برنامه تفریحی تاجیکی: 11 فوریه

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

محتوای برنامه از این قرار است:

حق نشر عکس BBC World Service

محبوبیت سینمای سه بعدی در تاجیکستان،

حق نشر عکس BBC World Service

جوانان بیکار در ختلان،

حق نشر عکس BBC World Service

تئاتر "اهارون"، بی صحنه و بی تماشابین (تماشاچی)،

و باز یک جهان ترانه و آهنگهای شاد و رقصی.

در آغاز دو خبر کوتاه:

هری مور، آوازخوان و گیتارنواز مشهور ایرلندی، یکشنبه گذشته در اسپانیا از سکته قلبی درگذشت. وی به هنگام مرگ 58 سال داشت.

هری مور توانست در طول عمر خود در جهان موسیقی راک از خود میراث عظیمی بگذارد.

حق نشر عکس BBC World Service

روز چهارشنبه تیم ملی ایران در یک ‌بازی دوستانه با تیم روسیه بازی را با حساب 1-0 برد. این ‌بازی در ابوظبی، در امارات متحده عربی، برگزار شد. تنها گل در این بازی را محمد رضا خلعتبری در دقیقه 90 به ثمر رساند.

این نخستین پیروز‌ی بازیگران تیم ملی فوتبال ایران بر تیم روسیه در تاریخ بازیهای دو کشور بود. سال 1976 در یک مسابقه تیم ایران با حساب 1-2 ‌بازی با روسیه را باخته بود.

سال 1978 نیز در یک ‌بازی دوستانه روسیه بر ایران به حساب یک بر صفر پیروز ‌شد. در سال 1985 در یک مسابقه در هند تیم ایران باز هم بازی را با حساب 0-2 به روسیه باخته بود.

محبوبیت سینمای سه بعدی

به نظر می‌رسد که در دو سال گذشته همه ما جذب فناوری سه بعدی شدیم. صنعت سینما پارسال به لطف چشمگیر فیلمهای سه بعدی در سراسر جهان فروش نسبتاً خوبی داشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

اما نمایشگاهی که در اوایل امسال در شهر لاس وگاس آمریکا برگزار شد، نشان می‌دهد که فروش تلویزیونهای سه بعدی چندان چشمگیر نبوده است.

کارشناسان بر آن نظرند که وجود عینکهای سه بعدی بزرگ، گران و زشت نمی‌گذارد که مردم به تلویزیونهای سه بعدی عادت کنند. حالا خیلیها مشتاقند که این عینکها را برای همیشه کنار بگذارند.

حق نشر عکس BBC World Service

از سوی دیگر، شرکتهای تولید کننده تلویزیونهای سه بعدی آماده هستند، تا تلویزیونهای جدیدی به بازار ارائه بدهند که تصویرهای سه بعدی را بدون عینک می‌توان تماشا کرد.

از تابستان سال گذشته در سینماخانه "جوانان" شهر دوشنبه نیز نمایش فیلمهای سه بعدی شروع شده بود.

آن چنان که عظیم ده‌ده‌بایف، یکی از دست‌اندرکاران نمایش فیلمهای سه بعدی در تاجیکستان، می‌گوید، خواهشمندان تماشای فیلمهای سه بعدی در دوشنبه خیلی زیادند. از این رو آنها قصد دارند باز در چند سینماخانه‌های دیگر تجهیزات نمایش فیلمهای سه بعدی را نصب کنند.

به سؤال من که آیا با پیدا شدن تلویزیونهای سه بعدی تماشاچیان فیلمهای سه بعدی در سینماخانه‌ها کمتر خواهد شد؟ وی گفت گفت:

"نه من فکر نمی‌کنم، برتری شرکت ما از تلویزیونهای سه بعدی در آن است که ما فیلمها را در روز نخست نمایش جهانی فیلمهای جدید به بیننده‌های خود ارایه می‌دهیم، در حالی که در تلویزیونها این فیلمها تنها بعد از 5-6 ماه نمایش داده می‌شوند."

چنانچه کارشناسان می‌گویند، مشکل دیگر برای مشتریان و خواهشمندان تماشای تلویزیونهای سه بعدی این جاست که همه از قیمت پرداخت تلویزیونهای سه بعدی برنمیایند و یا امکان خریداری این تلویزیونها را ندارند.

کارشناسان بر آن نظرند که اگر تا حالا تلویزیونهای سه بعدی همراه با عینکهای ویژه عرضه می‌شدند، اما به نظر می‌اسد که شاید دیگر نیاز به این عینکها نباشد.

تا آن زمانی که نرخ تلویزیونهای سه بعدی در بازارهای تاجیکستان پایین نرود، البته، علاقه‌مندان تماشای فیلمهای سه بعدی به سینماخانه‌ها می‌روند.

شاید قیمت بلیتهای فیلمهای سه بعدی در آینده ارزانتر شود، تا خواهشمندان امکان داشته باشند که لااقل هفته‌ای یک و یا دو مرتبه به تماشای فیلمهای سه بعدی بروند.

حق نشر عکس BBC World Service

این در حالیست که برای تماشای یک فیلم امروز تماشابینان در سینماخانه "جوانان" از 15 تا 30 سامانی که معادل 3.5 تا 7 دلار آمریکایی است، بلیت می‌خرند.

