آینده حرفه‌ای کالین فرث پس از سخنرانی پادشاه و اسکار

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کالین فرث اسکارش را مقابل دوربین عکاسان نگه می دارد

اکنون که گرد و خاک مراسم اسکار فرو نشسته کالین فرث برنده اسکار بهترین بازیگر مرد، چگونه خواهد توانست این موفقیت و درخشش در فیلمی که تماشاچیان را به وجد آورده بود پشت سر بگذارد.

کالین فرث به هنگام دریافت جایزه اسکار در سخنان سنجیده و جملات بسیار رسایی به طنز گفت: "احساس می‌کنم که زندگی حرفه‌ای ام تازه اوج گرفته است."

اما در پشت صحنه و در گفتگویی خودمانی کالین فرث به بی‌بی سی گفت او حقیقتا منتظر دورانی است که بتواند با نقش جورج ششم پادشاه بریتانیا که خانواده و مربی گفتار درمانی وی، "برتی" خطابش می‌کردند، خداحافظی کند.

کالین فرث در این مصاحبه گفت: "من شروع کرده‌ام به خیال‌پردازی در مورد اینکه بعد از این چه خواهم کرد. فکر می‌کنم وقت زیادی را صرف آشپزی خواهم کرد. آشپزی من اصلا خوب نیست ولی قصد دارم که دست پخت خود را به هر کسی که در تیررس باشد تحمیل کنم. به نظرم این یک راه بسیار خوبی برای آزاد شدن از فشارهایی است که در دوره اخیر در وجود من جمع شده است."

کالین فرث به هنگام فیلمبرداری فیلم سخنرانی پادشاه که اواخر سال ۲۰۰۹ و اوایل سال ۲۰۱۰ در بریتانیا صورت می‌گرفت بدون شک نمی‌توانست تصور کند که شخصیت "برتی" تا چه حد زندگی او را احاطه خواهد کرد.

حق نشر عکس T
Image caption کالین فرث در نقش جورج ششم

مجله "هالیوود ریپور‌تر" یکی از نشریات مهم عالم سینما اخیرا از مشارکت کالین فرث در کارزار بین المللی برای معرفی و ترویج سینمای مستقل بریتانیا گزارش مفصلی تهیه کرده که نشان می‌دهد که این هنرپیشه ۵۰ ساله بریتانیایی همزمان با فرا رسیدن موعد برگزاری اسکار سعی کرده است در تمام مناسبت‌های مهم برای پیشبرد این منظور حضور داشته باشد.

خلاصه‌ای از سفره‌ها و مناسبت‌هایی که او در آن‌ها شرکت داشته به این شرح است:

فیلم سخنرانی پادشاه اولین بار در فستیوال بین المللی فیلم تورنتو در سپتامبر ۲۰۱۰ روی پرده رفت و در آنجا جایزه ویژه تماشاگران را از آن خود کرد. اما کارزار تبلیغاتی برای معرفی این فیلم از آن زمان تا لحظه برگزاری مراسم اسکار به طور پیوسته در جریان بوده است. در تمام این مدت شاید کالین فرث هر هفته بین دو سوی اقیانوس اطلس در پرواز بوده است.

در اوایل دسامبر کالین فرث در جشنواره فیلم دوبی حضور داشت و درست قبل از فرارسیدن کریسمس برای مصاحبه و دیدار با نمایندگان رسانه‌های بریتانیایی به لندن بازگشت. در طول ماه ژانویه او به پاریس، پالم اسپرینگ، نیویورک، لس آنجلس و لندن سفر کرده و قبل از رفتن به فستیوال فیلم سانتا باربارا، باری دیگر برای شرکت در مراسم جوایز انجمن های صنفی سینماگران به لس آنجلس رفت.

با وجودیکه اکنون کالین فرث یک چهره مهم و شناخته شده در هالیوود و سینمای جهانی است ولی در مراسم اسکار و به خصوص در سخنان خود پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نشان داد که هنوز هم مثل یک مرد انگلیسی نجیب، متواضع و شوخ طبع است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فرث تقریبا تمام جوایز مهم بازیگری را در چند هفته گذشته از آن خود کرد

او در سخنرانی خود به هنگام دریافت جایزه گلدن گلوب از برگزار کنندگان این جشنواره به خاطر کمک به حل بحران میانسالگی وی قدردانی کرد و افزود: "در حال حاضر این جایزه دقیقا آن چیزی است که مانع آن خواهد شد که من به کارهای عجیب مثل موتور سواری و امثال آن روی بیاورم."

