به روز شده:  20:02 گرينويچ - سه شنبه 01 فوريه 2011 - 12 بهمن 1389

ملکه و من در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه این هفته آپارات بخش اول فیلم ملکه و من، ساخته ناهید سروستانی به نمایش درمی آید.

ایران سرزمین پادشاهان و ملکه ها بوده، اما آخرین ملکه ایران سرنوشتی متفاوت از ملکه های قصه پیدا کرده است. فرح دیبا دختر تبریزی است که در ۲۱ سالگی پا به خانه بخت گذاشت. خانه بخت او، کاخ شاهنشاهی ایران بود. ولی ۱۹ سال بعد انقلاب سرنوشت دیگری برای این زن رقم زد.


با گذشت ۳۲ سال از انقلابی که منجر به سقوط حکومت شاهنشاهی در ایران شد، فرح دیبا، که روزگاری علیاحضرت خطاب می شد و در جمع رهبران جهان می نشست، حالا در غربت، یک تبعیدی هست مثل همه تبعیدی های دیگر. با فشارهایی صد البته مضاعف. او هنوز باید پاسخگوی اتفاقاتی باشد که در دوران سلطنت همسرش رخ داده است.

در عین حال او زنی هست ۷۲ ساله که در ۴۱ سالگی همسرش را از دست داده و یک پسر و یک دختر جوان اش هم به فاصله چند سال خودکشی کرده اند.

درباره فیلم

فرح پهلوی در نمایی از فیلم ملکه و من ساخته ناهید پرسون سروستانی

فرح پهلوی در نمایی از فیلم ملکه و من

ملکه و من، حکایت دیدار یکی مخالفان حکومت شاهنشاهی با فرح پهلوی و آشنایی این دو با همدیگر هست. ناهید سروستانی مستند ساز مقیم سوئد، خودش در روزگار نوجوانی و در روزهای انقلاب از مخالفان حکومت شاه بود و با سازمان های کمونیستی ضد حکومت همکاری می کرد. اما بعد از انقلاب حکومت اسلامی برادر جوان او را اعدام کرد و او هم از ایران گریخت. حالا این دو زن تبعیدی در شرایطی متفاوت و پر از سوظن به همدیگر می‌خواهند با هم گفت و گو کنند. در طول فیلم دوستی نامتعارفی در جریان ساخت فیلم، بین این دو زن فیلم شکل می گیرد، گرچه به نظر می آید که هنوز تردیدهای دوطرف نسبت به همدیگر باقی مانده است.

فیلم ملکه و من در دو بخش به نمایش در می آید.

ویژگی فیلم

این فیلم در هسته مرکزی اش در حقیقت یک مصاحبه است. اما فیلمساز با وارد کردن کاراکتر خودش به ماجرا و ضبط حاشیه های مربوط به انجام شدن یا نشدن گفت و گو، توانسته خطی داستانی به ماجرا بدهد و بیننده را تا پایان همراه خود نگه دارد. فیلم از تصویربرداری خوبی برخورداراست و تصحیح رنگ خیلی خوبی هم انجام شده، اما در تدوین فیلم برش صدا در بعضی جاها خوب انجام نشده و این به فیلم ضربه می زند.

در طول فیلم گاهی بحث هایی بین فرح دیبا و ناهید سروستانی در می گیرد که نیمه تمام می ماند و فیلم ساز که دلش نمی خواهد کارش متوقف بشود، از ادامه بحث خودداری می کند اما بعدا در متن روایت فیلم، نظراتش را مطرح می کند بی آن که فرح پهلوی شانسی برای پاسخگویی به آنها داشته باشد .