خانه ویران تئاتر “اهارون”

از ابتدای سالهای 1990 تئاتر «اهارون” با راهبری فرخ قاسم، هنرپیشه و کارگردان پرآوازه تاجیک، تمام قالبهای تئاتری رئالیستی را شکسته، با شکل و اسلوب جدید نخستین نمایشنامه خود “یوسف گمگشته” را تقدیم تماشاچیانش کرد و از استقبال خوبی برخوردار شد. این تئاتر از آن زمان تا به امروز از این سبک و اسلوب در نمایشنامه‌های خود کار می‌گیرد.

منتقدان تئاتر آن زمان می‌گفتند که این سبک و اسلوب تغییراتی را در تئاتر ملی تاجیک وارد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

اکثر نمایشنامه‌های این تئاتر درباره تاریخ و فرهنگ فارس و تاجیک تهیه شده بودند. این تئاتر همچنین از آثار نادرترین شخصیتهای جهانی برای تماشابینان خود نمایشنامه‌ها تهیه می‌کند.

خانم قاسموا که حالا رهبری تئاتر "اهارون"را بر دوش دارد می‌گوید: "هدف اصلی استاد فرخ قاسم نیز از آن عبارت بود که تماشابین تاجیک از سرچشمه‌های بزرگترین سرکرده‌های کلاسیکی جهانی باخبر باشد و با آنها آشنایی داشته باشد".

حق نشر عکس BBC World Service

در 20 سال فعالیت خود تئاتر «اهارون” تالار خود را نداشت و چندین سال در تالار اتحادیه نویسندگان مهمان بود. تنها سال قبل بعد از درگذشت فرخ قاسم، بازیگران و هنرپیشه‌های تئاتر «اهارون”، پس از پنج سال وعده‌های زیاد صاحب ساختمانی شدند که در گذشته سینماخانه ای به نام “گورکی” بود.

حق نشر عکس BBC World Service

اما من که دیروز این "خانه نوی” تئاتر "اهارون" را دیدم، به نظر من آنجا نه تنها اجرای نمایشنامه‌ها محال است، بلکه در نزدیکی این ساختمان ایستادن نیز خطرناک است، زیرا هر لحظه امکان فرو رفتن این ساختمان وجود دارد.

صباحت قاسم، رهبر این تئاتر، می‌گوید که آنها پنج سال منتظر آن بودند که شهرداری این ساختمان را ترمیم کند. اما دیگر طاقت اتّحادیه نویسنده‌ها نیز طاق شده کارمندان تئاتر مجبور شده‌اند که با همین حالتی که این ساختمان داشت به آنجا کوچ برند.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم قاسم گفت: "تنها محبت و صداقت ما را به هم آورده، کار می‌کنیم و نمایشنامه‌ تهیه می‌کنیم هنوز هم شعله‌ای در دل ما است که یک روز به آرزوی خود می‌رسیم و صاحب صحنه و تالار می‌شویم که برای تماشابین خود زیر بام تئاتر "اهارون" نمایشنامه اجرا کنیم."

جوانان بیکار ختلان

ریاست آژانس شغل اهالی و مهاجرت ولایت ختلان گفته است که بیش از سه هزار جای کار خالی برای خواهشمندان در کارگاههای گوناگون آزاد بوده است، ولی در همین حال 2400 نفر در همین ریاست رسماً همچون بیکار ثبت نام شده‌اند که بیشتر آنها را جوانان تشکیل می‌دهند.

بسیار این جوانان مدرک دانشگاهی دارند اما حقوق ماهانه کم اداره‌های دولتی و یا آموزش و پرورش طلبات آنها و خانوادهایشان را برآورده کرده نمی‌تواند.

حق نشر عکس BBC World Service

از این رو بیکاری در میان جوانان بازار «مردی‌کاربازار» شهر قُرغان تیپّه را به قولی «گرم» یا «سیرآدم» می‌سازد. اما در این بازار نیز کارجویان بعضاً روزها و هفته‌ها کاری را پیدا کرده نمی‌توانند که کمی هم باشد، مشکل خانوادهایشان را آسان کنند.

همکارم آرزوی کریم در «مردی‌کاربازار» شهر قُرغان تپه با چندی از کارجویان صحبتی داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

معراج اکرام اف که چند ماهی قبل آموزگار زبان و ادبیات تاجیک، در یکی از دهه‌های ناحیه مؤمن‌‌آباد بوده است، حالا وسایل ساختمانی در بارخلته در انتظار کارفرما ایستاده است، تا به نزد فرزندانش با دست خالی برنگردد. همچنین، دهها جوان دیگری در این خیابان چشم براهند که شاید امروز بخت به رویی آنها میخندد، تا کمی پول به دست بیارند.

حق نشر عکس BBC World Service

هم‌صحبت دیگرم که از ذکر نامش خوددار نمود، گفت در گذشته افسر قسم نظامی بوده است و رتبه نظامیش سرهنگ است.

وی با نگرانی می‌گوید کمی حقوق و کمبود روزگار او را مجبور ساخته است که لباس زیبای و زیبنده افسریش را یک سو گذارد و به مردی‌کاری دست زده است. بیکاری و فقر باعث شده که زن و فرزندانش از او جدا شدند.

مطالب مرتبط