برنامه تفریحی تاجیکی، 21 ژانویه

درود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی.

مهربان روشن، آوازخوان جوان تاجیک، به دلیل روی آوردنش به ارزشهای اسلامی تصمیم گرفته است صحنه را ترک کند.

ایدولن خوجمقولاوا، ورزشگر معلول، بعد از ملاقات با رئیس جمهور صاحب خانه شد.

جوانان در وادی رشت چه گونه تفریح می‌ کنند؟

موسیقی از نگاه اسلام: حرام یا...

مهربان روشن، آوازخوان تاجیک، به دلیل به ارزشهای اسلامی روی آوردنش تصمیم گرفته است صحنه را ترک کند.

مهربان روشن در صحبت با بی بی سی گفت که بیش از چهار سال است که به ارزشهای اسلامی روی آورده و درک کرده است که شغل آوازخوانی "کار درستی نبوده است."

حق نشر عکس BBC World Service

وی همچنین خبر داد که در چهار سال اخیر از فرارسی سال نو میلادی هم تجلیل نمی‌کند، زیرا "این امر در اسلام ممنوع است."

آقای روشن می‌گوید که قصد دارد در آینده مشغول تجارت شده و تنها آهنگهای مذهبی اجرا کند. وی معتقد است که اجرای آهنگهای مدرن طبق ارزشهای اسلامی گناه محسوب می‌شود.

این در حالیست که اخیراً چند تن از آوازخوانان سرشناس تاجیک به دلایل مشابه صحنه را ترک کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

ملکه سعیدزاد که در گذشته از محبوبیت زیادی در میان علاقه‌مندانش برخوردار بود، بعد از سفر حج حجاب پوشیده، صحنه را ترک کرد و حالا مشغول تجارت لباس اسلامی برای بانوان است.

حق نشر عکس BBC World Service

گذشته از این، برخی از آوازخوانها بعد از سفر حج به نامهای خود تخلص “حاجی” گرفته‌اند. ولی با این وجود، ترک کسب خود نکردند. به عنوان مثال، حاجی افضل شاه شادی یا حاجی جوربیک مراد همچنان مشغول آوازخوانی هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

فرقت سعید، آوازخوان تاجیک و رهبر گروه “شش مقام” در کمیته رادیو و تلویزیون دولتی، می‌گوید که حالا میان جوانان مذهبی و آوازخوانان در مورد ممنوع بودن یا نبودن موسیقی در اسلام بحثهای تندی صورت می‌گیرند.

حق نشر عکس BBC World Service

گزارشی در این باره:

“قلبم با نام تاجیک و تاجیکستان می‌تپد”

ایدولن خوجمقولاوا، قهرمان مسابقات بین‌المللی ورزش ارم-ریستلینگ یا دست خوابانی (مچ اندازی) است که در تاجیکستان او را مردم بیشتر با نام عدالت می‌شناسند.

وی در یک ملاقات رئیس جمهور امامعلی رحمان با ورزشگران از مشکلات بی‌خانگیش شکایت کرد و حتی انتظار آن را نداشته است که در مدت کوتاه پس از این ملاقات صاحب خانه می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service

در اواخر سال 2010 محمدسعید عبیدالله‌اف، رئیس شهر دوشنبه، به عدالت کلید خانه جدیدش را تحفه کرده است.

عدالت در ترکمنستان به دنیا آمده است. طبق معاینه پزشکان، عدالت با بیماری ارثی کمبود مصونیت قلبی به دنیا آمده است.

طبیبان علت بیماریش را به شرایط اقلیمی ترکمنستان مربوط می‌دانند. در چهارسالگی‌اش شش ماه عدالت بی‌هوش شده و پزشکان توصیه کرده‌اند که وی محل زیستش را عوض کند. پدر و مادرش سپس راه تاجیکستان را پیش گرفته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

ایدولن خوجمقولاوا در 3 نوع ورزش قوه‌آزمایی می‌کند: دست خوابانی، بدنسازی و وزنه برداری. وی چند بار عنوان قهرمانی تاجیکستان در هر سه رشته ورزش را به دست آورده است.

وی دو باره قهرمان آسیا (2006 و 2009) شده است. سال 2006 در مسابقه جام آسیا در ورزش دست خوابانی وی دو مدال طلا به دست آورده است.

حق نشر عکس BBC World Service

در مجموع، ایدولن در مسابقات مختلف 20 مدال گرفته است که 6 تای آنها طلا هستند.

وی گفت: "برای نخستین بار سال 2006 در مسابقه جام آسیا شرکت کردم و اصلاً انتظار نداشتم که مقام اول را دریافت می‌کنم. هنگامی که نامم را اعلان کردند، هیجان زده شدم و وقتی پرچم وطن عزیزم، تاجیکستان، برافراخته شد و سرود ملی صدا داد، فخر کردم."

حق نشر عکس BBC World Service

سال 2009 در شهر تاشکند ازبکستان بار دوم ایدولن غالب جام آسیا شد و باز دو مدال طلای مسابقات قهرمانی را از آن خود کرد.

آن گونه که ایدولن می‌گوید، وی آرزوهای زیادی در دلش دارد. در حال حاضر زیاد تمرین می‌کند و می‌خواهد که برنده مقام اول و مدال طلایی جام جهانی شود. همچنین، وی آرزو دارد یک تیم منتخب از ورزشگران معلول را در تاجیکستان تأسیس دهد و آنها را برای شرکت در مسابقات بین‌المللی آماده کند.

حق نشر عکس BBC World Service

ایدولن خوجمقولاوا در مرکز معلولان شهر دوشنبه درس خیاطی می‌گیرد.

در برابر مشق و تمرین و مسابقات، ایدولن یا عدالت می‌خواهد در رشته حقوق تحصیل کند و حقوق‌شناس شود، تا تواند از حقوق معلولان در کشور دفاع کند.

بعد صاحب خانه شدنش وی قصد دارد از خانه کودکان نفر بی‌سرابانی را به فرزندی بگیرد و تربیت کند.

تفریح جوانان در شرق تاجیکستان

بیشتر جوانان در شهرک راغون و ناحیه آبگرم می‌گویند که در این دو ناحیه تالارهای ورزشی بیشتری بنیاد شوند، تا آنها امکان بیشتری برای مشق و تمرین داشته باشند. همچنین، تالارهای مدرن نمایش سینما نیز در آن جاها موجود نبوده است.

حق نشر عکس BBC World Service

فریدون، یک جوان از راغون، می‌گوید که در نواحی آبگرم و راغون برای جوانان ورزشگاههای ویژه‌ای وجود ندارند، تا جوانان توانند بیرون از درس یا کارشان در چهار فصل سال تمرین کنند.

فریدون افزود که جوانان این منطقه همچنین آرزومند دیدن آوازخوانهای محبوبشان و برگزاری کنسرتهای آنان در شرق تاجیکستان هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

محمدرجب، یک جوان دیگر، همگی تا کلاس پنجم در مدرسه تحصیل کرده است. وی می‌گوید که مذهبی است و چندان توجهی به شنیدن ترانه‌های مدرن ندارد. هرچند وی ترانه‌های مردمی در اجرای محمدعلی عمر، یک آوازخوان محلی را، دوست می‌دارد.

محمدرجب در روسیه پنج سال کار کرده و حالا در یکی از شرکتها در طرح ساختمان نیروگاه "راغون" کار می‌کند. هرچند وی افزود که بیشتر جوانان در این منطقه بیکار هستند.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدریس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

تا هفته بعدی پدروووووووود!