انتقاد تند سینماگران از برنامه تلویزیونی هفت

حق نشر عکس de
Image caption برنامه هفت پیش از این نیز با اعتراضاتی روبه رو بوده است

شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران با انتشار نامه ای اعلام کرد که با برنامه تلویزیونی هفت همکاری نمی‌کند و از هنرمندان سینمای ایران نیز خواست تا از همراهی و حضور در این برنامه "تا اصلاح سیاست‌ها و روش‌های جاری آن" خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران در این نامه نوشت: "برنامه تلویزیونی هفت با وجود همه‌ امید‌ها و آرزوهایی که به آن بسته شده بود تا یار خاطری برای این سینما باشد، با شیوه و روشی که در پیش گرفته، سینمای ایران را زیر شدید‌ترین حملات و هجمه‌های غیرمعقول و نامنصفانه قرار داده است."

در نامه شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران درباره مجله تلویزیونی سینمایی هفت آمده است: "رفتار توهین‌آمیز توأم با تحقیر فیلم‌های ایرانی، نمایش دردناک چهره‌های سرشناس سینما، به سخره گرفتن دفاع فیلم‌سازان از آثارشان، کوبیدن چماق سینمای فربه از زر و زور و تزویر سینمای آمریکا بر پیکر نحیف سینمای ایران، امواج آشکار برنامه‌ی هفت را که در نگاه اول حتی با سیاست‌های صدا‌وسیما همخوانی ندارد، سینماگران کشور را به جد نگران ساخته است."

گفت‌وگوی جنجالی

به نظر می رسد برنامه روز جمعه هشتم بهمن مجله تلویزیونی هفت در انتشار نامه شورای عالی تهیه کنندگان ایران بی تاثیر نبوده است. در این برنامه گفت و گویی با فریماه فرجامی، بازیگر سرشناس ایران پخش شد که واکنش های زیادی را میان مخاطبان و اهالی سینما برانگیخت.

فریماه فرجامی که در حال حاضر به بیمار سختی مبتلاست، در این گفت‌ وگو که بخش هایی از آن در سایت یوتیوب قرار گرفته، از برخی هنرمندان سینمای ایرانی از جمله فاطمه معتمد آریا به تندی انتقاد کرد.

امین تارخ، بازیگر، که به عنوان مهمان برنامه با فریدون جیرانی، کارگردان سینما و مجری برنامه، صحبت می‌کرد، بعد از پخش مصاحبه فریماه فرجامی، از این اقدام برنامه هفت ابراز نارضایتی کرد.

آقای تارخ بعد از پخش مصاحبه خطاب به جیرانی گفت برای برنامه هفت متاسف است که بازیگری را با این ظاهر و شرایط نشان می‌دهد و امکان قضاوت در مورد او را فراهم می‌کند. او نمایش چنین تصویری را از بازیگر برای خود او و وجهه بازیگران سینما نامناسب دانست.

فریدون جیرانی در پاسخ گفت که این گفت‌وگو "فقط با هدف زنده کردن خاطره بازی‌های به یادماندنی فرجامی صورت گرفته است."

شورای عالی تهیه کنندگان سینما در نامه خود به "نارضایتی جمعی از سینماگران بعد از همکاری و حضور در این برنامه" اشاره کرده است که "از رفتار و گفتار تحقیر‌آمیز در برنامه آزرده خاطر شده اند. "

حق نشر عکس ISNA
Image caption رخشان بنی اعتماد: "در برنامه هفت، شخصیت به یادماندنی آثار باارزشی از سینمای ما را به سخره گرفتند"

در نامه شورای عالی تهیه کنندگان سینما آمده است: "برخورد ژورنالیستی و سطحی گردانندگان این برنامه با مقوله‌ای به‌ غایت عمیق و فرهنگی هم‌چون سینما، نشان از عدم اشراف آن‌ها به این حوزه‌ پیچیده و دشوار دارد."

واکنش رخشان بنی اعتماد

از سوی دیگر رخشان بنی اعتماد، کارگردان سرشناس ایرانی، نیز در نامه ای که در خبرگزاری های ایرانی منتشر شده است، خطاب به امین تارخ با قدردانی از واکنش او در برنامه نوشت: "در برنامه هفت، شخصیت به یادماندنی آثار با ارزشی از سینمای ما را به سخره گرفتند."

خانم بنی اعتماد با اشاره به "نزول شخصیت حرفه‌ای و رسانه‌ای" نوشت: "به چه حقی دهل ترحم‌پذیری بر خانواده سینما را بر آنتن رسانه می‌کوبند؛ در حالی که خانواده سینمای ایران در برابر فشارهای همه‌جانبه و دست خالی مانده از حقوق طبیعی خود، فقط به همت اهالی‌اش صورت به سیلی سرخ می‌کند؟"

"راستی چه نگاه و هدفی پس نمایش از دست رفتن بازیگرانی چون پورعرب و فرجامی است؟"

پیش از این سینماگران دیگرانی از جمله مسعود کیمیایی و حسن فتحی نیز به برنامه تلویزیونی هفت اعتراض کرده بودند.

هفت از زبان سازندگان

در وبسایت برنامه هفت در پایگاه شبکه سوم صدا و سیما، برنامه هفت برنامه ای انتقادی که به مسائل روز سینمای ایران می پردازد معرفی شده است.

در این وبسایت آمده است: "پیشنهاد ساخت برنامه ای انتقادی که به مسائل روز سینمای ایران بپردازد، سال ۸۶ در جلسه ای که اولین دیدار فریدون جیرانی و علی اصغر پورمحمدی مدیریت شبکه سوم سیما بود از سوی جیرانی مطرح شد."

"این پیشنهاد تازه ای برای مسئولان شبکه سه و البته تلویزیون نبود؛ افراد زیادی پیش از این پیشنهاد تولید چنین برنامه ای را داده بودند اما اعتمادی که مسئولان شبکه سه به توانایی های جیرانی در اداره چنین برنامه ای داشتند، باعث شد به پیشنهاد او جواب مثبت دهند."

در این وبسایت آمده است: "سرانجام علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سوم سیما اردیبهشت ۸۹ آقای عزت الله ضرغامی (رییس صدا و سیما) را راضی کرد و با مسئولیت شخصی هفت را روی آنتن فرستاد تا طلسم یک برنامه زنده سینمایی پس از سالها برای اهالی سینما بشکند."

فریدون جیرانی نیز در یادداشتی درباره برنامه هفت نوشته است: "ما یک مجله سینمایی تصویری خواهیم بود. مجله ای با روش خبری ، گزارشی ، تحلیلی. رسیدن به سینمای بالنده هدف ماست."

مجله سینمایی هفت به صورت هفتگی و به طور زنده از شبکه سوم صدا و سیمای ایران پخش می شود.