به روز شده:  20:38 گرينويچ - چهارشنبه 09 مارس 2011 - 18 اسفند 1389

"قدرت" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ادامه پخش بهترینهای آپارات این هفته فیلم "قدرت" ساخته "مهرناز اسدی" به نمایش در می آید.

تا حالا حتما کسانی را دیده اید که به آخرخط رسیده باشند. ولی این آخر خط کجاست؟ چه کسی تعیین اش می کند؟در برنامه این هفته می خواهیم به سراغ کسی برویم که یک بیماری مرموز او را به آخر خط رسانده است.

درباره فیلم

قدرت الله کسراییان در نمایی از فیلم قدرت ساخته مهرناز اسدی

قدرت الله کسراییان در نمایی از فیلم قدرت

فیلم "قدرت" فیلمی است درباره شش ماه از آخرین ماههای زندگی "قدرت الله کسراییان". "قدرت الله کسراییان" شخصیت اصلی این فیلم، کوهنوردی حرفه ای است که مبتلا به بیماری ای ال اس شده است، بیماری که مربوط به سیستم اعصاب مرکزی است و در اثر مسمومیت های مختلف از جمله آلودگی های محیطی به وجود می آید. این بیماری خیلی از توانایی های قدرت را از او گرفته: از جمله توانایی حرف زدن را. قدرت از جنگ با این بیماری خسته شده است. این فیلم ستایشی است از زندگی، وقتی حتی نمی توانی یک تکه کاغذ را فوت کنی. وقتی حتی نفس کشیدن هم سخت است.

ویژگی فیلم

فیلم "قدرت" ساخته مهرناز اسدی حکایت نومیدی و امید و تلاش برای زندگی کردن، حتی در سخت ترین شرایط است. البته" قدرت الله کسراییان" مدتی بعد از ساخت این فیلم، درگذشت.

گرچه یکی از ویژگی های فیلم مستند غیر قابل پیش بینی بودن اتفاقات جلوی دوربین است اما این کارگردان و تدوین گر است که انتخاب می کند چه میزان اطلاعات و در چه زمانی به بیننده داده شود و انتخاب خانم اسدی که خودش هم فیلم را تصویر برداری و هم تدوین کرده، برای مخاطب اش این بوده است.

درباره کارگردان

مهرناز اسدی کارگردان فیلم قدرت

مهرناز اسدی

مهرناز اسدی، کارگردان فیلم، از هنرجویان سینمای جوان ایران بوده و به صورت تجربی فیلم سازی را دنبال کرده است. خانم اسدی تاکنون حدود ۸ فیلم ساخته و "قدرت" ششمین فیلم اوست. فیلم" قدرت" برنده بهترین فیلم مستند کوتاه از اولین جشنواره بین المللی سینما حقیقت در سال ۱۳۸۶ بوده و درجشنواره فجر آن سال نیز از برگزیدگان هیئت منتقدان و نویسندگان بوده است. این فیلم همچنین به عنوان ۱۰فیلم مستند برتر سال ۸۷ خانه سینما انتخاب شده است.

نگاه کارگردان

قدرت درباره‌ زندگی است. درباره روند شکل گیری بیماری در زندگی انسان‌ها و درباره نحوه‌ای که انسان با بیماری مقابله می‌کند.

مروری بر فیلم هفته گذشته

درباره فیلم "کارت قرمز"

شهرت برای آدم چه دردسرها که نمی آورد. ورزشکاران، هنرمندان و آنهایی که به هر حال سری توی سرها بلند می کنند، معمولاً زندگی شخصی شان به شدت در معرض خطر قرار می گیرد. ناصر محمدخانی گل زن قهار فوتبال ایران در دهه ۶۰، یکی از اینهاست.

ماجرای قتل همسرناصر محمدخانی و بازداشت و محاکمه شهلا جاهد به اتهام این قتل، یکی از جنجالی ترین پرونده های جنایی ایران درسالهای اخیر بوده است. مهناز افضلی، در فیلم کارت قرمز بخشی از این پرونده و ماجرای آن را مرور کرده است.

نظرات بینندگان در مورد کارت قرمز

شهلا از سنندج

اگرچه شهلا جاهد قربانی مسلم ماجرای عشقی اش بوده، اما لاله هم دست کمی از او نداشته و بطور یقین وی نیزقربانی شد. اگرفیلم به زندگی لاله هم بیشترمی پرداخت آن وقت می توانستیم هم باشخصیت لاله آشنا شویم وهم بگوییم که فیلم کارت قرمز، انصافا هردوزن را قربانی شرایط اجتماعی و سنتی جامعه معرفی کرده است.

