مهدی کلهر: سینمای دولتی یعنی تعطیل کردن شعور ۷۰ میلیون نفر

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمود احمدی نژاد دی ماه ۸۹، همزمان ۱۳ مشاور خود از جمله مهدی کلهر را از سمت مشاورت رئیس جمهور برکنار کرد

مهدی کلهر، مشاور سابق محمود احمدی نژاد در امور رسانه ها با انتقاد شدید از سیاست های سینمایی دولت محمود احمدی نژاد گفت: "سینمای دولتی یعنی تعطیل کردن شعور ۷۰ میلیون و دادن اختیار آن به دست ۷ نفر که آنها قابل خرید هستند."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مهدی کلهر که در نشست نقد و بررسی وضعیت جشنواره فیلم فجر در فرهنگسرای رسانه سخن می گفت، تشکیل شورای عالی سینما را "بزرگ ترین خیانت به سینما و ملت" دانست.

او گفت: "وقتی اختیار نظارت فرهنگی و اخلاقی یک اثر هنری را به ۷ نفر به نام شورای عالی سینما قرار می دهیم، دچار یک اشتباه بزرگ شده ایم زیرا دشمن دربین این ۷ نفر راحت تر می تواند نفوذ کند تا زمانی که سینما در اختیار ملت باشد."

شورای عالی سینما روز پنج شنبه نهم دی ماه با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری تشکیل شد. به گفته محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران، اعضای این شورا شامل معاونت سینمایی، وزیر ارشاد، نماینده رئیس جمهوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس صدا و سیما، نماینده صنوف مربوط به سینما و ۵ سینماگر هستند.

تشکیل این شورا در میان اهالی سینما نگرانی هایی را در زمینه دولتی شدن سینما و موازی کاری با نهادهای دیگری همچون خانه سینما را بر انگیخته است.

آقای کلهر گفت: "تشکیل شورای عالی سینما بزرگترین خیانت به سینما و ملت است زیرا من معتقدم آنچه که این شورا می‌خواهد انجام دهد همان وظایف و مسئولیت‌هایی است که امروز در حوزه سینما توسط افراد مسئول انجام می‌شود و عده‌ای از تشکیل دادن این شورا به دنبال آن هستند که تقصیر را از گردن خود بردارند و برای مجوز ندادن به بعضی از فیلم‌ها ناسزا نشنوند."

مهدی کلهر از یاران نزدیک به احمدی نژاد و مشاور رسانه ای او در دولت نهم و دهم بود و معمولا می کوشید با سخنان خود، نگاه دولت محمود احمدی نژاد به موضوعات فرهنگی و هنری را بازتر نشان دهد.

او در دی ماه ۱۳۸۹ همراه با ۱۲ مشاور دیگر، از سمت مشاورت رییس جمهوری برکنار شد.

سینما در دست مردم

مهدی کلهر همچنین دخالت دولت در تولید و سفارش فیلم سینمایی را درست ندانست و گفت: "دولت حق ندارد به تهیه‌کننده یارانه بدهد بلکه باید شرایطی ایجاد شود که سینما در دست مردم باشد زیرا من معتقدم مردم به مراتب انقلابی‌تر از دولت هستند."

آقای کلهر گفت: "متاسفانه همچنان در ایران عده‌ای تصور می‌کنند که ملت شعور کافی را برای بیان نظرات خود ندارند و آنها را صغیر می‌دانند و عده‌ای به دلایل مختلف دنبال آن هستند تا حضور مردم را کمتر کنند."

این در حالی است که دوشنبه شب، ۱۱ بهمن، جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد، در گفت و گو با صدا و سیمای ایران گفت: "ممیزی یکی از ماموریت‌های اصلی اداره نظارت و ارزشیابی آثار سینمایی است."

مهدی کلهر با اشاره به عملکرد مدیران در دوره‌های گذشته و وضعیت امروز آنها گفت: "امروز بعضی از وزرا و مدیران در دوره‌های گذشته به جرم ضد انقلاب بودن یا در زندان هستند یا به خارج رفتند؛ چه تضمینی وجود دارد که مدیران امروز در آینده چنین وضعی نداشته باشند؟"

کلهر با انتقاد از تلویزیون ایران، ساخت بعضی از برنامه ها را "حساب شده" دانست و گفت: "بسیار از برنامه‌هایی که امروز در تلویزیون ساخته می‌شود به مردم و شعور آنها توهین می‌کند."

مهدی کلهر، در اسفند سال گذشته در گفت و گو با خبرگزاری مهر، برپایی جشن پیروزی برای محمود احمدی نژاد در روزهای پس از انتخابات را اشتباه دانسته و عملکرد او در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی را بد ارزیابی کرده بود.

او گفته بود: "من نگران جنبش سبز هستم. هشت میلیون نفر از جنبش سبز افراد متخصص یا جوانان جویای علم و تخصص هستند که نمی توان آنها را حذف کرد. هشت میلیون را متاسفانه چند ماه پیش در اتوبوس خود سوار نکردیم و راننده آنها خودش را با برآوردهای غلط بیرون انداخته است."