آرزوهایی برای سال نو از زبان فارسی زبانان

حق نشر عکس BBC World Service

در آستانه نوروز و سال نو خورشیدی فارسی زبانان چه امید و آرزویی دارند؟

چهره های ایرانی، افغان و تاجیک از آرزوهای خود در سال جدید می گویند. این صفحه به مرور به روز خواهد شد. بعضی نقل قول ها از سایت های دیگر نقل شده است.

هادی خرسندی، طنزپرداز

تعجب آور و ضمنا شادی آور است که بگویم در سال گذشته تنها یک آرزو داشتم که آن هم برآورده شد، بی هیچ شوخی و اغراقی. نه والله. تمامی آرزویم عملی شد. حالا تاسف آور می شود بگویم که آرزویم در آنجا که می خواستم برآورده نشد.

نمی دانم که من نشانه گیری ام خوب نبود یا به علت گردش زمین است که این آرزو جای دیگر افتاد و پخش و پلا شد. یک تکه اش به ساحل نیل افتاد و یک تکه اش به کناره خلیج فارس. آرزویم انگار مثل نارنجک منفجر شد.

یک ترکش آرزویم در مصر تحقق یافت و یک ترکش آن در بحرین و یک تکه در تونس و تکه های دیگرش سر از لیبی و یمن و الجزایر .... درآورد و در شرف برآورده شدن است. دریغ از اینکه یک نوک سوزنش سرجایی که باید، بیفتد.

آرزوی امسالم این است که تکه های آرزوی پارسالم جمع شود، شارژ شود، درهم شود، گوله شود، نو شود و برای رعایت حقوق مؤلف و مصنف هم شده، صاف بیفتد آنجا که نیت من بوده. جز این آرزویی ندارم.

اردشیر زاهدی، از وزرای خارجه ایران در دوره محمدرضا شاه

اول از همه عید سعید نوروز را به همه هم میهنانم تبریک می گویم و بعد آرزوی هر سال را تکرار می کنم که سلامتی، خوشبختی، کامیابی، و برقراری صلح و صفا در کشورم است. ما سال ها است در آرزوی آینده ای بهتر برای ایران هستیم. آرزوی امسال من هم همین است.

مهتاب کرامتی، سفیر حسن نیت ایران در صندوق کودکان سازمان ملل

منبع: سایت خبر آنلاین

در این روزها که کم کم به استقبال سال نو و نوروز می‌رویم، مایلم سال جدید را به تک تک مردم ایران زمین به خصوص کودکان و خانواده‌هایشان تبریک بگویم. نوروز یعنی روز از نو، یعنی زمانی که طبیعت از نو آغاز می‌شود و ما نیز آغازی دوباره خواهیم داشت. بیایید از اکنون که برای قول و قرارهای سال نو خود و تغییراتی که همواره در ذهن داشته‌ایم، نقشه می‌کشیم، آنها را به کودکان اختصاص دهیم و جامعه و محیط اطراف خود را به مکانی بهتر برای کودکان تبدیل کنیم.

بیایید امسال آماده شویم تا این شهر آرزوهایی را که برای کودکان ترسیم کرده‌ایم، به واقعیت تبدیل کنیم و البته فراموش نکنیم که در کنار آنها از تک تک لحظات تعطیلات سال نو لذت ببریم.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران

منبع: سایت اکبر هاشمی رفسنجانی

اولین پیام من به مردم ایران و همه کسانی که به زبان شیرین فارسی صحبت و با فرهنگ و تمدن دیرینه ایرانی زندگی می‌کنند، تبریک سال نو می‌باشد که واقعاً انتخاب این فصل برای آغاز سال نو، نشان از هوشیاری قوم ایرانی در انتخاب مقاطع حساس است.

می‌بینید که آغاز سال نو در تقویم‌های دیگران با آنچه که در تقویم هجری شمسی ما هست، تفاوت زیادی دارد. واقعاً سال جدید ایرانیان زمانی آغاز می‌شود که بخش اعظم زمین پس از خواب زمستانی، بیدار می‌شود، درختان برگ‌های سبز می‌پوشند و گل‌ها شکوفا می‌شوند . . . امیدوارم در سال آینده شاهد حوادث تلخی نباشیم که در دو سال اخیر بودیم.

حسن کامشاد، نویسنده و مترجم

در این سن و سالی که من دارم مهمترین آرزو یا دلخواسته ام انتشار جلد دوم "حدیث نفس" خاطراتم است که نگارش آن به تازگی تمام شده و دارم آن را برای تحویل به ناشر آماده می کنم. این کتاب مربوط به خاطرات من در دوره اقامت در خارج از ایران است. دلم می خواهد تا زنده هستم این کتاب منتشر شود و در سال نو بتوانم آن را ببینم.

سلطانعلی میرزا قاجار، برادرزاده احمد شاه و رئیس ایل قاجار

کشور ما ثروت و امکانات بسیار خوبی برای رشد و توسعه و پیشرفت دارد. آرزوی من برای سال جدید رفع مشکلات بر سر راه پیشرفت ایران و رسیدن کشورم به دمکراسی است.

ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران

بانیان نوروز می دانستند که ادامه حیات یک انسان و یک جامعه و هر زیینده ای، به نو به نو شدن و تجدید و تجدد است. می دانستند که استعدادهای خویش را بکار انداختن و با وجود تجدید و تجدد، خود ماندن، رشد است. پس نوروز نماد ادامه حیات ملی در رشد است.

وطن فرزندان خود را فرا می خواند به جشن نوروز، به جشنی می خواند که جنبش همگانی در استقلال و آزادی و برای استقلال و آزادی و رشد بر میزان داد و وداد است.

در این جشن بزرگ شرکت کنیم، ایران را سرزمین جوانی و شادی و امید و اعتماد و دوستی و همکاری و برخورداری از حقوق و منزلت و کرامت کنیم.

عطا محمد نور، والی بلخ در افغانستان

جشن زیبا، باستانی ملی و بین المللی نوروز آریایی جمشیدی این نماد پیوند استوار ملت های مان با تاریخ و فرهنگ پربار پیشین را توام با بهار و سال نو، به همه هم میهنان و نوروزپسندان شادباش و خجسته باد می گویم.

تصادفی نیست که دوسال قبل نوروز در بلخ در زادگاه نخستین خویش، با حضور و اشتراک وزرای امور خارجه کشورهای همزبان و هم فرهنگ، افغانستان، ایران و تاجیکستان و نیز نمایندگان کشورهای دوست عضوسازمان "اکو" جشن گرفته شد و پارسال این نماد فرهنگ ما از سوی سازمان ملل متحد به حیث یک روز بین المللی به رسمیت شناخته شده و نوروز آریایی جهانی شده است.

با تبریک مجدد نوروز، برای مردم افغانستان و همه بشریت سال سرشار از صلح، رفاه، ترقی و سعادت آرزو می کنم.

مطالب مرتبط