برنامه تفریحی تاجیکی، 11 مارس

درود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

برنامه تفریحی با جالبترین خبر و گزارشها و آهنگ و ترانه‌های محبوب مهمان کاشانه شماست.

محتوای برنامه این هفته از این قرار است.

11 مارس، روز مطبوعات تاجیک. قلمکشان و نحوه جدید خبرنگاری.

حق نشر عکس BBC World Service

تجلیل از "روز مادر" و یا 8 مارس، نظر ساکنان و مهمانان پایتخت.

حق نشر عکس BBC World Service

اما قسمت اصلی برنامه این هفته را مصاحبه و ترانه‌های جدید صمد غنی، آوازخوان جوان تاجیک به خودش اختصاص می‌دهد.

حق نشر عکس BBC World Service

8 مارس، آیا این جشن هنوز هم دوستداشتنی است؟

سال جاری کشورهای جهان یکصدمین سالگرد روز جهانی زن را جشن می‌گیرند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است “هر چند در صد سال اخیر در راه دستیابی زنان به حقوق مساوی با مردها در جهان پیشرفتهای چشمگیری مشاهده می‌شود، ولی در بیشتر کشورها زنها تا حال شهروندان درجه دوم، محسوب می‌شوند”.

حق نشر عکس BBC World Service

در زمان شوروی 8 مارس در تاجیکستان یکی از جشنهای دوستداشتنی محسوب می‌شد اما امروز چه؟ آیا هنوز هم مردم این جشن را دوست دارند؟ و آیا مردها نیز در برابر زنها از 8 مارس خوششان می‌آید؟ با این و باز چند سؤال دیگر در خیابانهای دوشنبه مزاحم ساکنان و مهمانان پایتخت شدیم.

حق نشر عکس BBC World Service

مردها و جوا ن‌پسران هنگام صحبت با ما از تجلیل 8 مارس استقبال می‌کردند و می‌گفتند که در این روز برای مادران و همسران و دخترانشان توجه خاصی می‌کنند و در این روز برایشان ارمغان و یا تحفه‌ می‌گیرند. تنها قسمت اندک هم‌صحبتان ما از جمله مردها می‌گفتند که این جشن باقیمانده زمان شوروی بوده است و دیگر نیاز به تجلیل از آن نمانده است.

مردها نه تنها در روز 8 مارس به مادران و همسران خود توجه خاصی داشته باشند، بلکه هر روز باید با ایشان مهربان باشند، می‌گفتند، این هم‌صحبتان ما.

حق نشر عکس BBC World Service

بانوان تاجیک و گلدخترانی که در این روز در خیابانهای دوشنبه با آنها صحبت داشتیم همگی از بودن چنین روز استقبال می‌کردند و می‌گفتند که در 8 مارس آنها خود را در واقع خوشبخت احساس می‌کنند، زیرا اکثر مردها با محبت و تبسم آنها را تبریک می‌گویند و در خانواده نیز آنها از کار خانه آزاد هستند، در این روز. از این رو آنها نمی‌خواهند این روز را از آنها بگیرند.

صمد غنی نمی‌خواهد فرزندانش آوازخوان شوند

این هفته در مهمانی برنامه تفریحی تاجیکی صمد غنی آوازخوان جوان تاجیک بود. صمد شش سال قبل به صحنه موسیقی پاپ تاجیک آمد و با نخستین ترانه‌اش زیر عنوان “عشق تو داد خدا” به دل صدها علاقه‌مند هنرش راه یافت. تا امروز صمد دو آلبوم آهنگهایش را به بازار ارائه کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

در صحبت با ما صمد قصه آن که چگونه پدرش نام پدر بزرگش صمد غنی، نویسنده مشهور تاجیک را برایش انتخاب کرده است برایمان گفت: “پدرم با عمویم شرط می‌بندند که همسر کدام از برادران، اول شده پسر تولد می‌کند نام پدرشان را به او می‌گذارند. من در نخستین مسابقه در زندگی خود دست بالا می‌شوم زیرا از پسرعمویم 3 روز مقدمتر به دنیا آمدم."

