در سینمای کوتاه این سال ها می‌بینیم، فیلم‌های شریف و قابل احترامی بودند. ممنون از پخش شان.

بابک ربانی:

سینما ادبیات نیست. بسیار فیلم وراجی بود.سوژه خوبی داشت،ولی‌ هنگام اجرا خیلی‌سانتی مانتال شده بود. بازی ها یکدست نبود. خیلی‌خسته کننده بود،کارگردان می خواست مثل جیم جارموش فیلم بسازه ولی‌ نتونسته بود از پس آن بر بیاید.

یاشار:

نمایی از فیلم هیچکس با هیچکس سخن نمی گوید ساخته مشرک امید بنکدار و کیوان علی محمدی

نمایی از فیلم هیچکس با هیچکس سخن نمی گوید ساخته مشرک امید بنکدار و کیوان علی محمدی

نمی خوام طبق عادت دیرین مون از همه چیز چشم پوشی کنم و فقط انتقاد کنم.

هر دو فیلم عشق تنهاست و هیچ کس با هیچ کس سخن نمی گوید دارای ارزشهای زیادی بودن ولی من از فیلم سازان این رو می خواهم که برای روشنفکرانه نشان دادن مدرن نشان دادن فیلم، از عناصر کلیشه ای مثل سیگار کشیدن بصورت افراطی دست کشیده و سعی کنند که در این رابطه خلاقیت به خرج بدهند .

محسن:

فیلم اول اپیزود آخر به نظر من واقع گرایانه نبود، اگه پسر به دختر کمک می کرد منطقی‌تر بود.

ملیحه:

بازی امیر صدیق اینجا معرکه بود. من ایشان را خیلی زیاد دوست دارم.

زینب:

من دو هر تا فیلم را دوست داشتم . هر دو فیلم هنرمندانه بود.

محمد علی:

در مورد هر دو فیلم سوژه های انتخاب شده عالی بود. اما فیلمسازان به نظر می رسد سعی کرده بودند به زور، فیلمشان را تبدیل به یک اثر مدرن کنند.

در فیلم عشق تنهاست به نظر من گذاشتن سه اپیزود در پی هم از سه زن قربانی که هر کدام نماینده طیفی از زنان ایران هستند، ایده خوبی بود. ترتیب قرار گیری اپیزودها را هم پسندیدم.

فیلم، نماهای کلوز آپ و اینزرت زیاد داشت و من حتی یک نمای مدیوم هم از این فیلم به یاد ندارم که همین موضوع از زیبایی بصری فیلم می کاهد.

و اینکه حرکت های دوربین بعضاً بی دلیل بود. مثلاً در دیالوگ خواهر و برادر در اپیزود دوم. اگر کارگردان این سکانس را با دوربین ثابت (روی پایه یا روی دست) می گرفت، به نظر من زیباتر از آب در می آمد. مدرن شدن فیلم صرفاً به این نیست که از ابزارهای مدرن استفاده کنیم.

و در مورد فیلم دوم فیلم هیچ کس با هیچ کس سخن نمی گوید رنده کردن گوجه فرنگی مثال زیبایی بود از شغل زنی که مشغول رنده کردن است. آفرین به فیلمساز. استفاده اغراق آمیز از جذاب سازهایی مثل میکاپ، به کارگیری کاملاً محسوس، غلیظ و زیاده از حد ابزار نور، و برخی خصوصیات دیگر باعث شد که این فیلم به نظر بنده بیشتر یک ویدیو آرت پست مدرن باشد تا یک فیلم کوتاه! منظورم این است که به نظر من این فیلم در قالب هنر سینما نمی گنجد.

مهرنوش:

نمایی از فیلم عشق تنهاست ساخته مشترک امید بنکدار و کیوان علی محمدی

نمایی از فیلم عشق تنهاست ساخته مشترک امید بنکدار و کیوان علی محمدی

در مورد فیلم اول "عشق تنهاست و از پنجره ای کوتاه به بیابانهای بی مجنون می نگرد" به نظرم به هر حال باز هم کادربندی و زاویه بندی متفاوت بود ولی کل فیلم بیشتر رادیویی بود تا تلویزیونی یعنی با ندیدن تصویر، مشکلی در برقراری ارتباط با فیلم و موضوع پیش نمی اومد، حتی محل فیزیکی رستوران و پُکهای عمیق بازیکنان رو می شد از روی صداهای اغراق آمیز پشت صحنه تشخیص داد، به نظر میرسه دست اندرکاران، اونقدر در گیر تصویر برداری خاص و متفاوتشون بودن که ارتباط منطقی بین صدا و تصویر رو از دست دادن.

