اجرای اپرای موتسارت در کردستان عراق

Image caption اپرای آدم ربایی از حرم موتسارت از معدود آثار موسیقی کلاسیک اروپایی است که مضمون آن به برخورد شرق و غرب بر می‌گردد

برای اولین بار یک اپرای اروپایی در شهر سلیمانیه (کردستان عراق) به روی صحنه رفت و با استقبال پرشور اهالی این شهر روبرو شد.

گروه اپرای شهر کلن (آلمان) به دعوت "اداره فرهنگ کردستان عراق" اپرای کمیک "آدم‌ربایی از حرمسرا" اثر ولفگانگ آمادئوس موتسارت را در سلیمانیه اجرا کرد.

به گزارش رسانه‌های محلی کردستان عراق استقبال از این اپرا در تاریخ هنری شهر بی‌سابقه بوده است.

گفته می‌شود که شامگاه پنجم مارس در سالن "تالار هنر" شهر سلیمانیه بیش از ۱۶۰۰ نفر از مردم کردستان عراق با شوقی بی‌سابقه به تماشای اپرای موتسارت نشستند.

هنرمندان اپرای کلن نیز از استقبال گرم و پرشور مردم سلیمانیه خشنود هستند. آنها موفق شدند اجرای خود را با شرایط محدود امکانات فنی محدود در محل هماهنگ کنند.

"اپرای کلن" در سایت خود نوشته است: با این که برای این اجرا تبلیغ زیادی نشده بود، سالن لبریز از تماشاگر بود.

دومین برنامه اپرایی شامگاه دوشنبه (هفتم مارس) در سلیمانیه به روی صحنه می‌رود.

پیام آشتی فرهنگ‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اپرای حرم برای اولین بار در ژوئیه ۱۷۸۲ به رهبری موتسارت در وین اجرا شد

در نوامبر سال گذشته ملا بختیار، دستیار رئیس جمهور عراق و از سران دولت خودگردان کردستان عراق، از اجراهای اپرای کلن دیدن کرد.

ملا بختیار که از سران برجسته "اتحادیه میهنی کردستان عراق" است، از هنرمندان آلمانی دعوت کرد که دو برنامه در شهر سلیمانیه عراق اجرا کنند.

هنرمندان اپرای کلن تا کنون در چندین کشور عربی برنامه‌هایی به اجرا گذاشته و در مواردی هنر اپرا را برای اولین بار به خاورزمین برده‌اند.

اجراهای اپرای کلن همواره با تدابیر امنیتی همراه بوده است، زیرا همواره این نگرانی وجود داشته که گروه‌های افراطی مخالفت خود با هنر غربی را از راه اعمال خشونت نشان دهند.

هنرمندان اپرای کلن به صورت داوطلب با برنامه‌های اپرایی در کشورهای خاورمیانه همراهی می‌کنند.

اپرای معروف موتسارت از معدود آثار موسیقی کلاسیک اروپایی است که مضمون آن به برخورد شرق و غرب بر می‌گردد. آهنگساز بزرگ اتریش در این اپرا از مایه‌ها و سازهای شرقی استفاده کرده است.

اپرای "آدم‌ربایی از حرمسرا" لحنی شاد دارد و بر ضرورت همزیستی و دوستی فرهنگ‌های شرق و غرب تأکید می‌کند.

در اپرا بانوی اسپانیایی زیبایی به نام کنستانس طی حمله دزدان دریایی ربوده می‌شود و در بازار به عنوان برده به دربار "سلیم پاشا"، یکی از حاکمان ترکان عثمانی، فروخته می‌شود.

بلمونت، نامزد کنستانس، با تلاش‌هایی دلیرانه و مدبرانه موفق می‌شود دلبر خود را از حرمسرا آزاد کند و به اروپا برگرداند.

این اپرا برای اولین بار در ژوئیه ۱۷۸۲ به رهبری موتسارت در وین اجرا شد.