اسدالله نیک نژاد، داور دیگری از جشنواره فیلم فجر، کناره گیری کرد

حق نشر عکس d
Image caption جشنواره فیلم فجر از ۱۶ تا ۲۶ بهمن ماه برگزار می شود

در حالی که تنها دو روز به آغاز بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر مانده، اسدالله نیک نژاد، کارگردان، از داوری بخش مسابقه جشنواره کناره گرفت.

پس از پوران درخشنده، کارگردان، و ناصر صفاریان، منتقد سینما، اسدالله نیک نژاد سومین داور جشنواره امسال است که از داوری جشنواره فیلم فجر کناره گیری می کند.

اسدالله نیک‌ن‍ژاد در نامه‌ای که به دفتر جشنواره بیست‌ونهم فیلم فجر ارسال کرد، نوشت: "با توجه به دریافت پیشنهاد شما و مطرح کردن آن با خانواده و در نظر گرفتن کلیه جوانب، به این نتیجه رسیده‌ام که علی‌رغم میل قلبی در داوری جشنواره امسال حضور نیابم."

او گفت: "مایل نیستم که عده ای مرا دستاویز آسیب رساندن به جشنواره کنند."

اسدالله نیک نژاد در توضیح این کناره‌گیری نوشت: "افرادی در تلاش‌اند تا چهره‌ام را خراب و مخدوش کنند و از من خواسته‌اند تا در این جشنواره شرکت نکنم و افرادی نیز قصد دارند با تجارب گذشته من بازی کنند تا چهره جشنواره فیلم فجر را مخدوش نمایند."

آقای نیک نژاد که سال ها مقیم آمریکا بوده است، ساخت سریال پاییز صحرا را بر عهده داشت که در زمان پخش، جنجال‌های فراوانی را به خاطر نوع آرایش و پوشش بازیگران آن به‌پا کرد تا جایی که مسئولان وقت صدا و سیمای ایران، نظر آیت الله خمینی را درباره آن جویا شدند.

اسدالله نیک‌نژاد در بخش دیگری از این نامه نوشته است: "افراد دارای مواضع سیاسی به انسانیت رحم نمی‌کنند. همیشه در پی قدرت‌اند و زندگی مردم برای آنها مهم نیست."

"آنچه می دانم، بعضی ها تلاش می کنند این جشنواره موفق نباشد و در واقع می خواهند کشورشان راه به سوی موفقیت نبرد که اینها نه تنها فیلمساز نیستند، بلکه انسان خوشبختی هم نیستند."

وی در پایان نامه اش برگزاری مناسب و به دور از مواضع و اغراض سیاسی این دوره جشنواره فیلم فجر را آرزو کرده است.

با کناره گیری اسدالله نیک نژاد، داوران بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر ابوالقاسم طالبی (کارگردان)، علی معلم (منتقد سینما و تهیه‌کننده)، جهانگیر الماسی (بازیگر)، جابر قاسمعلی (فیلمنامه‌‌نویس)، مجید انتظامی (آهنگساز) و حسن عباسی (کارشناس استراتژیک رسانه) خواهند بود.

این در حالی است که اعلام نام حسن عباسی به عنوان داور بخش مسابقه جشنواره فجر امسال، باعث حیرت بسیاری از سینماگران و دست اندرکاران سینمای ایران شده است.

روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، در اطلاعیه خود از حسن عباسی به عنوان منتقد سینما و کارشناس رسانه نام برده است در حالی که او در نزد بسیاری از سینماگران ایرانی چنین جایگاهی ندارد.

بیست ونهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر از ۱۶ تا ۲۶ بهمن ماه برگزار می شود.