درباره فیلم ساز

فرح پهلوی و ناهید پرسون سروستانی در نمایی از فیلم ملکه و من ساخته ناهید پرسون سروستانی

فرح پهلوی و ناهید پرسون سروستانی در نمایی از فیلم ملکه و من

ناهید سروستانی در نوجوانی در جریان انقلاب و پس از آن از گروه های سیاسی کمونیست حمایت می کرده و تا قبل از خروج از ایران، قبل از حوادث دهه ۶۰ ، به عنوان خبرنگار در نشریه محلی خبر شیراز کار می کرده است. بعد از حوادث دهه ۶۰ به سوئد گریخته و در در این کشور ساکن شده است . او در سوئد در رشته فیلم و تلویزیون تحصیل کرده و سپس به صورت تجربی به ساخت فیلم های مستند روی آورده است. خانم سروستانی پس از ۱۷ سال بار دیگر به ایران بازگشت و چند فیلم کوتاه و بلند حاصل سفرهایش به ایران بوده است. ازجمله فیلم های " مادر من یک شاهزاده ایرانی است "، "خودفروشی در پشت حجاب" و "یک مرد - چهار زن". او چند فیلم مستند نیز به زبان سویدی برای تلوزیون های سوید ساخته است.

نگاه فیلمساز

ملکه و من برای من فیلمی بوده است که بسیار واکنش در پی داشته، و هر کسی از ظن خود به این فیلم نگاه کرده است. طرفداران سلطنت می گویند چرا به اندازه کافی به شهبانو احترام گذاشته نشده و چپ ها می گویند که چرا اصلا با همسر یک دیکتاتور همنشین شده ای و حرف زده ای.

اما برای من این ماجرا مسئله ای انسانی بود. برای من موضوع زندگی دو زن بود از نگاهی انسانی، فارغ از همه نگاه های ایدولوژیک. ممکن است آدم های دیگر با دیدگاه ها و نگاه های متفاوت فیلم دیگری از این ماجرا بسازند. اما این فیلم من است و نگاه من به این ماجرا به عنوان یک انسان و یک ایرانی. برای من این فیلم خیلی قلبی است.

ساخت این فیلم ساده نبود. چون در حالی تلاش داشتم که فیلمی انسانی از برخورد خودم و فرح پهلوی بسازم که هر دوی ما آدم هایی سیاسی بودیم. مونتاژ فیلم هم خیلی سخت بود. نمی خواستم این فیلم به نفع یا علیه جریانی سیاسی باشد، برای من مهم جنبه انسانی این فیلم بود و از این بابت خیلی راضی هستم.

مروری بر فیلم هفته گذشته


درباره فیلم"بانوی گلسرخ"


بعضی وقت ها وقتی کسی نیست، حضورش بیشتر احساس می شود. این جمله شاید وصفی باشد از شخصیتی که این هفته به شما معرفی می کنیم :"بانوی گل سرخ ایران".

"بانوی گلسرخ" ساخته "مجتبی میر طهماسب"، مستندساز شناخته شده ایران است.

شهین دخت و همایون صنعتی در نمایی از فیلم بانوی گلسرخ ساخته مجتبی میرطهماسب

شهین دخت و همایون صنعتی در نمایی از فیلم بانوی گلسرخ ساخته مجتبی میرطهماسب

"بانوی گل سرخ" نامی است برای "شین­دخت صنعتی". بانویی که قبل­ از انقلاب به منطقه­ لاله­ زار کرمان رفت و گُل را جایگزین خشخاش و گُلاب را جایگزین تریاک کرد و به جایی رساند که "گلاب زهرا" سرنوشت کشاورزی یک منطقه را دگرگون کرد.

این ماجرا را از زبان "همایون صنعتی" همسرِ شهین­دخت و سه سال پس­ از درگذشت او می شنویم. مردی که خود بنیان­گذار «انتشارات فرانکلین»، «چاپخانه اُفست»، «کاغذسازی پارس» و در کل یکی از چهره­های نادر فرهنگ، صنعت و مدیریت ایران است.

این فیلم ستایشی است از شور زندگی و ساختن در یک شرایط سخت.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "بانوی گلسرخ"

مرتضی‌ لطفی‌

عجب فیلم زیبایی بود. واقعا بی‌ نهایت لذت بردم. اصلا نمی‌دونم چطوری حسّم را در مورد این فیلم، در مورد شخصیت این دو همسر بیان کنم.

