به روز شده:  18:34 گرينويچ - چهارشنبه 23 مارس 2011 - 03 فروردین 1390

"افغانستان حقیقت گمشده" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

این هفته در برنامه آپارات فیلم "افغانستان، حقیقت گمشده" ساخته "یاسمن ملک نصر" به نمایش در می آید.

این هفته می خواهیم از چشم یک ایرانی سری بزنیم به افغانستان.

برای خیلی ها نخستین تصویر از افغانستان، جنگ، رنج، محرومیت و رنگ های گم شده است اما یاسمن ملک نصر، فیلم ساز و بازیگر درسال ۸۱ ، پس از سقوط طالبان به افغانستان سفر می کند و تصویر دیگری در افغانستان می بیند. تصویری از رنگ، امید و لبخند.

درباره فیلم

نمایی از فیلم افغانستان حقیقت گمشده ساخته یاسمن ملک نصر

نمایی از فیلم افغانستان حقیقت گمشده

"افغانستان، حقیقت گم شده "حاصل ۴۸۳۰ کیلومتر سفر خانم "ملک نصر" به مناطق مختلف افغانستان در روزهایی است که تازه دولت جدید در افغانستان تشکیل شده بود و مردمی خسته از سالها جنگ، چشم امید به صلح و ثبات داشتند. این سفر از مرز ایران و افغانستان در دوغارون شروع و پس از گذشت از شهرهای هرات، قندهار، کابل، دره پنجشیر، بامیان، در مزارشریف به پایان می رسد. این فیلم شرح همین سفر است.

ویژگی فیلم

اهمیت فیلم "افغانستان، حقیقت گم شده " در ثبت و گزارش روزهایی پر از امید، پس از سقوط طالبان درافغانستان است. فیلم تصویرهایی چشم نواز و کمتر دیده شده از افغانستان را ارائه می دهد. "افغانستان، حقیقت گم شده" سفرنامه ای تصویری است که فیلمساز در آن با نگاهی مثبت به مردم، جغرافیا، تاریخ و فرهنگ این ناحیه نگریسته است. از طرف دیگر، فیلمساز در برقراری ارتباط با موضوعی که درباره آن فیلم ساخته است، موفق به نظر می رسد. او در جای جای فیلم، بنا به نیاز حضور می یابد و ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فعلی و گذشته، با زبانی همسان با مردم آنجا گفتگو می کند. گرچه خانم ملک نصر در اول، هدفش را از این سفر کشف ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی عنوان می کند ولی در آخر جز گزارشی البته چشم نواز و مثبت از این مسیر در یادها نمی ماند.

درباره کارگردان

یاسمن ملک نصر کارگردان فیلم افغانسان حقیقت گمشده

یاسمن ملک نصر

یاسمن ملک نصر، فارغ التحصیل کارگردانی و تولید سینما و تلویزیون از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال ۱۳۵۹ است. او پس از بازگشت از آمریکا، در اولین بازی سینمایی خود در فیلم "سارا" (۱۳۷۲) ساخته "داریوش مهرجوئی" درخشید و موفق شد جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از یازدهمین جشنواره فیلم فجر بدست آورد. او دو سال بعد، اولین فیلم بلندش "درد مشترک" (۱۳۷۴) را ساخت که در آن سال ها، خیلی مورد توجه قرار نگرفت. در سال های بعد او هم چنان در زمینه بازیگری فعال بود. خانم ملک نصر ۸ سال بعد بازهم کاندیدای دریافت جایزه از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شد. او در طول این سال ها چند فیلم مستند ساخته است مانند: "بابا باغی"، "ایران از نگاه زنان خارجی" ، "بم ،نجوای باد " و "عشق و یگانگی " ." افغانستان ، حقیقت گم شده " یکی دیگر از این فیلمهاست.

