به روز شده:  17:26 گرينويچ - پنج شنبه 20 ژانويه 2011 - 30 دی 1389

عزاداری برای سن آنتونیو، توسل به قدیس مهربان

مراسم سن آنتونیو به شکل حرکت دسته عزاداری برگزار می شود

سن آنتونیو که در فرهنگ‌های گوناگون جنوب اروپا به نام‌های قدیس آنتون و آنتوان و آنتونیوس شناخته می‌شود، از اولیای بلندپایه در کیش کاتولیک است.

در بسیاری از شهرهای قلمرو کلیسای کاتولیک در روز ۱۷ ژانویه به نام این قدیس مراسم بزرگداشت برگزار می‌شود. این مراسم به ویژه در مناطقی که سن آنتونیو، قدیس حامی آنها دانسته شده، مفصل‌تر و پرشکوه‌تر است.

مراسم سن آنتونیو به شکل حرکت دسته عزاداری (پروسسیون) با مناسک و آیین‌های خاصی برگزار می‌شود.

مراسم معمولا هنگام غروب آفتاب با گردهمایی اهالی در کلیسای اصلی شهر شروع می‌شود. اسقف یا کشیش بندهایی از انجیل را در اهمیت رحمت و نوع‌دوستی تلاوت می‌کنند، سپس درباره مقام سن آنتونیو و فضایل او وعظ می‌گویند و اندرز می‌دهند.

مردم به طور جمعی به خواندن وردها و آوازهایی در ستایش حضرت مسیح و قدیسن او، به ویژه سن آنتونیو می‌پردازند. این همسرایی در گذشته با نوای ارگ و امروزه با سازهای مدرن‌تر مانند فلوت و گیتار همراه است.

پس از پایان مراسم نیایش، جماعت عابدان از کلیسا بیرون می‌آیند و با نظم و آرامش در خیابان سرازیر می‌شوند.

در پیشاپیش جمعیت دسته موزیک حرکت می‌کند که اعضای آن معمولا نوازندگان داوطلب هستند.

پشت سر آنها چند نفر عماری یا جهازی را با پیکره سن آنتونیو حمل می‌کنند. اندازه و آرایش عماری به ثروت و امکانات هر کلیسا بستگی دارد. به دوش گرفتن عماری برای افراد افتخاری بزرگ محسوب می‌شود.

مردم با وقار و سکوتی سنگین پشت عماری راه می‌روند. مردم پس از دور زدن شهر یا قصبه به کلیسا برمی‌گردند.

[ادامه مطلب را در پایین آلبوم عکس بخوانید]

آلبوم عکس: مراسم سن آنتونیو در لا پالما (از جزایر قناری)

پیش‌ترها بزرگداشت سن آنتونیو با آیین‌ها و مراسمی مفصل‌تر برگزار می‌شد. کودکان با فانوس‌های رنگین در دست، به نام سن آنتونیو برای بیماران و بی‌نوایان صدقه جمع می‌کردند.

بیماران با حضور در مراسم از سن آنتونیو درمان می‌خواستند. گناهکاران با زدن و آزار خود، طلب بخشش می‌کردند. شبانان به احشام خود تبرک می‌دادند. اولیای کلیسا حیوانی، معمولا خوکی را، برای تقسیم میان بی‌نوایان ذبح می‌کردند.

اما بیشتر این رسم و سنت‌ها امروزه بر افتاده است.

حرکت دسته سن آنتونیو امروزه در شهرها و روستاهای ایتالیا و اسپانیا و پرتغال به شکلی ساده و مختصر برگزار می‌شود و معمولا با تفریح و آتش‌بازی خاتمه می‌یابد.

سن آنتونیو، قدیسی والامقام

سن آنتونیو، راهبی نیکوکار بود که در اوایل قرن سیزدهم میلادی در صومعه‌ای در شمال ایتالیا می‌زیست. این قدیس طبق تقویم کلیسای کاتولیک در ۱۲ ژوئن سال ۱۱۹۵ در لیسبون به دنیا آمده و در ۱۷ ژانویه ۱۲۳۱ در پادوآ (ایتالیا) درگذشته است. (در این تاریخ‌ها اختلاف‌نظر وجود دارد).

در قلمرو کیش کاتولیک دهها شهر و قصبه به نام سن آنتونیو نام‌گذاری شده است. سن آنتونیو قدیس نگهبان این مناطق محسوب می‌شود.

به علاوه بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها و نوانخانه‌های بیشماری به نام سن آنتونیو خوانده می‌شوند.

این قدیس سیمایی مردمی دارد و به ویژه در میان مردم عادی و فرودست محبوب است.

در باورهای سنتی کلیسای کاتولیک سن آنتونیو یاور و پشتیبان درماندگان و بیماران و کودکان است.

در سده‌های میانه، بیماران مبتلا به بیماری‌های درمان‌ناپذیر از سن آنتونیو یاری می‌جستند، والدین نجات فرزندان بیمار خود را از او می‌خواستند، شبانان و کشاورزان نگهبانی احشام خود را از او طلب می‌کردند.

سن آنتونیو از ماهیگیران نیز حمایت می‌کرد و به صید آنها برکت می‌داد، از این رو در بندرهای ماهیگیری حرمت خاصی داشت.

گفته می‌شود که سن آنتونیو خوک را نیز در پناه خود گرفته است. بنا به احکام تورات خوک حیوانی پست و ناپاک بود و خوردن گوشت آن منع می‌شد.

برخی از آبای کلیسا، با تکیه به روایتی از حضرت مسیح، خوک را از نفرت و لعنت نجات دادند و این حیوان را مانند سایر حیوانات از آفریدگان خداوند دانستند.

طبق روایات کاتولیک سن آنتونیو به خوک عنایتی ویژه داشت و همواره بچه خوکی همراه او بود. در پیکره‌هایی که زایران بر شانه حمل می‌کنند، معمولا بچه خوکی به همراه سن آنتونیو دیده می‌شود.

در گذشته مردم به خاطر اعتقاد به قدیسن و اولیا در مراسم بزرگداشت سن آنتونیو شرکت می‌کردند. امروزه این مراسم بیشتر جنبه مردمی دارد، یادآور همبستگی با محرومان و نیازمندان جامعه است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.