پدیده

میتونم بگم از دیدن فیلم واقعا لذت بردم. حس خوبی را منتقل می کرد. مستند بودنش کاملا محسوس بود بطوری که گویی من نیز در آن روستا حضور داشتم. دانشجوی کرمان بودم و این نوستالوژی برای من بیش از بیش دلچسب بود.
ممنون به خاطر حسن انتخابتون.

علی محمد

بسیار فیلم خوبی بود حیف تلویزیونهای دولتی ایران از چنین شخصیتهای حتی اسم نمی برد.

کورش از تهران:

فیلم زیبایی بود و مهمترین درک من از این فیلم رضایت مردم و ایجاد یک ایده به واقعیت توسط بانوی گل و همفکری همسرش بر پایه اندیشه بود حیف که صدا وسیمای ایران نمی تواند این فیلم را بدون سانسور نشادن دهد.

رضا

فیلم بانوی گل سرخ را با اشتیاق به تماشا نشستم ولی متاسفانه انتظاراتم برآورده نشد. روح خلاقانه بانوی گل سرخ در فیلم نمایان نیست و فیلم ساز در بیان اثر این بانو موفق نیست.

فیلمساز در بخشهای بزرگی از فیلم اثرش را در محدوده یک محصول تجاری می گنجاند. تلاش در بیان نقش خانوم صنعتی تنها در دقایق پایانی فیلم برجسته و گویا است.

احمد از تهران

واقعا از برنامه خوبتون ممنون. به خصوص "بانوی گلسرخ" که فراتر از یک کار سینمایی بود و ارزش اجتماعی و انسانی غیر قابل وصفی داشت.

سپیده از گوتنبرگ

این فیلم فوق العاده بود. واقعا دست کارگردان درد نکنه با موضوعی که انتخاب کرده بود داستان زندگی کسانی که کارهای بزرگی در ایران انجام دادند ولی اصلا شناخته شده نیستند. واقعا زیبا بود و سراسر احساس.

سلیمان:

فیلم بانوی گل سرخ را دیدم. این فیلم زیبا چند وجه دارد.
اول دوراندیشی ، که خانواده به ویژه خانم شهیندخت صنعتی نسبت به احساس مسئولیتی که به مردم دارند و آن یکی جایگزین کردن تریاک دوم درآمدزایی برای مردم منطقه.
دوم انتخاب کاشت گل خود قصه دراز دارد و آن نشان از روح بلند خانواده صنعتی دارد در معرفی بهترین گیاه به جامعه کویری است که در میان فقیر و ثروتمند و پیر و جوان جهان جایگاه ویژه دارد.
سوم بخش زندانی شدن صنعتی بخش تاسف برانگیز فیلم است که انسانی به این بزرگی دچار گرفتاری شده است که غیرقابل توجیه است.

ناصر

بانوی گل سرخ یکی از بهترین فیلم هایی بود که در برنامه آپارات به نمایش درآمد. زنی که با اعتقاد به خودش و به مردم این ناحیه، توانست موقعیتی مناسب را برای مردم این ناحیه به وجود آورد.

آذرمهر

این فیلم بوی زندگی می داد جایی که آبادی نبود اما آباد شد. با ابتکار یک زن و شوهر خوش ذوق. آن ها به جای اینکه وقتشان را به مهاجرت صرف کنند، صرف کشاورزی کردند تجربه پیر مردی که دل جوان داشت و ایده هایی جدید. این فیلم از فیلم های نادر ایرانی بود که در آن بیشتر حرف ها عمیق و معنی دار به نظر می رسید و در پایان بیننده را به گریه وا می داشت.

به راستی زنی یک روستا را با دست خالی به آبادی تبدیل کرد اما کسانی هستند با دستانی پر، اما کاری در عمرشان برای مردم نکرده اند.

