جعفر پناهی: مرا بیست سال از دیدن جهان محروم کرده اند

حق نشر عکس BBC World Service

ایزابلا روسلینی، رییس هیئت داوران جشنواره فیلم برلین، شامگاه پنجشنبه، ۱۰ فوریه، در مراسم افتتاحیه این جشنواره، نامه جعفر پناهی را خطاب به سینماگران و داوران جشنواره قرائت کرد.

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی، که از سوی دادگاه انقلاب ایران، به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، سفر به خارج از ایران و گفتگو با رسانه های داخل و خارج ایران محکوم شده، در این نامه نوشته است: "واقعیت این است که مرا پنج سال گذشته بی‌ حکم، و برای بیست سال آینده با حکم، از ساختن و کارگردانی هر نوع فیلمی محروم کرده اند. اما می‌‌دانم در این بیست سال، با خیال خود آرزوهایم را خواهم ساخت."

جعفر پناهی از سوی مدیریت جشنواره فیلم برلین رسما برای حضور در جمع هیئت داوران دعوت شده بود.

روز دوم فوریه (۱۳ بهمن) تیری فره مو، مدیر هنری فستیوال بین المللی فیلم کن، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود: "از این پس جعفر پناهی، عضو هیئت داوران تمام فستیوال های فیلم بین المللی خواهد بود و در تمام آنها جایگاه خالی ای برای او در نظر گرفته می شود."

در بخش دیگری از نامه آقای پناهی آمده است: "مرا بیست سال از دیدن جهان محروم کرده اند. آرزویم این است پس از بیست سال به جهانی‌ سفر کنم که هیچ محدودیت جغرافیایی، نژادی، عقیدتی‌ و حتی انسانی‌ نداشته باشد و در آن جهان انسانها با هر عقیده و اندیشه و باور بتوانند آزادانه و به دور از خشونت در کنار هم زندگی‌ کنند."

متن فارسی و انگلیسی این نامه در وبسایت رسمی جشنواره فیلم برلین قرار داده شده است.

پس از خواندن نامه، حاضران در سالن که در میان آنها سینماگر شاخصی همچون برادران کوئن و بازیگرانی همچون کوین اسپیسی، جف بریجز و مت دیمون به چشم می خوردند، با کف زدن های طولانی، به تشویق او و محمد رسول اف، فیلمساز دیگری که به ۶ سال حبس محکوم شده، پرداختند.

در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم برلین، دیتر کاسلیک، رئیس جشنواره در سخنان خود به دلایل غیبت پناهی اشاره کرد.

اعضای هیئت داوران امسال جشنواره فیلم برلین عبارت اند از: سندی پاول (طراح صحنه و لباس)، امیر خان (بازیگر)، گای مدین (فیلمساز)‌، جین چپمن (تهیه‌کننده) و نینا هوس (بازیگر آلمانی).

جشنواره برلین در حمایت از جعفر پناهی فیلم‌های آفساید، دایره، بادکنک سفید و فیلم کوتاه طلای سرخ را به کارگردانی این سینماگر نمایش می‌دهد.

جعفر پناهی در سال ۲۰۰۶ با فیلم آفساید جایزه خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرده است.

جشنواره فیلم برلین روز بیستم فوریه ۲۰۱۱ با اعلام برندگان جوایز خرس‌های طلایی و نقره‌ای به پایان می‌رسد.

مطالب مرتبط