برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر اعلام شدند

حق نشر عکس ISNA
Image caption هیئت داوران جایزه های ویژه خود را به رضا ثروتی برای نمایش "عجایب المخلوقات" و گروه نمایش "پاندورا 88" از آلمان اهدا کرد

شامگاه یکشنبه، اول اسفند (۲۰ فوریه) در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر، برگزیدگان کانون منتقدان جهانی و بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر معرفی و تقدیر شدند.

بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر در حالی به پایان رسید که خبرهایی نظیر انصراف محمد رحمانیان از شرکت در این جشنواره به دلیل ممیزی متن نمایشنامه "هامون بازها" و انصراف یک گروه روسی برای حضور در تهران در آخرین دقایق، این دوره از جشنواره را از همان ابتدا با حاشیه هایی رو به رو کرده بود.

در مراسم اختتامیه جشنواره، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد حضور ۱۶ گروه خارجی را از نقاط قوت جشنواره دانست و اجرای بیش از ۱۵۰ نمایش در چند استان را کاری قابل تقدیر دانست.

برگزیدگان کانون منتقدان جهانی

هیئت داوران کانون منتقدان جهانی که متشکل از ایرج زهری، میشل وایس، ژان پیر هان، مارگارتا سورنسون، اشکان غفار عدلی و کتایون حسین زاده بود، برگزیدگان خود را معرفی و به آنها لوح تقدیر اهدا کرد.

پرویز فلاحی پور برای بازی در نمایش "لابی" برنده جایزه بهترین بازیگر مرد و عاطفه رضوی برای بازی در نمایش "حضرت والا" برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد.

جایزه بهترین نمایشنامه به آرش عباسی برای "لابی" رسید و حسین پاکدل جایزه بهترین کارگردانی را برای "حضرت والا" گرفت.

در بخش موسیقی، شروین شهبازی و صابر جعفری برای نمایش "تفنگ های ننه کارا" و در بخش طراحی صحنه، آروند دشت آرای برای نمایش "کمی تاب بخوریم" و "آخرین نامه" لوح تقدیر گرفتند.

بخش بین الملل

هیئت داوران بخش بین الملل که متشکل از آندره آپورچدو، مسعود رایگان، سعید کشن فلاح، لامبروس لیاواس و روس مانسون بود، در بخش موسیقی، گروه موسیقی نمایش "مصائب زنان تروا" از ایتالیا را برگزیده اعلام کرد و تندیس جشنواره را همراه با دو هزار دلار به آنان اهدا کرد.

سایر نامزد​های بخش موسیقی ‌آنکیدو دارش (نامه‌هایی به تب) و ‌بامداد افشار و هادی ثابت (عجائب المخلوقات) از ایران بودند.

در بخش طراحی صحنه، سیامک احصایی برای نمایش "نامه هایی به تب" و "ابرهای پشت حنجره" تندیس و دو هزار دلار جایزه گرفت.

سایر نامزد​های این بخش رایکو اوپرلین (پاندورا ‌٨٨) از آلمان و ماسیمو تروچانتی (لِو) از ایتالیا بودند.

بهترین بازیگر مرد، مسعود دلخواه برای نمایش "روال عادی" و بهترین بازیگر زن، الینا رینولد برای نمایش "آنتیگونه" از استونی برنده جایزه شدند و هریک تندیس جشنواره و 2500 دلار جایزه گرفتند.

دیگر نامزدهای بهترین بازیگر مرد برایمو پاس (آنتیگونه) از استونی، شهرام حقیقت‌دوست (ابرهای پشت حنجره) و حمیدرضا آذرنگ (کسوف) بودند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption در این مراسم، از محمدعلی کشاورز، محمود عزیزی، فریده سپاه منصور و یدالله آقاعباسی تقدیر شد.

سایر نامزدهای بهترین بازیگر زن را نیز بهنوش طباطبایی (ابرهای پشت حنجره)، نسیم ادبی (کسوف)، ناهید مسلمی (ورود آقایان ممنوع)، ایلنا رینولد (آنتیگونه) از استونی و کولی رینومگی (آنتیگونه) از استونی تشکیل می دادند.