المیرا

واقعا ممنونم از برنامه فوق العادتان. من معمولا هر مستندی را که از آپارات می بینم کلی‌ گریه می‌کنم ولی‌ این اشک ها اشکی که آدم حس می‌کنه، داره بزرگتر می‌شود هست.

لاله

می خواستم از کارگردان فیلم و تهیه کننده برنامه آپارت در خصوص پخش مستند بانوی گلسرخ سپاسگزاری کنم. درود به شرف تمام صنعتی و صنعتی های بی شماری که در ایران عزیز در تلاش و کوشش هستند و نامی از آنها برده نمی شود. امیدوارم پاینده باشید.

سیما از تهران

بانوی گل سرخ یک شاهکاراست. این فیلم باعث شد که من به داشتن چنین هم وطنانی در کشورم افتخار کنم . چه حیف من آنها را زمانی شناختم که آنها دیگر در بین ما نیستند. این فیلم یک فیلم عاشقانه است و باید آن را داستان عشق نامید . در طول تماشای فیلم من نتوانستم اشکهایم را کنترل کنم و اشکهام بی اختیار بر گونه هایم روان می شد. آنها خیلی خوب بودند و درخشان و زیرک و دوست داشتنی و همچنین ایرانی، خداوند آنها را بیامرزد. امیدوارم که این زن و شوهر در بهشت همدیگر را ملاقات کنند و در کنار هم لذت ببرند. من از برنامه شما بسیار سپاسگزارم که باعث شد بتوانیم با این زوج وفا دار آشنا شوم.

علی

من علی ۳۵ ساله مهندس کامپیوتر و ساکن شهر تهران هستم.
فیلم "بانوی گل سرخ" را دیدم. این برای من قابل توجه است که چگونه یک نفر می تواند تاثیر بزرگی در آن منطقه داشته باشد.
بسیار متاسف شدم که این مرد شریف و دانشمند چند سال را در زندان گذراند. من وقتی صحنه تششیع جنازه زن به نمایش درآمد، خاموشانه گریستم .
از آپارت تشکر می کنم که موجب نمایش این فیلم برای ایرانیان شد. این فیلم به ایرانیان نشان داد که آنها به چه کسانی نیاز دارند. این فیلم مثل یک آیینه ما را به ما نشان داد.

ایمان از تهران

فیلم بانوی گل سرخ مثل خود بانو ساده بود ولی موثر. از دیدن فیلم لذت بردم و در لحظاتی از فیلم گریه کردم. یاد آقا و خانم صنعتی رو زنده کردید. سپاس

گیتی

با دیدن این فیلم خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم، از زمانی که من این دو فرشته دیدم را، نمی توانم آنها را فراموش کنم. مراسم تشییع جنازه ، بهترین بخش فیلم بود. همچنین زمانی که مرحوم صنعتی در مورد همسر خود صحبت کرد و گفت چه خوب که شیرین زودتر رفت و گرنه خیلی‌ ناراحت می شد.

ابرقویی

بانوی گل سرخ را دیدم، لذتی بردم، آهی کشیدم و اشکی ریختم. چقدر خوشحالم که با نمایش این فیلم ها نشان می دهید که ایران هنوز عظمت دارد و ایرانی عزت دارد و ما هنوز زنده ایم. دنیا باید بداند که ما مردم هنوز عاشقیم و عشق می ورزیم. راستی ما که به قدر آقای صنعتی یا خانم تسلیمی معروف نیستیم ، بی بی سی فارسی راهی باز کرده است که ما خود را و هنر خود را در هر زمینه ایی بتوانیم ارائه دهیم و معروف شویم؟

کیوان:

فیلمی بسیار عالی. از دیدنش خوشحال شدم. روح هردوشون در کنار هم قرین شادی و آرامش باشه.
فیلم تاثیرگذاری بود، علی الخصوص صحنه های مراسم خاکسپاری که اشک رو به چشمها میاره.

