به روز شده:  11:52 گرينويچ - دوشنبه 14 فوريه 2011 - 25 بهمن 1389

میراث فرهنگی

موزه مصر، گنجینه به تاراج رفته قاهره

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دوستداران تاریخ باستان به خاطر نزدیکی موزه مصر به حوادث و ناآرامی های دو هفته اخیر در میدان تحریر قاهره به شدت نگران گنجینه فرهنگ باستانی مصر بودند که در این موزه نگهداری می شود.

زاهی حواس، وزیر آثار باستانی مصر پس از بررسی و آمارگیری از اشیاء موزه اکنون برای اولین بار رسما این موضوع را تایید کرده است که در جریان سرقتی که روز 28 ژانویه رخ داد، تعدادی از اشیاء عتیقه از این موزه ربوده شده است.

در یک بیانیه خبری که عنوان آن "خبری دلخراش" بود وزیر آثار باستانی مصر 18 شی را که مفقود شده فهرست کرده است. یکی از این اشیا، پیکره ای از جنس چوب و طلاکاری شده از توتانخامون در سنین کودکی است که در حال حمل شدن توسط خدایان است و بخشی از یک مجسمه دیگر او که در حال نیزه پرانی است.

تحقیقات پلیسی – قضایی برای پیدا کردن اشیاء مسروقه آغاز شده و تعدادی به اتهام مشارکت در این اقدام هم اکنون بازداشت و مورد بازجویی هستند.

بخشی از این مجسمه به سرقت رفته است

حمله به موزه مصر در اوج دوره ای از آشوب و بی قانونی روی داد که نیروهای پلیس مصر از خیابانهای قاهره فراخوانده شدند.

دفتر وزیر آثار باستانی مصر همچنین تایید کرده است که بر اثر واژگون شدن محفظه ها و ویترین های داخل موزه 70 شی عتیقه صدمه دیده اند. تصاویری که تلویزیون دولتی مصر پخش کرده نشان می دهد که اشیاء واژگون شده و شیشه های خرد شده ویترین ها روی زمین ریخته است.

دو جمجمه ناشناس که برای انجام تحقیقات باستان شناسی در محوطه این موزه قرار داشتند بدون اینکه آسیب دیده باشند، پیدا شده اند. قبلا گزارش شده بود که اینها پیکره های مومیایی شده بوده و احتمالا در جریان این حمله آسیب دیده اند.

از زمان وقوع این حمله نیروهای ارتش مصر مشغول محافظت از ساختمان موزه هستند. در روزهایی که تظاهرکنندگان ضد دولتی با طرفداران حکومت حسنی مبارک درگیر شده بودند، می شد دید که سربازان در محوطه حیاط موزه بمب های آتشزایی را که در آن نقطه فرود می آینده خاموش می کنند.

زاهی حواس وزیر میراث باستانی مصر در وبلاگ رسمی خود نوشته است: "من گفته ام که اگر موزه مصر امن بماند مصر نیز امن خواهد بود. ولی اکنون من نگران امنیت مصر هستم." اما وی سپس می افزاید: "از سوی هزاران نفر تظاهر کننده ای که در میدان تحریر جمع شده بودند هیچ چیزی به سوی ساختمان موزه پرتاب نشده است چون این مردم نمی خواهند به میراث فرهنگی خود آسیب بزنند."

هنوز تاریخ دقیقی برای بازگشایی موزه مصر اعلام نشده است. مدیر و کارکنان موزه برای نگهداری از این ساختمان و اشیاء آن در تمام این مدت در ساختمان موزه می خوابند.

به اوضاع مصر اعتمادی نیست

کره ای از جنس چوب و طلاکاری شده از توتانخامون در سنین کودکی است که در حال حمل شدن توسط خدایان است

ساختمان سرخ رنگ با سبک معماری نئوکلاسیک موزه مصر در میدان تحریر قاهره محل نگهداری گنجینه عظیم مربوط به توتانخامون است که تقریبا به طور کامل و دست نخورده در سال 1922 در مقبره وی کشف شد.

همچنین برخی دیگر از اشیاء بسیار نفیس و مشهور دوره فراعنه در این ساختمان نگهداری می شوند.

مکان های دیگر مربوط به آثار باستانی مصر که هر ساله توسط میلیونها جهانگرد خارجی مورد بازدید قرار می گیرند تحت تاثیر حوادث سیاسی اخیر مصر قرار گرفته اند. کارشناسان و کارمندان میراث فرهنگی مصر می گویند که در روز 29 ژانویه عده ای مهاجم سعی کردند به موزه قبطی ها در مرکز قدیمی شهر قاهره و موزه جواهرات سلطنتی در شهر اسکندریه وارد شوند.

در یکی از موزه هایی که فضای سر باز دارند در ممفیس واقع در جنوب قاهره مهاجمان قفل دروازه ها را شکستند هر چند چیزی از این محل به سرقت نرفته است. در منطقه دهشور نیز مهاجمان یا سارقان وارد ساختمانی شده اند که در جوار یکی از اهرام مخروبه قرار دارد.

ارتش مصر به محافظت از منطقه اهرام و مجسمه ابوالهول در جیزه ادامه می دهد . این آثار باستانی جزو مهمترین نقاطی هستند که جهانگردان خارجی برای دیدن تمدن مصر باستان به آنجا سفر می کنند. مقامات دولت مصر می گویند تحت تاثیر ناآرامی های سیاسی چند هفته اخیر رقمی بیش از یک میلیون توریست یا از کشور گریخته و یا سفر خود را به مصر لغو کرده اند.

ادامه وضعیت مبهم در مصر ممکن است به اعتماد موزه های بین المللی که در حال حاضر موضوع باز پس دادن اشیاء عتیقه و آثار باستانی مصر را بررسی می کنند صدمه بزند. قرار است بخشی از این اشیاء به صورت موقت همزمان با گشایش موزه جدید جیزه در سال 2013 به مصر بازگردانده شوند.

مقامات مصر خواهان باز پس دادن سنگ روزتا از سوی موزه بریتانیا و نیم تنه ملکه نفرتیتی از موزه برلین شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.