ماریا اشنایدر، بازیگر 'آخرین تانگو در پاریس' درگذشت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اشنایدر در گفت‌وگوهای گوناگون به خاطر صحنه‌های هم‌آغوشی با مارلون براندو در فیلم "آخرین تانگو" از برتولوچی با بیزاری و نفرت سخن گفت

ماریا اشنایدر، هنرپیشه‌ فرانسوی که با فیلم "آخرین تانگو در پاریس" به اوج شهرت رسید، در ۵۸ سالگی با زندگی وداع گفت.

او دختر دانیل ژلن، هنرپیشه سینمای فرانسه بود و پیش از "آخرین تانگو در پاریس" تنها در چند نقش کوتاه ظاهر شده بود.

هنگامی که ماریا اشنایدر در سال ۱۹۷۲ نقش مقابل مارلون براندو را در فیلم جنجالی "آخرین تانگو در پاریس" به عهده گرفت، تنها ۲۰ سال داشت.

این فیلم که برناردو برتولوچی، سینماگر ایتالیایی را به شهرت جهانی رساند، به خاطر صحنه‌های غیرمتعارف جنسی در برخی از کشورها ممنوع شد.

در این فیلم، ایفای نقش دختری جسور و شهوتران که رابطه‌ای یکسره جنسی را با مردی میان سال شروع می‌کند، برای اشنایدر شهرت و موفقیتی فوری اما بدفرجام به همراه داشت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ماریا شنایدر هنگام مرگ 58 سال داشت

زندگی شخصی او به خاطر نمایش جسورانه برهنگی محملی برای مزاحمت‌ها و جنجال‌های فراوان شد. از سوی دیگر هم تماشاگران و هم سازندگان فیلم مایل بودند او را در قالب همان دختر شهوتران فیلم "آخرین تانگو" ببینند.

ماریا اشنایدر در سال ۱۹۷۶ قرار بود در فیلم سینمایی ۱۹۰۰ اثر حماسی برناردو برتولوچی بازی کند، اما ناگهان از کار کناره گرفت و در سالهای از همکاری با برتولوچی ابراز ندامت کرد.

اشنایدر در گفت‌وگوهای گوناگون به خاطر صحنه‌های هم‌آغوشی با مارلون براندو در فیلم "آخرین تانگو" از برتولوچی با بیزاری و نفرت سخن گفت. او به خبرنگاران گفت که کارگردان و بازیگر مشهور فیلم "آخرین تانگو" از سادگی او سوءاستفاده کرده‌اند، تا هرچه بیشتر بدن برهنه او را به نمایش بگذارند.

او گفت که تا پیش از فیلمبرداری از صحنه معروف "تجاوز با کره" در فیلم خبر نداشته است.

ماریا اشنایدر پس از "آخرین تانگو در پاریس" در آثاری از ژاک ریوت و میکل آنجلو آنتونیونی شرکت کرد، اما در سالهای دهه ۱۹۸۰ تنها نقش‌هایی کم‌اهمیت به عهده گرفت.

ماریا اشنایدر به اعتیاد به الکل و مواد مخدر گرفتار بود و به خاطر همین سالها از کار موفقیت‌آمیز در سینما باز ماند. او در اوایل دهه ۱۹۹۰ با فیلم "شب‌های وحشی" به کارگردانی سیریل کولار به روی پرده سینما برگشت.

ماریا شنایدر که روز پنجشنبه سوم فوریه در پاریس درگذشت، قرار است در گورستان پرلاشز به خاک سپرده شود.

مطالب مرتبط