علی رستگار مقدم

بسیار فیلم زیبایی بود. از لحاظ فنی عالی و از لحاظ مفهوم فوق العاده تاثیر گذار بود. از معدود مستندهایی بود که بسیار از لحاظ من جذاب بود. شخصیت آقا و خانم صنعتی الگوی یک انسان کامل برای زندگی بشر هست.

وحید:

درود بی پایان برای بانوی گل سرخ. فوق العاده بود. چقدر یاد گرفتیم از این دو انسان شریف. امیدوارم علیرغم محدودیتها همچنان از این دست فیلمها نمایش بدید.

وحیده:

فیلم بانوی گًل سرخ بی نظیر بود واقعا لذت بردم و در عین حال تأسف خوردم که ما در این مملکت زندگی‌ می‌کنیم و از وجود افراد ارزشمند مملکت خودمان بی خبریم.

کیوان:

داستان بانوی گل سرخ معرکه بود از اونها که ایرانی بودن و مدل توسعه ایرانی رو به آدم یاد میده.

غلامعلی

بانوی گل سرخ برای من تکان دهنده بود.

آفرین به بانو، آفرین به همایون صنعتی، آفرین به آن فکر و اراده و آفرین به سازنده ی فیلم و به انتخاب هوشمندانه و متن حساب شده ی گفتار و نوشتار.

و افسوس برمن و آن ملتی که نفهمید! و ناشر ۱۵۰۰ کتاب را آن چنان نقره داغ کرد!

بله ما نفهمیدیم. فحش به انتشارات فرانکلین را بعضی نویسندگان باب کردند و من هم بعنوان یک نوجوان آن روز ها، این انتشارات را امپریالیستی می دانستم.

دریغا که تا امروز کسی از این آدم در خاک کشور خودش، اعاده حیثیت نکرد. آن گونه که حتی خود من نیز از این نام چیزی روشن به خاطر نداشتم.

تازه منهای آن کار ِ کارستان گل سرخ شان توانست زندگی هایی را بهبود ببخشد و تغییر دهد من شخصا از وجود چنین گلابی در ایران شگفت زده بودم و باورم نمی شد که یک کارتل بزرگ پشت این کار نباشد.

می گویند حداقل حدود ۸۰۰ میلیارد دلار ثروت ایرانیان مقیم یا تبعه ی امریکاست!

کاش بجای همه فلسفه بافی ها و انتظار داشتن از دیگران، هر کس به وسع خود آستینی می زد بالا برای برداشتن سنگی هر چند کوچک از راه رشد این مردم جفاکار جفادیده!

راستی! سخن صلح جو پس از نمایش فیلم تامل برانگیز بود:

"قصه آدمی بود که مردم دوستش داشتند، بدون هیچ گونه فشاری از سوی زور و تبلیغ."

مقایسه کنید با انواع شخصیت هایی که به شکل های مختلف سعی می شود برایشان در ذهن شنونده خاطره سازی شود! اما نمی شود و نمی تواند بشود و نخواهد شد!

رضا:

روم نمیشه بگم ولی اشکم رو در آوردی اونم ۵ دقیقه. من آرزوم اینه که ایرانی این گونه داشته باشیم.

آناهیتا:

فیلم بانوی گًل سرخ بی نظیر بود واقعا لذت بردم و در عین حال تأسف خوردم که ما در این مملکت زندگی‌ می‌کنیم و از وجود افراد ارزشمند مملکت خودمان بی خبریرم. یادشان شاد.

مریم قاسمی:

چقدر سر این مستند زیبا اشک ریختم، فوق العاده بود هر چی ببینیم بازم کمه.

شیرین:

آنقدر تحت تاثیر قرار گرفته بودیم که تا مدتی میخکوب موندیم. درود بر شما که ما را با پیرامون خودمان آشنا می کنید. ممنون آقای میر طهماسب از کارگردانی این فیلم.

شهرام

بعد از مدتها فیلمی لطیف و انسانی که به روحمون یه حال اساسی داد پخش کردید. در ضمن لطف کنید و در صورت امکان فیلمها را تا انتهای تیتراژ آخر آن پخش کنید.

