خانه "سلطان وحشت" در آستانه تعطیلی

موزه ادگار آلن پو در بالتیمور حق نشر عکس a
Image caption درهای این خانه ممکن است برای همیشه به روی علاقمندان به پو بسته شود

خانه ادگار آلن پو در شهر بالتیمور آمریکا که پس از مرگش به موزه تبدیل شده، ممکن است برای همیشه بسته شود. شهرداری بالتیمور که هزینه نگهداری این موزه را تامین می کرده است، می گوید دیگر قادر به پرداخت مخارج آن نیست.

ادگار آلن پو، اولین نویسنده آمریکایی بود که آثارش در خارج از کشور خودش اقبال عام یافت و بر نویسندگان فراوانی تاثیر گذاشت. پو بخشی از عمر خود را در شهر ریچموند در ایالت ویرجینیا سپری کرد. خانه او در این شهر هم به موزه تبدیل شده، البته موزه ای خطر بسته شدن تهدیدش نمی کند.

کریستوفر سمتنر، مدیر این موزه به بی بی سی فارسی می گوید: «هزینه خانه و موزه پو در ریچموند را یک بنیاد خصوصی می پردازد. افزون بر آن، این موزه از محل فروش کتاب، عکس، فیلم و اشیای یادگاری هم درآمدی به دست می آورد.»

در بالتیمور، یک بنیاد غیر انتفاعی حمایت از حیوانات برای تامین هزینه نگهداری خانه و موزه پو اعلام آمادگی کرده و مشغول مذاکره با شهرداری است.

پو را «سلطان وحشت» خوانده اند، چرا که بسیاری از داستانهایش فضایی وهم آلود و دلهره آور دارند. او در سال ۱۸۰۹ میلادی در بوستن به دنیا آمد و در طول حیات کمتر از چهل ساله اش، در شهرهای مختلفی زندگی کرد.

داستانهای او که در زمان زندگی اش توجه چندانی برنیانگیخت امروزه شاهکار ژانر داستان کوتاه شمرده می شود. این قصه ها، پیشگام سبکهای مختلفی از جمله روایت روانشناختی، داستانهای جنایی و داستانهای علمی قرن بیستم بودند.

حق نشر عکس a
Image caption پو اولین نویسنده آمریکایی است که آثارش در خارج از کشور خودش اقبال عام یافت

آثار پو که با بی اعتنایی محافل ادبی آمریکا روبرو شد، تاثیر فراوانی بر شعرا و نویسندگان نمادگرای فرانسه بویژه بودلر، رمبو و مالارمه داشت. او یکی از پایه گذاران «سنت سیاه» در ادبیات آمریکا بود که ویلیام فالکنر از چهره های برجسته آن به شمار می آید.

چهره هولناک و همیشه حاضر مرگ و احساس گناه گریزناپذیر قهرمانان پو، پیش درآمدی بود بر آنچه بعدها، داستایوفسکی و کافکا تکاملش بخشیدند. پو نگاهی ژرف به درون «گمراهی ذهنی» انسان می افکند که نشان می دهد مرز میان عقل و جنون چه اندازه باریک است.

درک عمیق او از روانشناسی انسانی، نقشی اساسی در پی ریزی یکی از ژانرهای پرطرفدار امروز، یعنی داستانهای جنایی، داشت، که الهامبخش نویسندگانی چون آرتور کنون دویل و آگاتا کریستی شد.

تخیل پو مرز نمی شناخت. هرچند داستانهای دهشت زا و دلهره آور او بیشترین شهرت را پس از مرگ برایش به ارمغان آورد، آثار او در زمینه هجو و طنز نیز در نوع خود پیشگام و منحصر به فرد است.

قصه های پو فراتر از زمان و مکان، اغعماق ذهن بشر و سرنوشت کیهانی او را می کاود و خواننده را به جهانی بیگانه و شگفت انگیز می برد.

شعر «کلاغ» و قصه های «گربه سیاه» و «بشکه آمونتیلادو» از جمله آثار پو هستند که شهرت جهانی دارند.