نگاه کارگردان

"فیلمبرداری 'افغانستان، حقیقت گمشده' تجربه ای بود که به اندازه کشف یاقوت بدخشان برای من ارزشمند بود. من درست پس از سقوط رژیم طالبان به این کشور رمزآلود، اسرار آمیز و تاریخی وارد شدم. هدف ما جستجو برای یافتن عشق و زندگی بود، نه نفرت و مرگ.

این امید، دریچه ای کوچک و راهنمای گروه ما بود. علیرغم آشفتگی آنجا در آن روزگار، نوعی رایحه زندگی و بی زمانی در آنجا بود که امیدوار بودم بتوانم در فیلم ثبتش کنم."

مروری بر فیلم هفته گذشته

درباره فیلم "شعله های بهاری"

نمایی از فیلم شعله های بهاری ساخته علی عطار

نمایی از فیلم شعله های بهاری ساخته علی عطار

منشا و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست اما این جشن، تاریخچه ای سه هزار ساله دارد و به عنوان یکی ازکهن ‌ترین آیین های ملی در جهان شناخته می شود. در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده است. گرچه در اوستا یا دست کم در گاتاها (سروده های زرتشت) نامی از نوروز برده نشده است. در جاهایی هم گفته شده که کوروش بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان، نوروز را جشن ملی ایرانیان اعلام کرد.

در طول تاریخ سنت های نوروزی تغییراتی داشته، اما هنوز می شود در گوشه و کنار کسانی را پیدا کرد که سنت های نوروزی شان دست نخورده تر باقی مانده است. فیلم "شعله های بهاری" ساخته "علی عطار "پژوهشی است تصویری که در آن می توان دریافت که سنتهای نورزوی زرتشتیان تا چه حد دست نخورده باقی مانده است. این فیلم با سفر به ناحیه مرکزی ایران و سر کشی به محله زرتشتیان این ناحیه به هنگام نوروز قصد پاسخ به این پرسش را دارد.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "شعله های بهاری"

آلاله

فیلم نوروز زرتشتی ها خیلی قشنگ بود. باوجودی که تکراری بود باز هم جذابیت خودش را داشت اما نمی دونم چرا فیلم آبدارچی رابرای نوروز و به عنوان برنامه وِِیژه در نظر گرفتید؟ راستش به عنوان دوستدار همیشگی آپارات انتظار دیگه ای داشتم. بهرحال دستتون درد نکنه. نباید ناسپاسی کرد.

توماج از ایران

به نظرم فیلم خوبی بود و ساختار اصلی یک مستند در فیلم رعایت شده بود، فیلم گزارشی بود از یک فرهنگ کهن که به دست فراموشی سپرده شده بود، در ابتدا از کارگردان فیلم به دلیل یادآوری این آیین کهن تشکر می کنم و با توجه به اطلاعات تاریخی که فیلم از این فرهنگ کهن به من داد از نقد فیلم پرهیز کرده و از زحمات کارگردان کمال تشکر را دارم.

اردشیر

من یک زرتشتی هستم و با دیدن این مستند و برنامه شما اشک بر چشمانم جاری شد و تنها چیزی که می توانم بگوییم این است که آقای علی عطار تشکر کنم چون ایشان کاری را ارایه کردند که تلویزیون دولتی هیچ وقت نکرده است.

رضا

اولین بار بود که رسوم هموطنان زرتشتی را می دیدم. از فیلم به راحتی می توان صفا و صداقت و سادگی این عزیزان را فهمید. به راستی چه مردمان پاکی در این دیار زندگی می کنند و ما از آنان بی خبریم. برای همه عزیزان آرزوی سالی خوش دارم.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۱۰

۲۲:۱۰

۲۲:۴۰

۱۷:۴۰

تکرار جمعه

۱۱:۱۰

۱۲:۱۰

۱۲:۴۰

۰۷:۴۰

تکرار شنبه

۱۳:۱۰

۱۴:۱۰

۱۴:۴۰

۹:۴۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۱۰

۰۱:۴۰

۲۰:۴۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۱۰

۱۷:۱۰

۱۷:۴۰

۱۲:۴۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.