نگاهی به جشنواره فیلم‌های سینمای آسیا در لندن

حق نشر عکس h
Image caption جشنواره پن ایشیا از اول تا سیزدهم مارس در لندن برگزار می شود

جشنواره فیلم پن ایشیا (Pan Asia) که از امروز، اول مارس در لندن گشایش می یابد، آثاری از سینماگران جوان و مستعد آسیا ازکره جنوبی گرفته تا ایران را به نمایش می گذارد.

این جشنواره، امسال برای سومین بار متوالی به وسیله مرکزی به نام ایشین هاوس (Asian House) در لندن برگزار می شود.

امسال ۱۱ فیلم از کشورهای چین، قرقیزستان، ژاپن، کره جنوبی، هندوستان، تبت، برمه، کردستان عراق و ایران در جشنواره پن آسیا شرکت دارد.

سونالی جوشی، مدیر هنری این جشنواره می گوید: "فیلمسازی آسیا بسیار پر رونق است و این مجموعه هیجان انگیز، منعکس کننده سینمای تازه و پرجنب و جوش امروز آسیاست."

در زمانی که بسیاری از فیلم های آسیایی امکان نمایش در بریتانیا ندارند، جشنواره فیلم پن ایشیا، این فرصت را برای تماشاگران بریتانیایی فراهم می کند که به تماشای تعدادی از بهترین ساخته های سینماگران آسیایی بنشینند.

این جشنواره در واقع تنها جشنواره بریتانیاست که منحصرا به نمایش فیلم هایی از کشورهای آسیایی اختصاص دارد.

جشنواره پن ایشیا روز دوم مارس با نمایش فیلم جنگل نروژی ساخته سینماگر ویتنامی ترن آن هونگ و محصول مشترک ژاپن و فرانسه رسما گشایش می یابد.

ترن آن هونگ که با فیلم عطر پاپایای سبز به شهرت رسید، امروز چهره شناخته شده ای در سینمای شرق آسیاست و فیلم جنگل نروژی او که در این جشنواره نشان داده می شود، بر اساس رمانی از هاروکی موراکامی، نویسنده معروف ژاپنی، ساخته شده و نامزد دریافت جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۰ بود.

فیلم های شاخص

جنگل نروژی، در توکیوی اواخر دهه ۱۹۶۰ رخ می دهد، و درباره دانشجویی به نام «واتانابه» است که بین دو زن قرار گرفته است؛ یکی زنی به نام «نائوکو» که نامزد بهترین دوستش است که خودکشی کرده، و دیگری «میدوری»، زنی با اعتماد به نفس و مستقل است. نائوکو از مرگ نامزد خود عذاب می کشد و سرانجام سر از یک تیمارستان دورافتاده درمی آورد و پس از آن هم خودکشی می کند.

فصل باران های موسمی، شوت، دزد برق (ساخته اکتان اریم کوبت از قرقیزستان) و هاهاها از جمله فیلم هایی است که در این جشنواره به نمایش درمی آید.

شوت ساخته شوکت امین کورکی، یک درام رئالیستی ورزشی است که داستان آن در کردستان عراق بعد از سقوط صدام حسین می گذرد و نشان می دهد که فوتبال ضمن اینکه باعث ایجاد اختلاف و تنش در جامعه می شود، می تواند باعث اتحاد گروه ها و افراد نیز شود.

فیلم کمدی رمانتیک هاهاها ساخته هونگ سانگسو کارگردان کره ای که ویم وندرس کارگردان برجسته آلمانی آن را تهیه کرده، نخستین فیلم بلند سازنده آن است که برنده بهترین فیلم سینمای آسیا در جشنواره فیلم برلین سال گذشته شد.

حضور ایران با یک فیلم

فصل باران های موسمی ساخته مجید برزگر، تنها فیلم ایرانی است که در این جشنواره به نمایش در می آید. این فیلم در ماه فوریه نیز در بخش مسابقه جشنواره بین المللی روتردام هلند به نمایش درآمد.

این فیلم داستان نوجوانی به نام سیناست که پدر و مادرش در آستانه جدایی اند و فرزندشان را در آپارتمان تنها رها کرده اند تا در مورد اینکه با کدامشان زندگی کند، تصمیم بگیرد اما سینا، علاوه بر جدایی پدر و مادرش، مشکلات دیگری نیز دارد که با آنها درگیر است.

فصل باران های موسمی اولین فیلم بلند مجید برزگر است که پیش از این، علاوه بر ساختن چند فیلم کوتاه، چند نمایشگاه عکاسی نیز در تهران برگزار کرده است. آقای برزگر در این فیلم نگاه تازه ای به زندگی نسل جوان ایران و مشکلات آنها دارد.

حق نشر عکس d
Image caption مجید برزگر اکتبر امسال، در جشنواره دیدار تاجیکستان، جایزه بهترین کارگردانی را برد.

علاوه بر فیلم های داستانی، چند فیلم مستند نیز در این فستیوال نشان داده می شود از جمله مستند سونا، من دیگر ساخته یانگ یونگی درباره جامعه بسته و دیکتاتوری کره شمالی، ماه تابان ساخته نتن چاکلین از تبت که پرتره ای از یک معلم بودایی است که شاگردانش کسانی از جمله دالایی لاما و شاه بوتان هستند و ریچارد گی یر او را به تصویر کشیده، و فیلم مستند اونگ سان سوکی،بانویی که نمی ترسد، ساخته آن گریت بون، درباره رهبر هوادار دمکراسی در برمه که به مناسبت صدمین سالگرد روز جهانی زن در روز 8 مارس به نمایش در می آید.

سونا، من دیگر ساخته یانگ یونگی از ژاپن و کره جنوبی، داستان دختری است که بعد از بازگشت خانواده اش از ژاپن در دهه هفتاد در کره شمالی بزرگ می شود.

این فیلم، پرتره ای منحصر به فرد از یک رهبر سیاسی است که به خاطر دموکراسی، دست به ایثار فردی می زند.

در کنار نمایش فیلم ها، بحث ها، سخنرانی ها و سمینارهایی پیرامون سینمای امروز آسیا و گرایش های موجود در آن برگزار می شود.

جشنواره فیلم پن ایشیا، روز ۱۳ مارس با نمایش فیلم کمدی رمانتیک یک شب در تایپه ساخته آروین چن از تایوان خاتمه می یابد.

مطالب مرتبط