سلمان از تهران

این حکم اعدام بدون مدرک مستدل و عجولانه فقط ضعف قوّه قضائیه ایران و فساد حکومتی را نشان می دهد نه چیز دیگر.

اما نکته مهمّی که حتما خواهش می‌کنم در برنامهٔ خود بیان کنید این است که بی‌بی‌سی اصلا حق نداشت که فیلم‌های شخصی‌ و عکس‌های خصوصی آقای ناصر محمد خانی‌ را نشان مردم بدهد. مخصوصاً در ساعت ۹.۵ یا ۱۰ شب به وقت تهران که همه در منزل هستند و کانالها را یکی‌ یکی‌ عوض می کنند تا برنامه مورد دلخواه خود را پیدا کنند و با دیدن این برنامه وحشتناک در مورد فردی بسیار مشهور و معروف در ایران که توجه همه را جلب می‌کند و همه را میخ کوب می‌کند.

آیا شما خودتان دوست دارید که چنین کاری با شما انجام دهند و آبرویتان را در دنیا ببرند؟ به نظر من این برنامه بی‌بی‌سی فقط برای جذب هر چه بیشتره بیننده بوده. می توانستید این موضوع را نشان دهید ولی‌ اینقدر آبروی ناصر را نبرید.

توضیح:

این فیلم قبلا در ایران ساخته شده و بی بی سی آن را تهیه نکرده است و موضوع این دادگاه سالها در رسانه های ایران مطرح بوده است و این پرونده به پرونده عمومی تبدیل شده و از شرایط پرونده خصوصی خارج شده است.

بهار-رشت

فیلم کارت قرمز تنها گزارشی از اون جنایت هولناک بود که فیلمساز خیلی خوب توانست خلاصه و مفید از آنچه در این ده سال بر این پرونده گذشته بود را مانند یک خبر نگار برامون نشون بده ولی از لحاظ کیفیت صدا چندان مناسب نبود. از زمانی که این فیلم را دیدم مدام تجسم لحظه های زجر کشیدن لاله در ذهنم تداعی می شود. قتلی بود که با قصد قبلی انجام گرفته بود وگاهی آدم فکر می کند حداقل مجازات برای چنین افرادی اعدام است.

مرجانه

شهلا جاهد در نمایی از فیلم کارت قرمز ساخته مهناز افضلی

شهلا جاهد در نمایی از فیلم کارت قرمز ساخته مهناز افضلی

ممنون بابت نمایش "کارت قرمز، به رغم همه ناگفته‌ها و کاستی هایش.

به نظر من فیلم با در اختیار داشتن اسناد تصویری بکر، و با برخورداری از نگاه موشکافنه و کمابیش زنانه کارگردان که از ورای انتخاب این تصاویر حس می شد، توانسته بود فضای غریب و نمایشی‌ای را پی‌ریزی کند که منحصر به فرد بود. به حدی که بیننده،گاه فراموش می کرد با یک فیلم مستند روبرو است. کارگردان به مثابه چشم سوم عمل کرده بود و تا آنجا پیش رفته بود که بینننده خیال می کرد این "شهلا جاهد" است که فیلم را کار گردانی می‌کند ولی‌ بلافاصله با به یاد آوردن این حقیقت که او براستی اعدام شده در بهت فرو می رفت. فیلم از این منظر پر بود از پارادکس هایی‌ که بیننده را در ابهام قتلی که رخ داده، شریک می کرد.

به نظر من مقابله حوادث دادگاه با لحظات ثبت شده روابط شهلا و ناصر در خانه شهلا از یک طرف، و رو در رو شدن این لحظات با صدای مقتول در مصاحبه رادیویی از طرف دیگر، بیننده را به دریافت حقیقت خیانت و دروغ گویی در مثلث عشقی‌ سوق می دهد که پیش از آنکه زندگی‌ یک فرد را باز نمایی کند معضلات اجتماعی و حقوقی جامعه معاصر ایران را در خصوص مجازات اعدام و قانون خانواده به تصویر می کشد. و در نهایت بینننده خود را در عرصه اخلاق با این گمانه زنی‌ تنها می‌‌گذارد که: "شاید این فقط خداوند است که شایستگی دارد در بارهٔ‌ ما قضاوت کند."

