جین راسل، ستاره هالیوود درگذشت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از نیمه دهه ۱۹۵۰ عملا ستاره بخت جین راسل در سینما افول کرد

جین راسل، ستاره معروف دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ روز دوشنبه (۲۸ فوریه) در خانه خود در سانتا ماریا (کالیفرنیا) درگذشت.

جین راسل در سال ۱۹۴۳ با بازی در فیلم وسترن "یاغی" به سوژه داغ رسانه‌های جمعی بدل شد. مقامات سانسور فیلم را اثری "غیراخلاقی" تشخیص دادند، و این همه به خاطر سینه‌های برجسته خانم راسل در فیلم بود. فیلم تنها چند سال بعد به طور رسمی به روی اکران عمومی رفت.

عکسهایی از جین راسل

جین راسل چند سالی پیش از آن نه به خاطر کار در سینما، بلکه در دنیای مد و زیبایی به شهرت رسیده بود: او در مسابقه‌ای که هاوارد هیوز، تهیه کننده میلیاردر هالیوود، در جستجوی "بهترین پستان آمریکا" ترتیب داده بود، مقام اول را کسب کرد.

جین راسل پس از مدتی کار در تبلیغات به عنوان مدل عکاسی، بیست ساله بود که روبروی دوربین فیلمبرداری قرار گرفت.

جین راسل در دهه ۱۹۵۰ با فیلم‌هایی مانند "آتش در خون" و "سه رقیب" موقعیت خود را در هالیوود تثبیت کرد، اما شهرت واقعی او نه به عنوان "بمب سکسی" بلکه همچنین به عنوان هنرپیشه‌ای بااستعداد با فیلم "آقایان موطلایی‌ها را ترجیح می‌دهند" بود (۱۹۵۳) به کارگردانی هاواد هاکس.

در این فیلم جین راسل در برابر مریلین مونرو، ستاره بلوند زمان، نقش زیبارویی با گیسوان سیاه را ایفا می‌کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جین راسل هنگام مرگ ۸۹ سال داشت

جین راسل علاوه بر هاوارد هاکس، با برخی از کارگردان‌های بزرگ سینمای آمریکا مانند نیکلاس ری و جوزف فون استرنبرگ هم بازی کرده بود.

جین راسل نقش‌های بسیار متفاوتی ایفا کرد، اما به ویژه در ایفای نقش زنانی با جذابیت سکسی مهارت داشت که به ویژه از این "حربه" به خوبی استفاده می‌کنند.

از نظر فیگور و نوع نقش‌ها جین راسل با ستارگانی مانند باربارا استانویک و ریتا هی‌ورث همردیف است.

آخرین نقش مهم جین راسل در فیلم "فرشته جهنم" (۱۹۶۷) بود، هرچند که از نیمه دهه ۱۹۵۰ عملا ستاره بخت او در سینما افول کرده بود.

جین راسل از اوایل دهه ۱۹۶۰ به کار در صحنه تئاتر (برادوی) و شو (از جمله در لاس وگاس) پرداخت و تا سالهای پایان عمر، رقصید و آواز خواند و سرگرم کرد.

جین راسل در گفت‌وگویی به سال ۱۹۹۹ درباره ترک زودهنگام هالیوود گفته بود: "از سینما رفتم پیش از آن که مرا با اردنگی بیرون بیندازند."

جین راسل هنگام مرگ ۸۹ سال داشت.

مطالب مرتبط