او قبلا به طنز گفته است که تمام زندگی هنری او در یکی از صحنه‌های نسخه تلویزیونی غرور و تعصب که در سال ۱۹۹۵ از شبکه تلویزیونی بی‌بی سی پخش می‌شد خلاصه شده است. در این صحنه که برای بسیاری از فیلم دوستان بریتانیایی و به خصوص خانمها خاطره انگیز است کالین فرث در نقش آقای دارسی از یک دریاچه و در حالتی که پیراهن سفید او کاملا خیس است به بیرون گام می‌گذارد.

شاید قبل از موفقیت فیلم سخنرانی پادشاه این صحنه واقعا مهم‌ترین فراز از زندگی هنری او شناخته می‌شد.

فیلم‌های دیگری که کالین فرث در آن‌ها نقش ایفا کرده است عبارتند از شکسپیر عاشق محصول سال ۱۹۹۸ و خاطرات بریجیت جونز محصول ۲۰۰۱ که در آن نقش یک عاشق وفادار به نام مارک دارسی را ایفا می‌کرد. در سال ۲۰۰۳ او همراه با اسکارلت جوهانسن در فیلم دختری با گوشواره مروارید بازی کرد و یک سال بعد در بخش دوم خاطرات بریجیت جونز ظاهر شد.

در سال ۲۰۰۸ او در فیلم موزیکال ماما میا که بر اساس ترانه‌های گروه آبا ساخته شده نقش یکی از معشوقان قدیمی شخصیت اصلی داستان با بازی مریل استریپ را ایفا کرد. اما در سال ۲۰۱۰ برای بازی در فیلم مرد تنها به کارگردانی تام فورد برای اولین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

هر چند در مراسم اسکار سال گذشته او در برابر جف بریجز شکست خورد، ولی همین نامزدی برای بهترین بازیگر مرد نشان داد که او جزو شانس‌های جدی برای یک چنین موفقیتی است و با ایفای نقش در فیلم سخنرانی پادشاه این موفقیت از راه رسید.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ممکن است فرث در قسمت سوم خاطرات بریجیت جونز بازی کند

اما آینده برای کالین فرث چه در برخواهد داشت؟ او در مصاحبه با بی‌بی سی گفت: "می‌خواهم در یک فیلم کمدی بازی کنم. می‌خواهم نقشی بازی کنم که مرا واقعا مشعوف کند و فضای کاریهای چند سال اخیر را کاملا تغییر دهد، می‌خواهم به‌‌ همان سنت قدیمی خودم بازگردم که خود را مسخره عام و خاص می‌کردم."

پس از پایان کار فیلمبرداری سخنرانی پادشاه کالین فرث بازیگری در یک فیلم جاسوسی دوران جنگ سرد را آغاز کرد که لحیم کار، خیاط، سرباز، جاسوس نام دارد. او نقش یک افسر اداره ضد اطلاعات ارتش بریتانیا را بازی می‌کند که به جاسوسی برای شوروی مشکوک است

او از ماه مه امسال نیز در فیلم دیگری که بازسازی فیلم جنایی گامبیت محصول ۱۹۶۶ است در مقابل کامرون دیاز بازی خواهد کرد.

فیلمنامه این بازسازی کار برادران کوئن است و داستان آن تلاش و توطئه‌های یک دلال آثار هنری برای کلاهبرداری و فروش یک نقاشی تقلبی مونه به یک فرد بسیار ثروتمند است. در فیلم اصلی مایکل کین و شرلی مک لین بازی می‌کردند و در آن زمان این فیلم در سه رشته نامزد دریافت اسکار شد.

علاوه بر همه این‌ها، به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز احتمال داده می‌شود که کالین فرث همراه با نیکول کیدمن در فیلمی به نام استوکر که پارک چان روک کارگردانی خواهد کرد بازی کند. همزمان شایعات و حدس گمان‌ها در مورد ساخت سومین قسمت از فیلم خاطرات بریجیت جونز هنوز هم بر سر زبانهاست.

اگر آنطور که کالین فرث در مراسم اسکار گفت وی به نقطه اوج بازیگری رسیده است او شانس فراوانی دارد که برای یک دوره طولانی در این اوج باقی بماند.

مطالب مرتبط