گری مور نوازنده سرشناس گیتار، درگذشت

حق نشر عکس AFP
Image caption گری مور با بسیاری از خواننده های شاخص همکاری کرده بود

گری مور، گیتاریست راک و عضو گروه سابق ایرلندی تین لیزی (Thin Lizzy) ، در ۵۸ سالگی درگذشت.

آدام پارسونز، مدیر گروه تین لیزی، به بی بی سی گفت که جسد آقای مور صبح روز یکشنبه ششم ژانویه در هتلی در کوستا دل سول در اسپانیا پیدا شد.

گری مور در سال ۱۹۶۹ در زمانی که تنها ۱۶ سال داشت، از زادگاهش، بلفاست، به برلین رفت و به گروه اسکید رو (Skid Row) پیوست که خوانندگی اصلی آن را فیل لینوت به عهده داشت.

فیل لینوت، بعدها او را به عنوان جایگزین اریک بل، خواننده و گیتاریست ایرلندی گروه تین لیزی که می خواست از این گروه جدا شود، معرفی کرد.

گری مور در سال ۱۹۷۴ با آلبومی از تین لیزی به نام زندگی شبانه (Night life ) مورد تقدیر قرار گرفت.

او در طول دوران فعالیتش در ژانرهای مختلفی نظیر بلوز، متال و هارد راک هنرنمایی کرد و با بسیاری از هنرمندان شاخص دنیای موسیقی از جمله جورج هریسون، باب دیلن و بی بی کینگ به اجرای قطعه های مختلف پرداخت.

حاصل فعالیت او در حوزه موسیقی، ۲۰ آلبوم استودیویی بوده است.

گری مور یک سال پیش از پیوستن به گروه تین لیزی، نخستین آلبوم انفرادی خود را با نام خردکردن سنگ (Grinding stone) منتشر کرده بود.

آثار انفرادی گری مور با وجود همکاری در گروه تین لیزی، همچنان مورد توجه بود و در بریتانیا هم با تک آهنگ هایی مثل گردشگاه های پاریس (Parisienne Walkways) و Out In The Fields که با همکاری لینوت ساخته بود، در فهرست آهنگ های محبوب و موفق قرار داشت.