همون طور که خود آقای صلحجو هم گفت، تصویر برداری و نورپردازی واقعا متفاوت بود، ولی ارتباط بین تصویر و کلام خیلی ناچیز، بطوری که اگر کلام رو می بستی و فقط تصویر رو می دیدی می تونستی هر داستانی که مایلی روی فیلم بذاری، البته می شه این را یک حسن دونست... یا یه عیب. نمیدونم.

مسئله دوم تکیه کردن بر دخانیات و سیگار کشیدن خانمها بود، تو گویی موجودیت زنها بدون پک زدن زیر سوال میره، در دنیای امروز که سعی می شه تا حد امکان از تصویر حاوی بدآموزی استفاده نکرد، اصرار کارگردان بر چنین موضوعی سوال برانگیزه.

نورا:

درک دنیای زنان توسط این دو کارگردان محترم جای تقدیر داره. اشاره به موضوعات و ایجاد فضای تعبیر برای بیننده هم از نقاط مثبت این آثاره.

فهیمه:

همه چیز عالی بود جز استفاده بیش از حد سیگار. که این هم شاید امضا کارگردانه.

رفت و آماده آدما با لباس‌های اقوام مختلف ایرانی‌ در حین گفتگی شخصیتهای فیلم بسیار زیبا بود.

ایمان:

فیلم عشق تنهاست عالی بود....اما فیلم هیچکس با هیچ کس سخن نمی گوید تعریفی نداشت.

وحید:

فیلم عشق تنهاست به سبک کارای آپارات نمی خورد.

بهناز:

هیچ کس با هیج کس سخن نمی گوید. فوق العاده بود!!!

مریم:

خیلی خوب بود، به نظرم هر صحنه قابلیت یک تابلو نقاشی رو داشت و در عین حال که موضوع یک ناهنجاری اجتماعی بود ولی با کادر بندی عالی نور و سایه حس همدردی و توجه و تعقل رو به خودش جلب می کرد.

رضا:

فیلم کوتاه "عشق تنهاست" نمونه ای کامل از سینمای ناب است. بازی درخشان و خیره کننده شبنم طلوعی بشارت تولد بازیگر ی برجسته را در سینمای ما می دهد.

چشمها و تاکید و برداشت کارگردان از حرکت چشمها نمونه ای کامل از سینمای واقعی دراین فیلم کوتاه است. اثر این فیلم تا مدتها بر ذهن و جان و روحم باقی می ماند.

سینا:

فیلم های این هفته آپارات به نظر من یکی‌ از زیباترین فیلم ها را پخش کرد که اصلا من فکرش را نمی کردم که بازیگران خوب سینما و تلویزیون ایران بتونند همچین بازی را به نمایش بگذارند.

فیلم برداری نور پردازی و سکانس‌های فوق العاده‌ای تو این دو فیلم زیبا به چشم می خورد. دیالوگها بسیار عالی‌ بودند.

راضیه

در فیلم "هیچ کس با هیچ کس سخن نمی گوید" هیچ نوع ارزش گذاری برای کارکترها نمی بینیم، خوب و بد نداریم. طوری به نظر می رسه که همه توی درد دیگری شریک اند و از این شراکت (صرفا) لذت می برند. همه درمقابل پرسشی که پیش اومده بی جواب اند به غیراز زنی که سیگا ررو بدون اینکه رژلبی داشته باشه می کشه. چهره ای که فیلم با اون شروع می شه و در ابتدا اصلا مشخص نیست چهره یک زنه یا یک مرد، تا اینکه دوربین چهرش رو نشون میده و صداش شنیده می شه. اون تنها کسی است که حرف از "مثه یه زن" بودن می زنه و مخالف ازبین بردن بچه است.

به نظر من الگوی ساختاری فیلم قصد داره ماهیت سردرگمی حاصل از نگرانی و ندونستن راه حل رو نشون بده، تاریکی و تنها نوری که به سرگیجه سیگار ختم می شه، فقط جایی است که زن بدون آرایش صحنه اول نشسته پر از نوره. انگار همه دارن طفره میرن.

از طرفی هم میشه این طور دید که همه قصد دارند فراموش کنند...حادثه "گوهر" برای هیچ کدومشون بی اهمیت نبود اما سعی می کردند نشون بدن که براشون مهم نیست، این در حالی بود که ناخودآگاه دست زنی که با تلفن صحبت می کرد می رفت روی جواهراتش؛ این جاش یه کم سانتیمنتال بود. این دیدگاه با عنوان فیلم هم مناسبت داره...و طراح های چهره ها با دهن های بسته و چشم های پر از حرف فوق العاده بود .آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۲:۴۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.