در آخر، اگر در برنامه از پیشینه تهیه کننندگان این قبیل فیلمهای مستند که به سختی ساخته می شوند یاد کنید،ممنون می شوم. به هر حال برخی‌ از تماشاگران شما به اینترنت دسترسی ندارند.
ضمنا بد نبود که به پیشینه بازیگری مهناز افضلی در سینمای حرفه‌ای ایران هم اشاره می شد.

توماج از ایران

به نظر من فیلم چیزی برای گفتن نداشت آنچه که در فیلم به تصویر کشیده شده بود در روزنامه ها ذکر شده بود، به نظرم کارگردان هیچ کار خاصی روی فیلم انجام نداده و فقط ضبط تصاویر و گزارش از یک اتفاق تلخ توسط کارگردان انجام شده بود، من بعنوان بیننده منتظر واکاوی بیشتر زندگی ناصر محمد خانی بودم کارگردان می بایست زندگی ناصر را بیشتر باز می کرد بخصوص خانواده ی ناصر و دوران کودکی و نوجوانی ناصر محمد خانی در کل فیلم می تونست با پرداختن به زندگی شخصی ناصر در دوران جوانی و مشخص شدن کمبودهای شخصییتی وی پیغام بهتری به بیننده بدهد.

سیروس

در این فیلم به وضوح روند دادگاه را بدوی نشان می دهد، همچنین فیلم یک فیلم بسیار ضعیف و ابتدایی بود.

فریبا

کارت قرمز هم عالی بود.یک مستند با نگاهی گزارشی و بدون طرف گیری.

حامد از تهران

فیلم بیشتر یک مونتاژ از فیلمهای موجود بود که با ترتیب خوبی چیده شده بود و در مطلب کند و کاو نمی کرد.

محمد

درباره فیلم های آپارات آیا امکان نداره بحث کارشناسی صورت بگیره؟
چون خیلی از فیلم ها مخاطب عام و خاص را دچار سوالات و ابهامات زیادی می کنه و نیاز به بحث و گفتگو درباره ی آنها لازم به نظر میرسه. به خصوص اینکه به خاطر همه گیر بودن شبکه بی بی سی این برنامه ها مخاطب عام بسیاری هم داره که ممکن است با سوء تفاهم های بسیاری مواجه شود.
مثلا همین فیلم امشب ( کارت قرمز) یک جورایی پخشش درست به نظر نمی رسید به خصوص اینکه به یک پرونده بسیار پیچیده و طولانی، خیلی کم و ناقص پرداخته بود؟! اگر ترتیبی بدید که در باره فیلم ها بحث و گفتگو کارشناسی صورت بگیره هم مفید تر و جذاب تر میشه هم این سو تفاهم ها رفع خواهد شد.

فرشته

دلم هری می ریزه از دیدن این فیلم. اصلا نمی فهمم چی راست است و چی دروغ.

مهرنوش

قبل از همه انتفادی دارم به شما آقای صلح جو بابت مقدمه ای که اول فیلم در مورد شهرت و حریم خصوصی افراد مشهور گفتید و ربطش دادید به ناصر محمدخانی، اولا درسته که افراد مشهور در معرض نگاه ولی در همین قشر هم چه بسیاری بودند که تونستند حریم خصوصی اشان را حفظ کنند، ثانیا و مهمتر از اون اینکه این مسئله اصلا ربطی به حریم خصوصی ایشان نداشت و وقتی قتل نفس رخ میده مسئله کاملا عمومیه و دیگه نمیشه انتظار داشت مسائل خصوصی بمونند!

و اما خود فیلم، این اولین بار بود که بوضوح تونستم نابسامانی و عدم قانونمداری را در دادگاههای جنایی ایران ببینم، اینکه چرا از یک شخص عامی، بدون اطلاعات حقوقی انتظار دارن در دادگاه از خودش دفاع کنه؟ اینکه چرا قاضی دادگاه که علی الاصول باید بی طرف باشه وارد دیالوگ دو نفره با متهم میشه و با مزه پرانی سعی در بحرف آوردن متهم می کنه؟ اینکه دادستان این دادگاه کجا بود؟ آقای خرمشاهی وکیل شهلا چه نقشی در روند این دادرسی داشت؟ اینکه اصولا چرا تمام شواهد و مدارک نادیده گرفته شد؟ اینکه با توجه به موضوع جنایی و حساس مرگ مادر، چرا از آوردن فرزندان لاله به دادگاه جلوگیری نشده بود؟