سحر

واقعا تاثیر گذار بود .من یک مستند دیگه هم راجع به خانواده صنعتی دیده بودم ولی‌ این فیلم حرف دیگه ای زد.

اشکان

حس خیلی خوبی بهم داد چه کاری کردن ،جای تریاک ،گل.
اونم با چه کیفیتی. محبوب دل مردم شدن . این راه ها رفتن داره.

علی جلالی

فیلم بی نظیر بود. عجب زن و شوهر باهوشی بودن.

اون قسمتش که راجع به عطره نعنا در شهرهای کرمان و لاله زار و چیدن گل ها صبح زود صحبت کرد بسیار آموزنده بود.
و سوزندان پس مانده گل ها به عنوانه سوخته شومینه شاهکار بود و نشون دهنده هوش بالا شون.

به نظره من این جور انسان ها یک جور فرشته هستن که برای مدتی میان روی کره زمین برای اینکه به آدم ها کمک کنند.

مبینا

دو تا آدم خلاق تونستند دنیای یه عالمه آدم رو عوض کنند. خیلی فیلم مستند قشنگی بود. با این که مستند بود اما کشش و جذابیت داشت.

علی:

از بی بی سی سپاسگزارم که در آن سوی گیتی مرا با نخبگان و فرزانگان جامعه ام آشنا می کند.

ساسان

واقعا متاسف شدم که چه انسانهای بزرگی در نزدیکی ما زندگی می کردند و ما از وجودشان غافل بودیم و چه بسیار که هنوز کسی از آنها اطلاع ندارد من واقعا با دیدن این فیلم منقلب شدم و اشک به چشمانم آمد روح هردو بزرگ شاد.

لیلا

با دیدن این فیلم آدم حس می کنه چقدر این خاک و این مرز و بوم و انسان های غریب اش را دوست داره! اونقدر دوست داره که غیر قابل تحمل می شه! از زیادی دوست داشتن!
و چقدر دردناک هست که وقتی به دور و برم نگاه می کنم از خودم گرفته تا بقیه همه به فکر رفتن هستیم...یا رفتیم یا می خواهیم که بریم...
این بن بستی که توش گیر کردیم و این فضای بی اکسیژن چقدر دردناک هست.
و آرزو کردم ای کاش ای کاش جور دیگری بود.می مانیدم و می ساختیم.

میترا

خیلی تاثیرگذار بود، احساس کردم هنوزم میشه تو این مملکت نفس کشید.

حمیدرضا

ما آدما همیشه صداهای بلند می شنویم، پررنگ ها را می بینیم، و کارهای سخت و دوست داریم! غافل از اینکه خوب ها آسون میان، بی رنگ می مونند، بی صدا می رند.

مهرنوش:

محبوبیت زمان زنده بودن یه چیزه، اینکه بعد از مرگت این طور خالصانه و بی ریا یادت کنند و نبودنت عین حضورت باشه، نشون از بزرگی روح داره، چقدر کشور ما به اینجور آدمایی که جلوتر از زمانشون می اندیشند و خلاف جریان شنا میکنند، احتیاج داره.

ناهید

تفکر جالب داشتن. با یه تیر دو نشون زدن. یکی اینکه دیگه معتادها اگه کمتر نمیشن همین تعداد فعلی میمونه هرچند مواد جایگزین خیلی زیاد شده ولی آدم زمین خدا را بهتر برای محصولی که حداقل مثمر ثمر باشه و دو نفر دیگه را به کار بگیره آماده کنه نه محصولی که رخوت و سستی تو جامعه پرورش بده و آه و نفرین چند خانواده پشت سرش باشه.

مراسم خاکسپاری خانم صنعتی نشون داد که چقدر توی زندگی مردم اون منطقه موثر بودن! اینکه تونستن تفکر بخشی از مردم را راجع به یه رویه غلط عوض کنند عالی بوده!

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۱۰

۱۷:۱۰

۱۷:۴۰

۱۲:۴۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.