در بخش نمایشنامه نویسی، رضا گوران برای نمایش "ابرهای پشت حنجره" از ایران و در بخش کارگردانی، کلودیا سوراس برای نمایش لو و A+B از ایتالیا برگزیده شدند و هر یک، تندیس جشنواره و 0300 دلار جایزه دریافت کردند.

سایر نامزدها در بخش نمایشنامه نویسی همایون غنی‌زاده (آنتیگونه) و آرش عباسی (ورود آقایان ممنوع) و سایر نامزدهای بهترین کارگردانی همایون غنی‌زاده (آنتیگونه) و محمدرضا خاکی (روال عادی) بودند.

همچنین هیئت داوران جایزه های ویژه خود را به رضا ثروتی برای نمایش "عجایب المخلوقات" و گروه نمایش "پاندورا 88" از آلمان اهدا کرد.

در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر، از محمدعلی کشاورز، محمود عزیزی، فریده سپاه منصور و یدالله آقاعباسی تقدیر شد.

غیبت عکاسان مستقل

در جشنواره تئاتر امسال، عکاسان و خبرنگاران مستقل حضوری کمرنگ داشتند و در بسیاری از اجراها کاملا غایب بودند، که این امر باعث اعتراض و انتقاد تعدادی از کارگردانان از جمله سیامک احصایی و چیستا یثربی شد.

سایت خبرآنلاین در یاداشتی به قلم زینب کاظم خواه نوشت: "خبرنگاران و عکاسان هم امسال به دلیل سیاستگذاری های غلط، حضورشان خیلی کمرنگ‌تر از سال‌های گذشته بود، آن​ها باید برای دیدن یک نمایش هفت خوان را پشت سر می​گذاشتند، خوان​هایی که گاهی باعث می شد عطای دیدن کاری را به لقایش ببخشند یا نه، بعد از ساعت​ها ماندن در صف پت در بمانند و چیزی جز حسرت نصیب​شان نشود. عکاس‌ها امسال شرایط بسیار سختی داشتند و نتوانستند از کارها عکاسی کنند، فقط عکاسان مرکز هنر​های نمایشی حق عکس گرفتن داشتند و بقیه از این حق محروم شده بودند، تا نکند یک وقت عکس​ها باز کار دست تئاتر کشور بدهد. پیش از جشنواره قرار بود اجرا​های ویژه​ای برای اهالی مطبوعات تدارک دیده شود، اما اگر پشت گوشمان را دیدیم، اجرای ویژه اهالی مطبوعات را هم دیدیم."

به نظر می رسد محدودیت ها برای عکاسان بی ارتباط با حاشیه های پیش آمده بر سر تئاتر هدا گابلر نبوده است.

اجرای این نمایش به کارگردانی وحید رهبانی که از ۱۵ دی‌ماه جاری در سالن چهار سو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفته بود، سه‌شنبه شب ( ۲۲ دی) لغو شد.

در گزارشی که روز سه شنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) به همراه تعدادی عکس منتشر کرد، این نمایش را "ترویج اباحه‌گری، ابتذال و عادی‌سازی چند شوهری، اختلاط زن و مرد و استفاده از نمادهای یک فرقه انحرافی موسوم به بردگی جنسی و فراماسونری و دیگر اقدامات ضدارزشی" دانست.

حسين مسافرآستانه، مدير مركز هنرهای نمايشی، با انتقاد از عکس های منتشر شده، گفته بود که این عکس ها "به صورت غيرقانونی و بدون مجوز گرفته شده است."

از دیگر انتقادهایی که منتقدان و کارشناسان تئاتر درباره این دوره از جشنواره مطرح می کردند، شیوه انتخاب گروه های تئاتری خارجی، تغییر نظر مکرر شورای نظارت و ارزشیابی و شیوه اختصاص سالن به اجراهای گروه های شهرستانی بود.

بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۱۶ بهمن تا اول اسفند در تهران و چند شهرستان‌ برگزار شد.

مطالب مرتبط