سال 2008 صمد غنی دو برنامه کنسرتی در شهرهای سمرقند و بخارا اجرا می‌کند که در چند سال آخر بعد از دلیر نظر و پروین یوسفی تنها آوازخوانی بود که در شهرهای باستانی سمرقند و بخارا برنامه اجراکرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

صمد سال گذشته در کاخ "باربد" در شهر دوشنبه دومین برنامه کنسرتی خود را برای علاقه‌مندان هنرش برگزار کرد و هوادارانش از این برنامه گرم استقبال کردند.

صمد صاحب دو فرزند است، دختر و پسر. او می‌گوید نمی‌خواهد که آنها مثل پدرشان آوازخوان باشند، زیرا آوازخوانی پیشه خیلی دشوار و زحمت‌طلب است.

مصاحبه کامل با صمد غنی و آهنگهای جدیدش را از آلبوم "قصه عشق" با فشار دادن لینک صدایی برنامه بشنوید.

رسانه‌های چاپی یا اینترنتی، کدام بهتر است؟

حالا می‌رویم به تبریک همکسبان خود، روزنامه‌نگاران تاجیک. زیرا در همین روز 11 مارس سال 1912 نخستین روزنامه به زبان تاجیکی با نام “بخارای شریف” از چاپ برآمد.

حق نشر عکس BBC World Service

ولی تا سال 1996 در تاجیکستان روز مطبوعات در تاریخ 5 مه مطابق به سنه نشر نخستین شماره روزنامه «پراودای» لنین تجلیل می‌شد.

روشنفکران و مورخان تاجیک چند سال بعد از استقلال بحث کردند و بالاخره به این نتیجه رسیدند که تاریخ نشر نخستین روزنامه تاجیکی را با نام «بخارای شریف» به عنوان سنه مطبوعات تاجیک در 11 مارس هر سال تجلیل کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

اما میان روشنفکران تاجیک بحثها در مورد تاریخ مطبوعات تاجیک همچنان ادامه‌دارد و بسیاری از مورخین بر این عقیده‌اند که، نخستین روزنامه تاجیکی هنوز در میانه ‌قرن 19 در کلکته هندوستان به نشر رسیده است. و به عنوان سنه مطبوعات آن تاریخ باید دانسته شود.

همکارم علیشیر آخون اف از شهر خجند که با چندی از قلمکشان در خجند صحبت کرده است می‌گوید که روزنامه‌نگاران سغدی بر آن نظرند که شغل در سامانه‌های اینترنتی نظر به کار در رسانه‌های چاپی برایشان جالبتر بوده است.

جوره یوسفی، معاون سردبیر هفته‌نامه مستقل سیاسی «ورارود» در خجند، می‌گوید، در شرایط فعلی وجود وبسایت برای هر یک نشریه امر ضروری است.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای یوسفی گفت که آنها نیز نیت داشته‌اند که از اوایل سال جاری صفحه‌ای در اینترنت داشته باشند، ولی به دلیل کمبود مبلغ نتوانسته‌اند، این طرح را راه‌اندازی کنند.

با این وجود، به گفته وی، آنها در صددند پس از تجلیل جشن نوروز تار‌نگار یا وبسایت هفته‌وار «ورارود» را در شبکه جهانی اینترنت فعال سازند.

آقای یوسفی افزود: "در مورد اول حد اقل پس از تجلیل نوروز تار‌نگار یا وبلوگ هفته‌نامه "ورارود" را که مبلغ اندک را طلب می‌کند، باز خواهیم کرد".

تیلو رسولزاده، خبرنگار سایت اینترنتی «فرغانه.رو» در شمال تاجیکستان می‌گوید که فعالیت در رسانه‌های الکترونی، بویژه برای سایتهای اینترنتی برایش جالبتر است.

حق نشر عکس BBC World Service

از سوی دیگر به گفته آقای رسولزاده حق زحمت خبرنگارانی که برای سایتهای خبری کار می‌کنند، بهتر است و خبرنگاران مایلند، در خبرگزاریهای اینترنتی فعالیت کنند.

اینجا رسیدیم به فرجام برنامه و از من زیورشا مجری و تهیه‌کننده این برنامه با سایر همکارانم تا هفته دیگر بدرووووود.

مطالب مرتبط