محسن

موضوع فیلم که خیلی جذاب و جالبه است.
هی توی ذهنم صحنه های این فیلم مستند را مرور کردم و مرور می کنم و از خودم هی سئوال می پرسم: چرا شهلا اینقدر توی دادگاه ریلکس بود؟ و در عوض ممد خانی عصبی؟
می خوام یک بار دیگر از خانم افضلی بخاطر تهیه این فیلم تشکر کنم و پیشنهاد بدم که لطفا لطفا قسمت دوم و سوم و چهارم این فیلم را هم بسازید. و این بار سراغ دوستان آقای ممد خانی، و سراغ دوستان شهلا جاهد و سراغ مردمی که این خبر را توی این چند سال دنبال کرده اند رفته و موضوع را از جنبه های مختلف دنبال کنند.
درخواست می کنم قسمت دوم این فیلم را با تحقیقات کامل بسازنند نحوه دادرسی عادلانه به قوه قضائیه آموزش بدهند. چون به نظر میرسه که ما در این زمینه هم خیلی عقب هستیم.

کاوه

ما در دنیایی پر از شهلاها و ناصرها زندگی می کنیم، یقینا حذف فیزیکی ایشان پاک کردن صورت مسئله است.(مبادا فراموش کنید که ناصر هم نابود شد)!

مریم

من که آخرش نفهمیدم اگه شواهد امکان قاتل بودن شهلا را منتفی می کرد چرا چند سال پرونده بلاتکلیف موند و بعد شهلا اعدام شد.

دیبا

من گیج شدم کاملا کاش می شد فیلمساز هم سوال بپرسه و یا با خانواده شهلا صحبت کنه.

نیما

هیچ سند و مدرک قابل قبولی نبود برای اینکه بشه شهلا را گناه کار دونست فقط گناه شهلا این بود که با ناصر رابطه داره من تا حالا نمی دونستم که دفتر خاطرات هم جز مدارک حساب می شه. خدا رو شکر که دفتر خاطرات ندارم و امیدوارم که روح لاله و شهلا شاد باشند هر دوشون بی گناه بودند.

وحید

خود شهلا هم یک جور حرف زد. اگه بگیم اعترافش به قتل زیر فشار بود. پس چطور باز سازیش درست از آب در اومده. اینم اگه بذاریم کنار. اون حرفی‌ که آخر زد چی‌ بود که گفت به من زنگ زدن که برم اونجا. رفتم و ملافه کشیدم روی جنازه. این پرونده خیلی‌ پیچیده است.

سپهر

بی نهایت دردناک بود، به خصوص تصاویر آرشیوی شخصیِ داخل خانه.
یک نکته حاشیه ای در مورد این فیلم که توجه من رو جلب کرد امکان تصویر برداری و پوشش خبری کامل یک دادگاه جنایی در آن سال ها بود. فکر نمی کنم در این دوره تحت هیچ شرایطی اجازه مستند سازی مستقل از رویدادی مشابه وجود داشته باشه.

کیوان

این مستند واقعاً تکان دهنده بود علت های بسیاری هم داره! شیوه محاکمه و طرز برخورد قاضی و همچنین اینکه با توجه به تناقض هایی که قاضی دوم به آن اشاره کرد همه و همه نشان دهنده ماجرایی پشت پرده هستش که کی معلوم بشه خدا می داند؟!

زیبا

اون مرد آخر فیلم که بود؟. مگه این پرونده ۲۵ تا قاضی نداشته که به رای اکثریت شهلا رو متهم کردن؟! یعنی مردم عادی از ۲۵ تا قاضی بهتر میدونند؟ اون مرد آخر فیلم کی بود که به منی و این مسائل اشاره کرد؟ جالبه که کارگردان سینه شهلا رو سانسور میکنه اونوقت توی فیلم بی پرده حرف از واژن و اینها میزنند. مگر فیلم مجوز جمهوری اسلامی داشته که برای مخاطب آن را این طور سانسور می کرد؟ خیلی سردرگم بود آخر فیلم.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۱۰

۱۷:۱۰

۱۷:۴۰

۱۲:۴۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.